Zkušenosti se zelenou

Datum: 21.5.2010
obrázek
O praktické zkušenosti s dotačním programem Zelená úsporám se s námi také podělil Pavel Kunc, předseda bytového družstva Novodvorská v Praze 4, které spravuje 23 bytových jednotek. Věří, že vstřícnost a výhody tohoto projektu využijí i další bytová družstva a společenství vlastníků. Není totiž nad to bydlet v novém, získat finance, ušetřit energie a naše životní prostředí.

Jakým způsobem jste se dozvěděli o programu Zelená úsporám?

První informace byla z médií. O tom, že se program Zelená úsporám rozšířil i na domy budované panelovou technologií, mne informoval Karel Šafránek z firmy Stopterm, který našemu bytovému družstvu zpracovával energetický audit a všechny tepelně-technické podklady nutné pro podání žádosti o dotaci PANEL a Zelená úsporám.

Zvládl jste zařídit žádost o dotaci sám, máte na to vlastní tým nebo jste oslovili poradenskou firmu?

Žádost o dotaci jsem podával sám. Přípravu podkladů jsem často konzultoval s Karlem Šafránkem z firmy Stopterm.

Bylo obtížné splnit všechny stanovené podmínky?

Máte-li na mysli zajištění podkladů pro podání žádosti, tak to díky informacím na stránkách podpory nebylo obtížné. Stálo to samozřejmě mnoho soukromého času při studiu podmínek programu a při zajišťování podkladů od firmy AVS PANELSERVIS, která rekonstrukci prováděla.

Máte-li na mysli splnění tepelně-technických podmínek, tak jejich splnění, vzhledem k tomu, že jsme o dotaci Zelená úsporám žádali po provedení rekonstrukce, znamenalo ověřit splnění podmínek výpočtem. Protože jsme rekonstrukci realizovali na základě projektové dokumentace vypracované tak, abychom splnili dotaci PANEL, podařilo se nám splnit zároveň podmínky pro program Zelená úsporám.

Vše se podařilo i díky vstřícnému přístupu stavební firmy. Žádost jsem podával v začátcích, kdy se teprve vytvářela databáze registrovaných výrobků a technologií splňujících legislativní požadavky a technické parametry.

Jaký typ podpory využijete?

V programu PANEL již dotaci dostáváme. V programu Zelená úsporám jsme žádali o dotaci v oblasti A1.

V jakém rozsahu proběhne ve vašem Společenství revitalizace? Na co konkrétně podporu Zelená úsporám využijete?

V našem případě proběhla kompletní rekonstrukce s tím, že výměna oken proběhla již dříve a není na ni čerpána žádná dotace.

Vzhledem k souběhu čerpání dotace PANEL a Zelená úsporám čerpáme na Zelenou tu část rekonstrukce, která se týká zateplení střechy a fasády. Dotaci z programu PANEL uplatňujeme na ostatní činnosti, jako jsou vstupní portály, přízemí objektu, výtah a podobně.

Pochopitelně, že očekáváte návratnost investic. V jakém časovém horizontu?

Motivací pro rekonstrukci nebyla návratnost investic, ale špatný stav našeho domu. V okamžiku, kdy se nám podařilo získat finanční prostředky za prodej jednoho bytu, tak jsme zahájili jednání ohledně úvěru. Podmínkou bytového družstva pro typ a výši úvěru bylo získat úvěr bez zajištění. Podařilo se nám nakonec získat úvěr ze stavebního spoření v takové výši, že jsme zahájili přípravu kompletní rekonstrukce domu včetně výtahu.

 

Text: Martin Chára

Foto: archiv firmy AVS PANELSERVIS 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne