INTERIÉR - tvorba obytného prostoru

Datum: 28.6.2010
obrázek
Každý výrobek, nebo interiér, který okolo sebe vytváříme, by měl mít svou vlastní náladu. Musí mít atmosféru, která nás nabádá užívat zrovna tento výrobek, vstoupit do tohoto interiéru.

Pro naši pohodu a načerpání nových sil je důležitý odpočinek, a ten je nejlepší tam, kde se cítíme dobře. Ať už volíme venkov či město, bydlíme v bytě, v domě či celoročně na chalupě, je nutné zajistit funkční provoz obytného prostoru. Jednotlivé kapitoly knihy Interiér tvorba obytného prostoru, jejímž autorem je ing. arch. Boris Hála, vám pomohou už se samotným výběrem místa k bydlení, jeho funkčním uspořádáním, s volbou stavebních i zařizovacích prvků.

V knize nechybí zajímavá kapitola o vztahu developera, architekta a designéra interiéru s klientem. Publikace je kvalitním zdrojem informací pro studenty architektury a tvorby interiérů i poučným vodítkem pro zájemce o bytovou kulturu. Na rozdíl od podobně tematicky zaměřené literatury se nejedná o pouhý popis známých skutečností, ale s humorem autorovi vlastním se tato kniha snaží upozornit na sociologické a psychologické aspekty spojené s bydlením a měnícím se životním stylem.

Tato knížka původně vznikla jako pracovní manuál pro univerzitní studenty oboru nábytek a interiér. Mohla by být jen výukovou pomůckou, ale obsahuje části obecného přesahu pro každého člověka, který chce bydlet a vytvořit si svůj svět ve svém privátním prostoru, ať už se nazývá rodinný dům, vila, byt, loft nebo jen „místo, kde jsem doma“.

Každý člověk svojí přítomností na světě vysílá signály ostatním, jaký je. Vysílá signály svým chováním, inteligencí, projevy ducha i těla, svým vzhledem, oblečením a postoji k jiným lidem. Jedním ze silných signálů je i způsob, jakým se zařazuje nebo vyřazuje ze společnosti. Jak a na čem pracuje, tráví volný čas, a také jak a v jakém prostředí bydlí. Tento text je pro ty, kteří si tuto skutečnost uvědomují, vědí, jaké signály chtějí o sobě vysílat, anebo to ještě nevědí, ale chtějí to dělat uvědoměle a hledají si svoji cestu. Tento text není a nikdy nebude technickou normou pro bydlení, diktující jasné parametry a přikazující, jak to být smí a jak to být nesmí, i když z platných norem vychází a ctí je.

Každý má právo bydlet podle svých představ, pokud tím neomezuje a neškodí jiným lidem. Každý má právo vytvořit si své místo, kde se cítí opravdu doma. Tento text je zde proto, aby formuloval některé cesty, které vedou k žádoucímu výsledku, a upozornil na úskalí, které nás po cestě čekají.

Slovo o autorovi

Ing. arch. Boris Hála

jako autorizovaný architekt navrhl řadu nových budov, veřejných i privátních interiérů, které byly realizovány v České republice i v zahraničí. Publikuje a přednáší na Ústavu nábytku, designu a bydlení na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně. Působí jako aktivní designér a soudní znalec v oblasti designu nábytku. Řada oceněných prací byla vytvořena ve spolupráci s ing. arch. Jurajem Kadlecem a designérem Karlem Kobosilem. Dlouhodobě se věnuje vztahům mezi člověkem, prostředím, které si kolem sebe vytváří a jeho zpětnému vlivu na člověka.

Text: Boris Hála

Foto: archiv firmy Grada

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne