Letničky - Vzpřímeně i v převisu

Datum: 14.08.2008
obrázek
Do královské rodiny truhlíkových i záhonových květin přibyl další člen. Stále více příznivců vyznává petúnie a surfinie, z kterých se rychle staly jedny z nejžádanějších letniček. Bohatě kvetoucí trsy palety barev, stejně tak jako pohádkové převisy květů nechají jen málokdo bez povšimnutí. Víme ale, jak na ně?

Představovat balkonovým či záhonovým zahrádkářům petúnie, není jistě třeba. Surfinie a petúnie nejsou totožné, ale jedná se o vyšlechtěné petúnie, pocházející z Japonska. Petúnie a surfinie jsou tedy blízcí příbuzní.
V průběhu let stoupající obliby byly petúnie i surfinie vyšlechtěny do desítek odrůd. Pravděpodobně žádná jiná letnička není schopna nám nabídnout takový výběr barev a kombinací. Květy mohou být jednoduché, plné, velké, drobné, či se zvlněnými kraji. Barevná škála začíná klasickou bílou, nechybí ani žlutá. Pak již pokračují odstíny růžové, červené, modré, fialové, skoro až po černou. Některé odrůdy mají květy dvoubarevné. Mladé rostliny od sebe nejspíš nerozeznáme. To ale nevadí, protože zásady pěstování jsou pro obě společné.

Exotický domov není na závadu

Petúnie pochází z jižní Ameriky a klimatu domoviny odpovídají i podmínky pro zdravý vývoj rostlin. Původní druhy petúnií byly hodně citlivé na déšť a brzy odkvétaly. Nová generace hybridních odrůd se výborné vyrovnává s našimi klimatickými podmínkami a kvete od jara až do zámrazu.
Petúnie i surfinie pěstujeme na chráněném slunném místě. Pozor dávejme zejména při pěstování na lodžiích a balkonech ve vyšších patrech, protože silný déšť nebo vítr může květy poškodit. Přesto jsou nové vyšlechtěné druhy viditelně odolnější, než původní, a tak lépe snášejí středoevropské klimatické podmínky. Šlechtitelské úsilí se soustředilo také na délku doby kvetení – dnes není problém se z květů těšit od začátku května až do příchodu prvních podzimních mrazíků. Připočteme-li ještě velké množství květů, není třeba vzrůstající oblibu dále zdůvodňovat. Ale pozor! Většina odrůd je jedovatá.

Sazenice mají náskok

Mnoho letniček si běžně vypěstujeme ze semen, v případě petúnií a surfinií je to ale zbytečné. Již na přelomu dubna a května se na tržištích a v zahradnictví objevují mladé předpěstované sazenice, které jsou nepoměrně větší a silnější, než bychom byli schopni docílit v našich domácích podmínkách bez skleníku. U koho nakoupit? Přednost dejme prodejci, který prodává petúnií a surfinií více – bude mít také více zkušeností, případně nám dokáže velmi fundovaně i poradit. Sazenice nejsou drahé – zhruba kolem desetikoruny přitom pořídíme rostliny, které již začínají nakvétat. Některé také již můžeme hned umístit ven – záleží ale na podmínkách, v kterých byly předpěstované. Máme-li je přímo ze skleníku, měli bychom je postupně otužovat. Ven je pak můžeme umístit v polovině května, kdy již můžeme očekávat vyšší teploty bez výrazných nočních výkyvů.

Nezapomněli jste?

Měkké květy petúnií a surfinií nám rychle dají najevo, pokud jsme se opozdili se zálivkou. Pokud máme rostliny umístěny v truhlících na lodžiích a balkonech, se zálivkou bychom měli být pečliví. Rostliny by neměly být trvale přemokřené, vždy bychom měli nechat povrch zeminy mírně oschnout, ne však přeschnout. Pamatujme také, že letní slunce se opírá o plochu truhlíků a půdu vysušuje o to rychleji.

V čem pěstovat?

Stejně jako ostatní letničky surfinie a petúnie ocení výživnou zeminu. Protože vyžadují kyselejší prostředí, přijdeme jim k chuti příměsí rašeliny. Obsahem kvalitní rašeliny, zajišťuje dobré provzdušňování kořenového systému, zadržuje zálivkovou vodu, podíl jílovitých součástí zabraňuje vyplavování hlavních i stopových živin. Přídavek fosforečného minerálního hnojiva výrazně zlepšuje předpoklady pro bohaté nasazení květů.. V prodeji jsou již připravené, namíchané speciální směsi, určené pro pěstování petúnií a surfinií. Také pro vás může být zdrojem dalších informací zpravodaj Sdružení zahradnických center CZ.

Výživa není zbytečnost

Kvalitní zemina je jen prvním krokem pro úspěšné pěstování. Zejména u letniček je důležité pravidelné přihnojování. Ideální je, pokud používáme hnojiva, určená speciálně pro petúnie. Pokud je nemáme, vystačíme s hnojivem pro květ balkonových rostlin. Hnojíme v týdenních intervalech.
Odrůdy s delšími výhony bychom měli v průběhu roku dvakrát zaštípnout, aby rostliny košatěly.

Text: (db)
Foto: autorka

Petúnie a surfinie

Petúnie rostou vzpřímeně, dospělé rostliny mohou být v mírném převisu. Košatý nízký růst udržíme odstraňováním odkvetlých květů. Surfinie pěstujeme nejčastěji jako převislé – délka převisu může být až 60 cm s desítkami květů.

Nezapomeňte

  • Pro svůj zdárný vývoj petúnie a surfinie vyžadují dostatek čerstvého vzduchu
  • Rostliny nerosíme – suchý vzduch jim vyhovuje
  • Ve vyšších podlažích hrozí nebezpečí, že převisy květů poškodí vítr nebo déšť
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne