Gabriel Vach – Usměvavá keramika v Galerii Karlov

Talent keramika Gabriela Vacha se rozvíjel už na Střední průmyslové škole keramické v Bechyni, kde studoval obor výtvarného zpracování keramiky. V Ústavu nerostných surovin v Kutné Hoře, kde později pracoval, důkladně poznal technologii výroby a různé způsoby glazování a vypalování keramiky.
Úspěch druhé samostatné výstavy v Jílovém u Prahy, tehdy bylo autorovi třiadvacet, „přivolal“ výstavu další. Jeho roztomilé figurky se přestěhovaly do Prahy. Dočasným domovem se jim stal tehdejší Dům dětské knihy na Národní třídě v Praze. Mladý výtvarník, ač byl spjat s hlínou a hrnčířským kruhem, získával v té době zkušenosti i v dalších výtvarných disciplínách. V Jílovém u Prahy a v Praze představil veřejnosti nejen své keramické plastiky, ale také ilustrace k pohádkám a říkadlům, které vystavuje i na současné výstavě v Galerii Karlov v Benešově u Prahy. V keramických plastikách se nejvýrazněji projevil autorův talent a jeho neobyčejná fantazie.
Na rozdíl od ostatních keramiků, kteří se zabývají obdobnou tematikou, vycházel a dodnes vychází Gabriel Vach při tvorbě svých výtvorů z podstaty materiálu a především z tlumené barevnosti glazur, tvořené různými odstíny hnědi, kombinovanými s šedou barvou neglazovaného střepu.
A přišly i úspěchy zahraniční. Gabriel Vach se zúčastňuje výstav v Kostnici, Frankfurtu, Norimberku, Vídni a Oslu a také v holandských městech Zupthen a Erpe. Jeho keramiku obdivovali i ve Spojených arabských emirátech, Spojených státech amerických a dalších zemích.
Vachova současná díla navazují na jeho dřívější tvorbu, některé motivy se opakují, ale v náročnějších variacích, na kvalitativně vyšší úrovni. Jejich síla je ve výtvarném nápadu i v soustředění všech prostředků formy, aby byla vtipně sdělena vážná myšlenka, jíž žije přítomnost. Svou pohádkovou encyklopedii obohacuje výtvarník o další motivy a inspiraci mu poskytuje i mytologie a náboženská tematika. Svá díla autor signuje tlačenou značkou se jménem a rokem vzniku, což je zvláště pro sběratele velmi potřebné.
Josue a Káleb, bibličtí nosiči vína, se rozhlížejí po několika variantách Adama a Evy, které střídají zástupy svatých. Svůj boj s drakem tu svádí svatý Jiří. Na výstavě najdeme také plastiky Madonu s hadem, Kaina a Ábela nebo anděla s mečem. Své místo tu našel i Sindibád,
Ruce keramika vtiskují prastaré hmotě, s níž jsou spojeny všechny kroky člověka, úsměv. „Chci přinášet lidem radost,“ poznamenal před časem Gabriel Vach. Pohled na vystavená díla návštěvníka jeho jubilejní výstavy utvrzuje v tom, že se to Gabrielu Vachovi opravdu daří. Radost prostřednictvím svých
Text: Jan Chára
Foto: archiv autora