Byt bez předsudků

Datum: 19.3.2010
obrázek
Výhoda nebo nedostatek? Panelové byty si jsou v rámci jednotlivých konstrukčních soustav značně podobné. Jejich uniformita patří mezi často vytýkané nedostatky. Na druhou stranu – právě ona nabízí možnost porovnat navrhované úpravy třeba právě s vaším typem bytu. Třeba také vy uvažujete o rekonstrukci a názorný příklad proměny přichází v pravý čas.

Mladí manželé, kteří se pro rekonstrukci tohoto bytu rozhodli, jsou zatím bezdětní. K přestavbě bytu 2+kk o velikosti 45 m2 je přivedlo přání výhodnějšího využití plochy bytu. Ačkoliv jim ze všeho nejvíce vadila malá kuchyň, spokojeni nebyli ani s dalšími typickými problémy, známými u většiny panelových bytů.

Kritickým okem

Pojďme se na tento byt podívat společně. Do všech místností je vstup z předsíně, kde je také umístěno původní umakartové jádro. Při pohledu na půdorysné řešení bychom si určitě dovedli tento byt představit jako pěknou garsoniéru. Ideální pro jednoho, s určitou dávkou tolerance vhodné i pro dvoučlennou rodinu. Jestliže budeme u tohoto typu bytu uvažovat o jedné místnosti jako o kuchyni s jídelním koutem a o druhé, jako společným obývacím prostorem a ložnicí, míra vzájemné tolerance je již zřejmá. Právě proto majitelé bytu zadní, menší místnost řešili kompromisním pojetím kombinace kuchyně a pokoje s příležitostným lůžkem a malým stolem, který by mohl sloužit i jako pracovní místo s počítačem. To bylo prakticky jediné možné řešení, jak umožnit při soužití dvou lidí rozdílné činnosti – například spánek a práce, práce a sledování televize a podobně. Dispoziční řešení zadní místnosti také nedovolovalo zvětšení kuchyňské sestavy – je skutečně velmi malá. To byl původně hlavní důvod, proč se manželé pro rekonstrukci rozhodli.

Dílčí úpravy versus kompletní přestavba

Kam ve stávající podobě bytu dosáhnout požadavku na větší kuchyň a přitom poskytnout nezbytné zázemí v podobě druhé obytné místnosti? Všechna dílčí řešení by přes veškerou snahu stále zůstávala na úrovni kompromisů. K tomu, aby bylo možné z bytu skutečně vytěžit maximum, by bylo nutné přistoupit ke kompletní rekonstrukci. Co by bylo možné získat? V rámci nového řešení je možné navrhnout zcela nový, neotřelý model současného moderního bydlení a bezezbytku využít prostor bytu. O oboje se postaral nový pohled renomovaného architektonického ateliéru Šípek.

Lépe, jinak, účelněji

Kdo by znal stávající podobu, zůstal by po přestavbě na prahu stát nejen s očima dokořán. Ze samostatných místností se stal kompaktní obytný prostor s kompletním využitím podlahové plochy. Iluze podstatně většího prostoru není náhodá – jistě k ní přispělo originální řešení interiérové části. Podstatná zásluha patří však také předsíni. Všimněte si na půdorysu bytu, jak značnou část vzhledem k velikostem dalších místností v bytě zabírala. Využití? V podstatě pouze jako průchozí prostor. Hovořit o její nové podobě vlastně ani není možné – předsíň, tak jak ji obvykle vnímáme, v návrzích změn již nenajdete.

Předsíň?

Tato obvykle tolik problematická část bytu se v současném pojetí stává plnohodnotnou součástí obytného celku. Vstupem do bytu se tak příchozí rázem dostává do "obydlené" části bytu. Je to na naše poměry možná překvapivé, ale určitě příjemné. Ve srovnání s původní malou předsíní s několika dveřmi do dalších uzavřených místností, si tady můžete vychutnávat denní světlo a prostor, který vás rázem obklopí.

 

Kuchyň i ložnice

Největší přání manželů bylo splněno. Na první pohled je bez diskuse – kuchyň získala skutečně důstojné místo. Protože všechny příčky v bytě byly vybourány, mohla být nová podoba interiéru navržena více netradičně, což však bytu dodává na zajímavosti. Jsme zvyklí na obvyklá pravoúhlá řešení, ale v některých případech, kam můžeme řadit i tento byt, je tak možné navrhnout prostor účelněji. Z pohledu dvou obyvatel byt nyní nabízí skutečně maximum. Každá činnost má nyní své jasně vymezené místo – kuchyně, obývací část a samostatná ložnice. Všimněte si také originálního řešení koupelny, optimálně využívající daný prostor. Manželé netrvali na vaně. Místo obvyklého sprchového koutu zde byla navržena nepoměrně pohodlnější a prostornější sprchovací nika s uzavíráním posuvnými dveřmi. V pravé zešikmené části by teoreticky zůstávalo místo na atypickou skříňku na míru. S umístěním pračky se v této koupelně nepočítá – své místo by zřejmě našla v rámci kuchyňské linky. Zajímavým řešením by také mohlo být její umístění v úložné skříni vedle toalety, kde by nebyl problém s napojením na přívod vody a odpad.

Podle potřeb

Jednotlivé celky jsou akcentovány i materiálovým řešením. Hlavní prostor je sjednocen podlahou s keramickou dlažbou v šedé barvě. Na stěnách kuchyně keramickým obkladem, dále pak nikami pro šatní vestavěné skříně s dýhovanými dveřmi z běleného jasanu. Obytná zóna je doplněna kobercem. V ložnici je navržena dřevěná podlaha. Barevné řešení má vytvořit dostatečně živý prostor, maximálně vstřícný k osobnímu vybavení bytu jeho obyvateli. Důležitou roli v prostoru hraje také rozmístění a kompozice světel.

Až budeme tři...

Mladá rodina jistě ve dvou členech dlouho nezůstane. Ani příchod dítěte nebude pro tento byt po úpravách znamenat zásadní problém. Ložnici lze uzavřít, takže by o soukromí nejmenšího bylo postaráno. Jakmile by ale vyvstala nutnost pořídit dítěti vlastní pokoj, bylo by asi nutné hledat byt větší. Teoreticky by se nabízela možnost mu přenechat ložnici a obývací část doplnit rozkládací pohovkou, která by dokázala sloužit jako kvalitní každodenní lůžko pro rodiče. Jediným problémem by pak už zůstal pouze přístup do koupelny, který byl byl přes nový dětský pokoj.

Rekonstrukce tohoto bytu 2+kk vznikla v rámci projektu Raiffeisen Styl.

Text: (uh)

Návrhy realizací: Studio Šípek

Vizualizace: Studio Horák

Stávající stav

Jak původní řešení bytu vnímají architekti Studia Šípek, kteří tuto rekonstrukci navrhovali? Byt je v současné podobě velice disproporční a svou kompozicí v podstatě blokuje požadované využití. Vzhledem k tomu, že se jedná o byt v panelovém domě, je nutno pro dokreslení situace připomenout další problémové momenty jako je například zvuková prostupnost, limity použitých konstrukčních materiálů, instalační jádro atd.

Stávající stav - půdorys

Předsíní je možno vcházet do všech místností včetně koupelny a WC. Velmi komplikovaný je také přístup do kuchyně, spojené původně s jídelním koutem, který je však v současnosti využíván spíše jako druhý obytný pokoj. Tato místnost je dále průchozí do obývacího pokoje a odtud zpět do předsíně.

 

 

Navrhované řešení

Základní dispoziční schéma je tvořeno hlavním obytným prostorem s vloženým elementem kuchyňského bloku. Dále je to možnost otevření průhledu do předsíně s úložnými prostory. Vytváří se tak sled funkčních celků, které se vzájemně podporují. Tímto je definován prostor, který je co nejvzdušnější. Nejkomornější prostor ložnice je pak přístupný pouze z obývacího pokoje. Má svoji vlastní koupelnu, tvořenou velkým umyvadlem a prostorným sprchovým koutem. WC s umývátkem, které mohou využívat i návštěvy, je přístupné z předsíně a je tak odděleno od ostatních místností. Tak nový prostor hodnotí autoři projektu z architektonického studia Studio Šípek.

Navrhované řešení - půdorys

Zapomeňte v tuto chvíli na obvyklá pravoúhlá řešení. Byt možná při pohledu na půdorysný návrh působí mírně nezvykle, ale zkusme si jej předstvit v reálné podobě. Vstupujeme do bytu a jdeme do kuchyně... Je to pohodlné, viďte? Žádné dveře, žádné rohy, které by nám stály v cestě. Pro dva obyvatele bytu tak vzniklo moderní a účelné bydlení, které konečně nabízí plochu bytu skutečně k užívání a nikoliv pouze jako průchozí prostory.

Bořek Šípek – Studio Šípek

Bořek Šípek je jedním z nejznámějších českých designérů. Mezi jeho práce patří například návrhy pařížských butiků Karla Lagerfelda nebo obchodního domu Ginza v Tokiu, jeho objekty jsou zastoupeny v řadě stálých sbírek muzeí v řadě zemí. V roce 1992 se za prezidentství Václava Havla stal na deset let také hlavním architektem Pražského hradu. Za svou práci získal Bořek Šípek řadu cen, například prestižní německou Cenu za architekturu v roce 1983, francouzský řád Rytíř umění a literatury v roce 1991, nebo Cenu za užité umění a architekturu prince Bernharda v roce 1993.

www.studiosipek.com

Rozpočet rekonstrukce bytu

Stavební práce                                                 218 000 Kč

Vestavěný nábytek (skříně, kuchyně)                   84 600 Kč

Vybavení volným mobiliářem                             116 200 Kč

Celkem                                                            418 800 Kč

Financování Raiffeisen stavební spořitelnou ve výši 310 000 Kč

1)     Překlenovací úvěr Horizont

 • Cílová částka = 310 000 Kč
 • Úhrada za uzavření smlouvy o stavebním spoření = 1 % cílové částky, tj. 3 100 Kč
 • Úhrada za uzavření smlouvy o překlenovací úvěr = 1 % z výše překlenovacího úvěru, min. 1 000 Kč, tj. 3 100 Kč
 • Úroková sazba = spoření 2 % p. a., překlenovací úvěr + stavební úvěr 4,9 % p.a.
 • Měsíční vklad (dospořování) = 0,3 % cílové částky, tj. 930 Kč
 • Splátka překlenovacího úvěru = 1 270 Kč
 • Čerpání překlenovacího úvěru = 9/2005
 • Přidělení cílové částky, resp. splatnost překlenovacího úvěru = 11/2014
 • Splátka stavebního úvěru = 1 550 Kč
 • Splatnost stavebního úvěru = 5/2028

Dvoučlenná rodina, tj. 2 dospělé osoby. Minimální příjem domácnosti musí být ve výši cca 12350 Kč:

Měsíční životní minimum celkem 7 250 Kč x koef. 1,4 = 10 150 Kč

 • Náklady na domácnost (o 2 osobách) = 2 530 Kč
 • Náklady na výživu a ostatní základní osobní potřebu = 4 720 Kč (2x 2360 Kč ostatní dospělé osoby)

Životní náklady + závazky (splátka překlenovacího úvěru/stavebního úvěru + dospořování) celkem 12 350 Kč.

2)     Překlenovací úvěr Spektrum

 • Cílová částka = 310 000 Kč
 • Úhrada za uzavření smlouvy o stavením spoření = 1 % cílové částky, tj. 3 100 Kč
 • Akontace (zůstatek účtu stavebního spoření) = min. 20 % cílové částky, tj. min. 62 000 Kč
 • Úhrada za uzavření smlouvy o překlenovacím úvěru = 1 % z výše překlenovacího úvěru, min. 1 000 Kč, tj. 3 100Kč
 • Úroková sazba = spoření 2 % p. a., překlenovací úvěr 6,7 % p.a.+ stavební úvěr 4,9 % p.a.
 • Měsíční vklad (dospořování) = 0,3 % cílové částky, tj. 930 Kč
 • Splátka překlenovacího úvěru = 1 730 Kč
 • Čerpání překlenovacího úvěru = 9/2005
 • Přidělení cílové částky, resp. splatnost překlenovacího úvěru = 10/2009
 • Splátka stavebního úvěru = 1 550 Kč
 • Splatnost stavebního úvěru = 4/2023

Dvoučlenná rodina, tj. 2 dospělé osoby. Minimální příjem domácnosti musí být ve výši cca 12810 Kč:

Měsíční životní minimum celkem 7 250 Kč x koef. 1,4 = 10 150 Kč

 • Náklady na domácnost (o 2 osobách)= 2 530 Kč
 • Náklady na výživu a ostatní základní osobní potřebu = 4 720 Kč (2x 2 360 Kč ostatní dospělé osoby)

Životní náklady + závazky (splátka překlenovacího úvěru/stavebního úvěru + dospořování) celkem 12 810 Kč

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne