Barevná oáza

Datum: 14.08.2008
obrázek
Loni na podzim jsme do redakce dostali dopis, čtenářka M.P. z pražského žižkovského sídliště nám popisovala trampoty kolem úklidu v jejich panelovém domě, zmínila se také o nekvalitní výměně oken a v závěru jejího obsáhlého dopisu nás upoutalo barvité líčení, jak se stal zanedbaný vstupní prostor před jedním panelovým domem v ulici V Zahrádkách, barevnou oázou, kterou obdivují všichni kolemjdoucí.

„Ráda bych se také zmínila o jedné předzahrádce – která se ze zanedbaného vstupního prostoru před domem změnila přímo v barevnou oázu. Dříve tam bylo pár neošetřovaných keřů a jednou za čas posekaná tráva, kam chodili psi a kde neslušní obyvatelé sídliště nebo náhodní chodci odhazovali papírky nebo vajgly. Dnes už si to nikdo nedovolí. Jak šel čas, tak paní Dominika postupně zkultivovala pravou a později levou předzahrádku. Vysázela trvalky i letničky a vytvořila nádherný barevný koberec, který se stává od jara do podzimu přímo pastvou pro oči. Tolik nádhery na dvou malých pláccích.

Musím se přiznat, že mi to také nedalo a z chalupy jsem přivezla pár trvalek, abych také přispěla ke zdaru díla. A tak moje bohyšky, kontryhely, čechravy, hvězdnice, stračky, pryšce, ploštičníky a kopretiny také trochu přispěly k oživení předzahrádky. Ani se zaléváním není problém, všichni obyvatelé paneláku odsouhlasili, že je možné brát vodu tak zvaně ze společného kohoutku. Myslím si, že by bylo vhodné se přijet podívat s fotografem a něco z té nádhery nafotit. Mohl by to být dobrý příklad pro ostatní…“

Nedalo nám to a přijeli jsme se podívat. Udělali jsme pár fotografií a určitě uznáte, že to pozvání nebylo zbytečné. Až panelák dostane nový kabát, tak rozkvetlé předzahrádky ještě více vyniknou a opravdu to tam bude jako v zahrádkách.

Text: (ch)
Foto: Veronika Dubová a Jan Chára

Bohyška – (velké zelené listy)

Nedocenitelná bohyška s krásnými listy, která v létě rozkvétá fialovými květy.

Aksamitník afrikán

Od května do podzimu květy zásobují různé druhy aksamitníků. Zajímavé je, že ačkoliv se mu běžně říká afrikán, pochází z Mexika a Guatemaly.

Skočec obecný

Nepřehlednutelnou okrasou volných prostranství se stává skočec obecný, který zejména na konci léta překvapí velmi nápadným, sytě červeným květenstvím

Fialová kopretina a bílá kopretina se zmáčknutými okvětními lístky

Falešná kopretina – tak bývá nazývána zatím poměrně málo známá, ale velmi vděčná a zajímavá trvalka Osteospermum ecklonis. Její domovinou je jižní Afrika a Přední Asie.

Bílá kopretina

Má mě ráda, nemá mě ráda – kdo by si v této souvislosti nevybavil kopretinu. Je to vytrvalá bylina 30 – 70 centimetrů vysoká, která kvete od začátku května až do konce léta. Kopretin se pěstuje řada druhů a jak už latinský název Chrisantheum napovídá, patří sem i známé listopadky – chryzantémy.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaký rozměr má váš byt?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne