Komu se nelení, tomu se zelení

Datum: 14.5.2010
obrázek
Program Zelená úsporám pro panelové domy běží od 1. září loňského roku. Žádostí o dotace sice velmi rychle přibývá, ale financí na podporu úspor energií je stále dostatek. Sdružení vlastníků jednotek na pražském sídlišti Ládví o dotaci zažádalo již v loňském roce. Nyní už čekají jen na schválení. O průběhu celého procesu jsme si povídali s místopředsedou SVJ Famfulíkova, ing. Milanem Kubátem.

Jakým způsobem jste se dozvěděli o programu Zelená úsporám?
O program Zelená úsporám jsme se zajímali sami a bedlivě jsme sledovali všechny možnosti, jak se pokusit získat nějaké peníze pro rekonstrukci našeho domu, která je finančně velmi náročná pro všechny skupiny bydlících v tomto domě.

Bylo obtížné splnit všechny stanovené podmínky?
Pro žádost o dotaci jsme si najali poradce, protože jsme nechtěli udělat žádnou zásadní chybu, která by nám možnost dotace zkomplikovala. Vše ostatní co bylo možné jsme si dělali sami. Splnit podmínky jako takové není až tak složité, ale vše vlastně záleží na projektu a na stanovisku tepelného auditora, který jednoznačně stanoví, jaká opatření jsou nutná provést, aby se dosáhlo potřebných parametrů, respektive úspor.

Jaký typ podpory využijete?
Žádáme o podporu v podoblasti A.1 Zelená úsporám a jsme velmi rádi, že zde tato možnost je. Začátek programu pro nás byl velkým zklamáním, protože se nevztahoval na panelové domy. Nakonec upravením podmínek mohou žádat o dotaci na zateplení i panelové domy. Všichni víme, že jestli lze někde dosáhnout zásadních úspor tepla jsou to právě panelové domy. 

V jakém rozsahu proběhne ve vašem Společenství revitalizace? Na co konkrétně podporu Zelená úsporám využijete?
Náš dům prochází zásadní revitalizací. Budeme vyměňovat zastaralá okna, nutné je i zateplení pláště a střechy objektu. Další zásadní přestavbu si zaslouží vchody do domů. S tím souvisí i například výměny zvonků a poštovních schránek, které jsou v současné chvíli stále původní.

Pochopitelně, že očekáváte návratnost investic. V jakém časovém horizontu?
Co se týká návratnosti investic, není tato otázka jednoduchá. Nelze jednoznačně změřit návratnost tak velké investice. Pokud bychom vzali pouze cenu zateplení k úsporám tepla, jsou to desítky let. Musíme však brát v úvahu, že dům zásadní rekonstrukci potřeboval a její oddalování by znamenalo jen vyšší náklady na opravu v budoucnu zhoršením stavu objektu. Dále již dvakrát došlo k prodražení nákladů na opravu zvýšením sazby DPH z 5 % na 9 % a letos dokonce na 10 %. Pokud vláda neprodlouží stávající výjimku od 1. 1. 2011 spadnou opravy bytových domů do sazby DPH 20 % a taková oprava se prodraží o miliony korun. Kompletní revitalizací každý vlastník zhodnotí svůj majetek, sníží se běžné náklady na opravy domu a vzhledem ke každoročnímu zvyšování cen tepla již v současné době proti stavu před zateplením šetří naše společenství cca jeden milion korun za rok na nákladech za vytápění.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne