Vneste oblé křivky do přísné geometrie vašich bytů

Standardní tvar stavebních prvků je předurčen k pravoúhlému zpracování. Pro realizaci oblých a nepravidelných architektonických tvarů odborníci stavebníkům doporučují využívat jedinečných vlastností pórobetonu Ytong. Klíčové jsou především dvě: jednak jeho homogenní struktura ve všech směrech a především pak jeho snadná opracovatelnost a tvárnost.
Rekonstrukci snadno zvládnete i svépomocí
Nízká hmotnost pórobetonových stěn navíc dovoluje umístění příček, stěn i vyzdívek tam, kde jiné masivní materiály neobstojí. Díky své štíhlosti zaberou příčky jen minimum cenné bytové plochy (k dispozici jsou tvárnice pro obezdívky tloušťky
Tvárný pórobeton pro kreativce
Snadné řezání a opracovatelnost pórobetonu umožňuje dokonalé vyzdění i ve stísněných prostorech (například kolem vany) a není tak potřeba objednávat různé speciální tvarovky a rozměrové varianty. Na řezání tvárnic je vhodná ruční pila na pórobeton nebo stačí obyčejná pilka na dřevo. Dochází tak k minimálnímu odpadu materiálu na stavbě, což představuje časové i finanční úspory. Díky homogenní struktuře pórobetonu ve svém interiéru snadno vytvoříte jakoukoliv oblinu pomocí obyčejného hoblu.
Jedinečná novinka v sortimentu výrobce
Od letošního roku ale výrobce milovníkům oblých tvarů spoustu práce s vymýšlením a realizací oblých tvarů ulehčil. Do svého sortimentu zařadil jedinečnou novinku, masivní obloukovou tvárnici Ytong. Obloukové tvárnice jsou dostupné v tloušťce
Jednoduché rozvody a finální úpravy
Snadná opracovatelnost materiálu také umožňuje časově nenáročné drážkování. Pomocí jednoduchého nářadí tak ve stěně vytvoříte přesné drážky pro rozvody elektro, pro vodovod i kanalizaci. U Ytongu nedochází k odlamování částí tvárnic, proto při drážkování neoslabujete stěnu tolik jako u jiných materiálů. Kdykoliv v budoucnu lze také poměrně jednoduše dodatečně změnit trasy rozvodů v případě úprav. To platí i pro instalaci dalších prvků, jako jsou podomítkové a stěnové baterie nebo otopná tělesa a věšáky na prádlo nebo na ručníky. Díky přesnému zdění se nemusíte bát ani omítání nebo lepit obklady. Stačí nanést pětimilimetrovou sádrovou nebo vápennosádrovou omítku a stěnu vymalovat. Vysoká přesnost a rovinnost pórobetonových stěn vám při omítání i obkládání ušetří spoustu práce a materiálu.
Jako finální povrchovou úpravu doporučuje výrobce použít difúzně otevřené povrchové úpravy, jako jsou sádrové omítky. Ve spojení s doporučenou omítkou dokáže difusně otevřený pórobeton zjednodušeně řečeno dýchat a podporuje tak zdravé mikroklima v bytech nebo domech.
Text: Daniela Richtrová
Foto: archiv společnosti Xella