Teplo a pohoda, klid? A neplatit víc?

Datum: 20.5.2010
obrázek
Každý jsme jinak náročný. Podobně i domy či byty, ve kterých bydlíme. Každý máme o pohodě jinou představu. Ale pokud jde o spotřebu energie na vytápění, v tom se shodujeme. Nevhodným větráním přijdeme zhruba o třetinu tepla. Stěnami domu se ztratí téměř další třetina, okny a dveřmi uteče přibližně 20 procent, podlahou a střechou zbylé množství tepla. Každý dům je jiný, proto jsou tyto údaje přibližné, avšak poměr míst, kudy teplo uniká, realitě odpovídá.

Není to tak složité. Když dokážete snížit energetickou náročnost

Každý jsme jinak náročný. Každý máme o pohodě i jinou představu. Ale pokud jde o spotřebu energie, v tom se shodujeme. Měla by být co nejmenší. Řeklo by se, že nejsme nároční. Ale doslova to tak není. Naše nároky mohou být v rozporu s možnostmi, které nám náš dům či byt mohou poskytnout. Spotřeba energie, kterou náš byt či dům potřebuje, aby nás uspokojil, je závislá na jeho stavu a na našem chování.

Kudy uniká teplo?

Nevhodným větráním přijdeme o cca 30 % tepla. Stěnami domu se ztratí cca 25 – 30 %, okny a dveřmi uteče 20 %. Podlahou 12 % a střechou zbylých cca 8 %. Každý dům je jiný, proto jsou tyto údaje přibližné, avšak poměr míst, kudy teplo uniká realitě odpovídá.

Zelenou mají úspory

Rodinným či bytovým domům, které byly postaveny v minulých letech, nabízí pomoc program Zelená úsporám. Podmínky pro získání dotací jsou známy. Co však je nejdůležitější? Aby audit, projekt i realizaci zateplení a výměnu oken prováděli profesionálové. Aby pro zateplení byl použit certifikovaný zateplovací systém uvedený v seznamu výrobků Programu Zelená úsporám. Stejně tak u oken, aby aplikaci prováděla firma, která má pro ni osvědčení způsobilosti. Protože jen tak se peníze, které do zateplení vložíte, vrátí v podobě pohodového bydlení a úspor, o které se sníží faktury, vystavené dodavateli energií. Proto je energetická náročnost důležitá. Nejde jen o zateplení, ale také o energeticky málo náročné spotřebiče. Čím je energetická náročnost nižší, tím méně energie spotřebujeme. A pravděpodobně, zatím, i méně zaplatíme. V příštích letech bude význam úspory energií narůstat. Nejen kvůli ceně, která stále poroste, ale hlavně kvůli jejich (ne)dostatku.

O to víc je důležité na energetickou náročnost myslet.

Úspory. Výhody

Bydlet v bytě anebo domě, který je energeticky úsporný, se vyplatí. Bydlení je příjemné. Příjemnější o to, oč nižší jsou náklady na energie. A jak se v Čechách říká a dělá, i v tomto případě je možné spojit příjemné s užitečným. Do budoucna může energetická úspornost cenu nemovitosti zvýšit. Anebo v případě jejího pronájmu zajímavě ovlivnit i podmínky, za kterých bude pronajímána.

Text: Aleš Kocourek, KASTEN, spol. s r.o., člen Cechu pro zateplování budov

Foto: archiv firmy

KASTEN spol. s r.o.

Větrná 145, 277 11 Neratovice – Byškovice, tel.: 315 688230 – 1

fax: 315 688 232, e-mail: info@kasten.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne