Vnukl novým stavbám duši

Desetimetrové oči zamrkaly ze Žižkova na hlavní město a ukázaly Pražanům, že od této chvíle mají svůj vlastní
„Domnívám se, že světové metropole si zaslouží podobné projekty. Jejich cílem není stavět za každou cenu, ale vytvářet místa k životu,“ říká generální ředitel Central Parku Praha, Jan Domiter. Central Park Praha budil pozornost veřejnosti i odborníků od prvních zmínek a nyní po svém dokončení o sobě dal vědět nepřehlédnutelnou kolaudací z tvůrčí dílny známého výtvarníka a hudebníka Milana Caise.
„Hned při prvním pohledu na rezidenční komplex mi udělala radost skutečnost, že ty domy mají vlastní osobité kouzlo. Každý starý dům pro mě má duši a každý nový dům ji získává s nastěhováním svých obyvatelů. Tento fakt jsme se rozhodli převést do symbolického, audio vizuálního ztvárnění, které jsem si pracovně nazval Duše domu,“ vysvětluje Milan Cais.
Světelná show očima autora
Celý komplex, deset obytných domů, v půdorysném pohledu vytváří jakousi podkovu. Pro naši vizuální performaci jsme se specielně zaměřili na čtyři domy v patě této pomyslné podkovy. Na dvou prostředních domech ve výšce třiceti metrů jsme nechali nainstalovat speciální sítě, které jsou naplněny tisícovkami nafukovacích balónků a tvarovány do jakési obří čočky ve tvaru kruhu o průměru necelých deset metrů. Získané symetrické tvary nám posloužily jako matnice pro samotnou videoprojekci. Ta je vytvořena specielně pro tuto akci a je absolutně synchronní s hudebním podkladem. Podporuje dynamiku i momentální atmosféru skladby stejně tak, jako rozsáhlý světelný park, jenž je rozmístěn po celém areálu. Zapojení laserů je taktéž synchronizováno s hudbou a má za úkol opisovat rytmické změny. V průběhu show se navíc rozehrává vzdušný balet dvou velkých, héliem naplněných balónů. Tyto obří koule světelně pulsují a levitují nad zraky přítomných diváků. V samotném závěru dvanáctiminutové show se trojrozměrné matnice pro projekci neboli „velké duše“ uvolní ze sítí a promění se na tisíce „malých duší“. Rej balonků s posledními tóny stoupá vzhůru k noční obloze za stálého sledování kuželů silných světel a posléze mizí ve tmě… a začíná sen.
Procházka vzorovým bytem
Vzorový byt ukazuje, jak může vypadat moderní bydlení 21. století s funkční originální architekturou a moderním designem. První dojem, který návštěvník získá, je pocit volnosti, světla a výjimečného propojení venkovního a vnitřního prostoru.
Architektům se díky originální koncepci podařilo docílit pocitu soukromí v každém z bytů. Jak, to už vysvětluje ing. arch. Jaroslav Wertig ze studia A 69: „Rozhodli jsme se skoncovat se všemi stereotypy bydlení v bytových domech, od nudných vnitřních komunikací až po intenzivní sousedství. Ortogonální dispozice bytů jsme rozložili na jednotlivé místnosti a ty jsme otočili o 45°. Tím se zlepšily výhledy, byty jsou orientovány ke třem světovým stranám, zvětšil se podíl venkovních pobytových ploch a množství denního světla i v kuchyních a koupelnách.“
Využití venkovního prostoru
Světlo do místností vstupuje velkoploš-nými francouzskými okny, která sahají od země až po strop. Odsunutím skleněné stěny lze obývací pokoj otevřít a zvětšit o plochu prostorné terasy, která pokračuje po celém vnějším obvodu bytu. Tento projekt vůbec poprvé využívá u městského bydlení venkovní prostor v takovém rozsahu. Terasy jsou stíněné shora, takže vysoké a ostré letní slunce neproniká dovnitř, zato nízké zimní prohřívá terasu a interiér. Byty nabízejí výhled na zajímavá panoramata hlavního města. Elegantní vybavení bytu uspokojí i ty nejnáročnější: luxusní dešťová sprcha, italská keramika, lepené dřevěné parkety. Běžně má každá ložnice svou vlastní koupelnu.
Vzorová rezidence má technickou místnost pro pračku a sušičku. Pokud si klient do rezidence objedná chlazení, může teplotu regulovat v jednotlivých obytných místnostech individuálně. Součástí tohoto systému jsou i venkovní žaluzie. Samozřejmostí je videotelefon a rozvod vysokorychlostního internetu. Zařízení vzorové rezidence měla na starosti známá bytová designérka Ivanka Kowalski. Sama ocenila také dostatek úložných prostor, koupelnu ke každé ložnici a kuchyň jako součást obytného prostoru.
Text: (ch)
Foto: archiv firem
Technické údaje bytu
dispozice: 3+kk; celková plocha + plocha terasy:
Základní údaje o projektu
Lokalita: Městská část Praha 3 na rozhraní Žižkova a Vinohrad (proluka ohraničená ulicemi U Stadionu, Pitterova, Malešická a zelenou hradbou parku Parukářka)
Velikost stavebního pozemku:
Developer: CPDP B.V.
Architekt: A69 - ARCHITEKTI
Projektant: AED PROJECT
Generální dodavatel: GEOSAN GROUP
Financování projektu: UniCredit Bank Czech Republic
Koncept developerského projektu: rezidenční bydlení, prvních 180 rezidencí dokončených a zkolaudovaných v srpnu 2008, celkem 520 rezidencí, maloobchod a drobné služby, restaurace, bar a společenské prostory
Parkové úpravy: výsadba privátního parku navazujícího na Parukářku
Typy rezidencí: rezidence ve věžích: výběr ze studií, 2+kk, 3+kk, 4+kk, 5+kk, penthousy
Terasový dům: vila dům s předzahrádkou, garáží a samostatným vchodem
Duplex: patrová rezidence s terasou
Velikost rezidencí:
Dokončení celého komplexu: prosinec 2009