Zelená úsporám pro všechny domy a byty

Datum: 22.3.2010
obrázek
Největší dotační program v České republice Zelená úsporám existuje také pro zájemce, kteří bydlí v panelových domech. Nabízí jim, mimo jiné dotace na celkové zateplení, výměnu kotle a instalaci solárních kolektorů.

Proto pozorně sledujte internetové stránky www.zelenausporam.cz. Na nich jsou všechny podstatné informace, které vám odpoví na otázku, zda-li můžete dotaci také využít. Pokud máte pochybnosti, podívejte se detailně na podmínky udělení dotace. Celý proces má být podstatně jednodušší a získat dotaci by mělo být rychlejší. Svorně to tvrdí Ministerstvo životního prostředí i Státní fond životního prostředí, který program Zelená úsporám administruje.

Co ze změn plyne pro oblast panelových domů? Především se dá očekávat, že se podstatně zrychlí potřebné zateplování fasád a výměna oken. Pro každé bytové družstvo nebo společenství vlastníků jednotek teď bude jednodušší tato opatření financovat. Dotační program Zelená úsporám nabízí k financování „peníze na ruku“, nikoliv úrokové zvýhodnění známé z programu Panel.

Klíčový tedy bude výpočet, který dotační program je výhodnější. Každopádně platí, že si nelze na stejné opatření vzít peníze z obou programů. Můžete si například zateplit pomocí Zelená úsporám a další změny financovat pomocí programu Panel. S výpočty vám pomohou dodavatelské firmy nebo poradci.

Víte, kolik protopíte?

Jak hospodárně vytápíte váš rodinný či bytový dům zjistíte s pomocí jednoduché kalkulačky, která je zdarma k dispozici na stránkách. Stačí zadat několik základních údajů a kalkulačka vám ukáže, jak účinně využíváte ve vašem domě energii na vytápění.

Pro výpočet hospodárnosti vytápění ve vašem rodinném nebo bytovém domě zadáte velikost vytápěné podlahové plochy, teplotu, na kterou vytápíte, zdroj vytápění a množství spotřebovaného uhlí, plynu, elektřiny nebo jiného otopu za jeden rok. Aby měl výsledek co nejlepší vypovídací hodnotu, porovná kalkulačka vámi zadané údaje i s regionálními klimatickými daty za zvolené období. Pro případ, že byste si nevěděli s vyplněním formuláře rady, je u každého pole uvedena praktická nápověda, jaký údaj, ve kterém poli uvést a kde tyto údaje naleznete.

Text: (pr)

Foto: archiv redakce

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne