Okenní parapety od českého výrobce

Datum: 21.5.2010
obrázek
Vybavení interiéru obytných i veřejných prostor si bez okenních parapetů dovedeme jen těžko představit. V současné době parapety slouží nejen k technickým účelům (k vyplnění místa pod oknem a ochraně zdiva před stékající vlhkostí), ale také jako dekorativní doplněk interiéru. Parapetem je možné barevně zvýraznit jak samotné okno, tak využít široké nabídky dekorů a dezénů ke sladění například s pracovní deskou, podlahou, nábytkem, dveřmi nebo schodištěm. Je to jedna z možností, jak docílit domov ještě útulnější.

Aplikace vysokotlakého laminátu

První okenní parapety tvořily součást vnitřního vybavení již dávno, kdy naši předkové používali jako surovinu k jejich zhotovení převážně přírodní kámen. Vedle přírodního kamene jsou parapety vyráběny ze dřeva, z kovu a stále větší oblibě se těší parapety, jejichž nosným prvkem je třísková deska na niž je aplikován vysokotlaký laminát.

Právě parapetní desky vyrobené systémem postforming s využitím vysokotlakého laminátu nalisovaného na třískovou desku jsou předmětem posouzení některých užitných vlastností parapetů vybraných zahraničních firem s produkty tuzemských výrobců. Experimentální měření pro analýzu vybraných vlastností trvanlivosti a odolnosti jsou prováděna v současné době v Ústavu základního zpracování dřeva Lesnické a dřevařské fakulty Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.

Z výrobců tohoto typu okenních parapetů jsme zvolili společnost PF Postforming jako největšího tuzemského výrobce. Tato společnost získala svoji pozici na trhu nejen vysokou kvalitou a příznivou cenovou hladinou svých výrobků, ale i servisem a aktivním přístupem k zákazníkům. Její sofistiko-vaný výrobek TOPSET je hodnocen z pohledu nejnáročnějších požadavků po stránce použitých materiálů, kvality zpracování, odolnosti proti oděru, UV záření a podobně.

Charakteristika výrobku

Základním konstrukčním materiálem vnitřních okenních parapetů TOPSET je DTD 16 mm dle EN 312. Vnější plochu tvoří laminát 0,6 mm CPL/HPL nalisovaný systémem postforming. Zahříváním laminátu se aktivuje nanesené lepidlo a pomocí přítlačných válečků se tvaruje na desku. Spodní strana je opatřena impregnovaným protitahem.

Okenní parapety TOPSET se vyrábí ve více modifikacích

Profil 200 (s „nosem“ 40 mm)

Profil 100 (bez „nosu“)

Profil 201 (Long s „nosem“ 40 až 80 mm)

Panel parapet

Mont

Natur

Široká nabídka dekorů a dezénů

Okenní parapety se vyrábí v dekorech – dvě uni barvy (bílá, světle šedá), tři typy kamenů (casablanca, kraket, carera), dekory dřevin (dub světlý, dub tmavý, olše, buk, javor, třešeň, mahagon, kaštan). Parapety je možné snadno osadit větracími mřížkami.

Vybavení interiéru obytných i veřejných prostor si bez okenních parapetů dovedeme jen těžko představit. V současné době parapety slouží nejen k technickým účelům (k vyplnění místa pod oknem a ochraně zdiva před stékající vlhkostí), ale také jako dekorativní doplněk interiéru. Parapetem je možné barevně zvýraznit jak samotné okno, tak využít široké nabídky dekorů a dezénů ke sladění například s pracovní deskou, podlahou, nábytkem, dveřmi nebo schodištěm. Je to jedna z možností, jak docílit domov ještě útulnější.

Profil 200 s „nosem“ 40 mm; šířka: 150 až 1000 mm, tloušťka: 17 mm, délka: 4050 mm, výška nosu: 40 mm, šířka nosu: 25 mm, rádius: 10 mm.

Profil 100 „bez nosu“ je možné využít např. na nízko položená okna nebo pro docílení jemného a elegantního dojmu.

Profil 201 long – jeho charakteristickým znakem je výška nosu od 40 do 80 mm. Parapet je možné využít zejména k rekonstrukci (překrytí) stávajícího parapetu, abychom se vyvarovali velkých otvorů při demontáži.

Panel parapet – se vyrábí v délce 2250 mm a šířce 150, 200 nebo 250 mm a pro svoji speciální délku je doporučován zejména pro rekonstrukci panelových interiérů.

Samonosný parapetní systém MONT se vyrábí v profilech 100 a 200. Hloubka konzol je 90 – 145 mm (označení K1) nebo 160 – 270 mm (označení K2). Šířka nosu 25 mm zabezpečuje vysokou konstrukční tuhost, což umožňuje použití s hloubkou podpěr větší než 550 mm. Jeho využití spočívá zejména ve velkoprostorových kancelářích a průmyslových halách.

Užitné a estetické vlastnosti

Okenní parapet Natur plní vysoké požadavky na užitné a estetické vlastnosti architektů a náročných zákazníků. Díky kvalitnímu zpracování a použití přírodní okrasné dýhy se z parapetu stává příjemný doplněk vybavení domova.

Parapet Natur se vyrábí v profilu 200, přičemž hloubka činí 100 až 1000 mm a délka 2000 mm. Výška nosu 40 mm zabezpečuje vysokou konstrukční tuhost. Také tento parapet má spodní stranu opatřenu impregnovaným protitahem. Zadní hrana je pak olepena hranovací páskou a boční okrasnou dýhou. Na povrchovou úpravu je používán polyuretanový lak. Okenní parapety Natur jsou vyráběny v dřevinách buk, americká třešeň, dub, ovangol, mahagon a bambus. Mohou být dodávány bez povrchové úpravy pro možnost dokončení stejným odstínem mořidla a lakem jako ostatní interiérové prvky.

Okenní parapetní systém TOPSET má speciální příslušenství, např. boční plastové krytky a oboustranné (dilatační) krytky. Jejich velkou předností je rychlá a snadná montáž a také dokonalá ochrana boční hrany. Dokáže také překrýt i oštípnutý laminát v řezu. Navíc dilatační krytka umožňuje napojení dlouhých parapetů, vytvoří se dilatační spára kolmá pod úhlem. Krytky jsou stálobarevné, odolné vůči UV záření a jsou dodávány v 8 základních barvách sladěných k dekorům parapetů. Součástí výrobního programu jsou lepící barevné tmely a nízkoexpanzní pěny, které se využívají při montáži.

Přednosti vnitřních okenních parapetů TOPSET

  • odolnost proti běžně používaným chemikáliím v domácnosti
  • vysoká tuhost – nebortí se a uchovává si původní vlastnosti
  • tvarová stabilita, díky zesílenému nosu (25 mm)
  • zachovává svoji původní barvu
  • impregnovaný protitah
  • kvalitní vrchní laminát od předních evropských výrobců
  • speciální rozměry parapetů/flexibilita výroby (šířka parapetů do 1000 a výška nosu až do 80 mm)
  • bohatý výběr pečlivě vybraných dekorů laminátů, použití krytek, které jsou odolné UV záření
  • součástí výrobního programu jsou pěny a lepící tmely

Text: doc. dr. ing. Pavel Král, doc. dr. ing. Jaroslav Hrázský, Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně

Foto: archiv autorů

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne