Návrat funkcionalismu

Datum: 14.08.2008
obrázek
Požadavky na kvalitní a pohodlné bydlení se v posledních letech mění. Lidé upřednostňují příměstské lokality, které jsou snadno dostupné, mají kvalitní občanskou vybavenost a především leží v klidné oblasti blízko přírody. Tomuto trendu se přizpůsobili i developerské firmy, a tak například kolem Prahy roste několik nových rezidenčních lokalit ročně. Mezi unikátní projekty lze jistě zařadit i výstavbu rezidenčního projektu Terasy Unhošť společnosti ECM, jehož první etapa vyrůstá poblíž stejnojmenné středočeské obce.

Architektonicky velmi zajímavý projekt viditelně navazuje na český funkcionalismus 30. let minulého století. „Chtěli jsme nabídnout unikátní koncept bydlení pro náročné lidi, kteří hledají bydlení v klidné lokalitě a přitom chtějí bydlet v domě, který odpovídá nejmodernějším trendům,“ vysvětluje záměr celého projektu architekt Boris Redčenkov ze studia A69.

Tomu odpovídá i důraz na kvalitní materiály, použité jak při stavbě, tak i při zařizování interiérů. „Kladli jsme důraz na přírodní původ materiálů a na jejich přirozený charakter,“ říká Boris Redčenkov. Použité jsou například minerální omítky, dřevěné podlahy a dveře, slinutá keramika nebo hliníková okna. Architekti tak vytvořili neutrální prostředí, které nabízí svobodnou platformu pro osobní přístup při zařizování domu pro každého nového majitele.

Různorodost čtyř typů domů sjednocuje stejná architektonická koncepce jejich řešení. Vždy se jedná o dvoupodlažní nepodsklepené stavby s plochou střechou, která neubírá hornímu patru na obytném prostoru, jak je tomu u objektů se sedlovou střechou. Originální architektonické pojetí se širokým prosklením dává prostor k proslunění velkoryse projektovaných interiérů a zároveň i k výhledu.

Netradiční a přitom urbanisticky dokonalé řešení celého projektu je založeno na maximálním respektu výchozích podmínek terasovitého pozemku a jeho okolí. Jednotlivé domy jsou proto navrženy v liniích řazených vzhledem ke svažitosti terénu terasovitě. Každá z linií je otevřena k výhledu na rybník a krajinu okolo něj, v každé linii jsou vždy projektovány atypické domy stejného typu. Nejluxusnější domy projektu (jižní dvojvila) jsou nejblíže rybníku a procházkové trase podél jeho břehu. Následuje pak linie atriových domů, dále linie řadových domů, opět atriové domy a nejvýše jsou položeny dvojdomy.

Vnitřní uspořádání domů respektuje rozdělení na společenskou a soukromou část. Společenská se nachází v přízemí a zahrnuje zádveří, schodišťovou halu, prostornou jídelnu s kuchyňským koutem a obývacím pokojem. Ten je propojen se zahradou nejen francouzskými okny, ale také venkovní terasou. První patro je klidovou zónou domu a zahrnuje ložnici se samostatnou koupelnou a dětský pokoj s vlastní koupelnou. Počet pokojů v prvním patře domu je různý a závisí na konkrétním typu domu.

V rámci první etapy, která zahrnuje realizaci 55 domů, bude do konce letošního roku postaveno a zkolaudováno 27 domů, kolaudace zbylé části je plánována na srpen příštího roku. Projekt počítá s výstavbou celkem 104 domů do jara roku 2009.

Text:(cz)
Foto: archiv firmy

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne