Vneste oblé křivky do přísné geometrie vašich bytů

Datum: 28.5.2010
obrázek
Oblé tvary jsou v architektuře oblíbeným výrazovým prostředkem od nepaměti. Dodávají interiéru na dynamice, originalitě a nepůsobí tak přísně jako důsledně pravoúhlá architektura, která je pro panelové byty tak příznačná. Pokud ale nebudete věnovat péči volbě vhodného materiálu, může mít zapojení nepravidelností a zaoblených tvarů jistá úskalí.

Standardní tvar stavebních prvků je předurčen k pravoúhlému zpracování. Pro realizaci oblých a nepravidelných architektonických tvarů odborníci stavebníkům doporučují využívat jedinečných vlastností pórobetonu Ytong. Klíčové jsou především dvě: jednak jeho homogenní struktura ve všech směrech a především pak jeho snadná opracovatelnost a tvárnost.

Rekonstrukci snadno zvládnete i svépomocí

Nízká hmotnost pórobetonových stěn navíc dovoluje umístění příček, stěn i vyzdívek tam, kde jiné masivní materiály neobstojí. Díky své štíhlosti zaberou příčky jen minimum cenné bytové plochy (k dispozici jsou tvárnice pro obezdívky tloušťky 50 a 75 mm nebo příčkovky tloušťky 100, 125 a 150 mm). Prostor tedy můžeme mnohem volněji dispozičně rozčlenit a získat byt podle svých představ, podobně jako při použití lehkých stěn ze sádrokartonu. Stěny z Ytongu jsou ale tradičním masivním zdivem, což poznáte na dotyk a pocítíte v lepším klimatu stavby. Tvárnice se lepí na minimální tloušťku maltové spáry (1-3 mm) předepsanou zdicí maltou Ytong.

Tvárný pórobeton pro kreativce

Snadné řezání a opracovatelnost pórobetonu umožňuje dokonalé vyzdění i ve stísněných prostorech (například kolem vany) a není tak potřeba objednávat různé speciální tvarovky a rozměrové varianty. Na řezání tvárnic je vhodná ruční pila na pórobeton nebo stačí obyčejná pilka na dřevo. Dochází tak k minimálnímu odpadu materiálu na stavbě, což představuje časové i finanční úspory. Díky homogenní struktuře pórobetonu ve svém interiéru snadno vytvoříte jakoukoliv oblinu pomocí obyčejného hoblu.

Jedinečná novinka v sortimentu výrobce

Od letošního roku ale výrobce milovníkům oblých tvarů spoustu práce s vymýšlením a realizací oblých tvarů ulehčil. Do svého sortimentu zařadil jedinečnou novinku, masivní obloukovou tvárnici Ytong. Obloukové tvárnice jsou dostupné v tloušťce 100 mm, výšce 249 mm a ve dvou variantách o rozdílném rádiu poloměrů 500 mm a 900 mm. Na rozdíl od ručního opracování zrychlují stavební práce a minimalizují odpad, což ocení každá domácnost, která je během inovace v plném provozu. Možnosti jejich použití jsou neomezené. Zděním z oblých tvárnic Ytong si stavebníci ve svém domově mohou vystavět kulatý nebo spirálovitý sprchový kout, individuálně řešený vestavěný nábytek, zakulacenou obezdívku, oblou příčku nebo například originální podezdívku u kachlových kamen.

Jednoduché rozvody a finální úpravy

Snadná opracovatelnost materiálu také umožňuje časově nenáročné drážkování. Pomocí jednoduchého nářadí tak ve stěně vytvoříte přesné drážky pro rozvody elektro, pro vodovod i kanalizaci. U Ytongu nedochází k odlamování částí tvárnic, proto při drážkování neoslabujete stěnu tolik jako u jiných materiálů. Kdykoliv v budoucnu lze také poměrně jednoduše dodatečně změnit trasy rozvodů v případě úprav. To platí i pro instalaci dalších prvků, jako jsou podomítkové a stěnové baterie nebo otopná tělesa a věšáky na prádlo nebo na ručníky. Díky přesnému zdění se nemusíte bát ani omítání nebo lepit obklady. Stačí nanést pětimilimetrovou sádrovou nebo vápennosádrovou omítku a stěnu vymalovat. Vysoká přesnost a rovinnost pórobetonových stěn vám při omítání i obkládání ušetří spoustu práce a materiálu.

Jako finální povrchovou úpravu doporučuje výrobce použít difúzně otevřené povrchové úpravy, jako jsou sádrové omítky. Ve spojení s doporučenou omítkou dokáže difusně otevřený pórobeton zjednodušeně řečeno dýchat a podporuje tak zdravé mikroklima v bytech nebo domech.

 

 

Text: Daniela Richtrová

Foto: archiv společnosti Xella

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne