Benátky - město plné gondol

Datum: 15.3.2010
obrázek
Benátsko je kraj, který charakterizují Dolomity, jezero Lago di Garda, pohoří Colli Euganei, rovinatá Benátská nížina, ale také okázalá starobylá města, k nimž patří Verona, Vicenza, Padova a samozřejmě Benátky. Region je stále tradičním cílem turistů nejen z celé Evropy.

Tady se můžete setkat se svědectvím etruské, řecké a římské kultury. Benátky, nazývané také Královnou Jadranu byly založeny v roce 810. Město se nachází čtyři kilometry od pevniny, se kterou je spojeno lodními linkami a mostem pro vlaky a automobily. Hlavním lákadlem je Grand Canal, do kterého se vlévá skoro padesát menších kanálů. Ty jsou obvykle široké čtyři až pět metrů a mohou se v nich pohybovat pouze gondoly. Ve městě je možné najít domy ze čtyř architektonických období: byzantského, románského, gotického a renesančního.

Doslova ostrovní charakter

Benátky leží uprostřed mělkého vnitřního moře o délce zhruba 40 kilometrů a maximální šířce 15 kilometrů – tzv. laguně. Laguny vznikly v prehistorické době tak, že na plochých plážích v severním oblouku Jadranu, zhruba 20 kilometrů před vlastní linií pobřeží, moře naplavilo písečné duny s malými propustmi. Na vyvýšeninách vyčnívajících z vod laguny jako ostrovy vzniklo nejprve množství osad, z nichž se postupně vytvořily Benátky. Doslova ostrovní charakter si město podrželo až do roku 1846, kdy byl postaven železniční násep spojující je s pevninou.

Více jak sto ostrovů

Benátky se skládají z 118 těsně vedle sebe ležících plochých ostrovů, jejichž měkký povrch byl zpočátku jako podloží pro stavby naprosto nevhodný. Proto si starousedlíci pomáhali tak, že do vrstvy bahna vráželi kmeny stromů, jeden vedle druhého, až na úroveň pevného podkladu, na to pokládali vodorovně další vrstvu kmenů, a teprve na takto získaném podkladě mohli budovat své stavby. Téměř všechny z 20 000 budov v Benátkách jsou stavěny tímto způsobem.

Najdeme tu kostely, paláce z mramoru a kamene a gondoly plující romantickými vodními kanály. Mezi největší lákadla patří náměstí a bazilika svatého Marka, Dóžecí palác nebo Hodinová věž. Můžeme tu vidět díla takových benátských mistrů jako byli Tizian, Tintoretto nebo Veronese. Z každého koutu tu dýchá jejich úžasná historie naplněná příběhy o dávných šlechtických rodech, náboženských slavnostech a politickém dění. Krásné jsou i malebné ostrůvky v okolí Benátek – Murano se svou tradiční výrobou skla, Burano se světově proslulou výrobou krajek nebo nejkrásnější ostrov laguny Torcello s četnými katedrálami a paláci.

Narodil se tu i Casanova

V Benátkách se 2. dubna 1725 narodil také Giacomo Casanova, dobrodruh, milovník žen, diplomat, básník, hudebník, vědec, obchodník, alchymista – to všechno a ještě mnohem víc byl tento muž, který v Praze vydal v roce 1787 knihu Historie mého útěku z vězení republiky benátské zvaného Olověné kobky. Následující mnohosvazková Historie mého života také vznikla v Čechách. Tento autobiografický román byl kdysi považován za pornografii, později za erotické snění starce a dnes za jeden z nejlepších popisů společenského života 18. století. Na zámku v Duchcově působil dlouhá léta jako knihovník. Smrt ho tu zastihla 4. června 1798.

Benátky v ohrožení

Benátská laguna se nachází v trvalém ohrožení. Od roku 1884 sem sice z pevniny vede vodovod, ale odpadní vody z průmyslových podniků v Mestre a v Porto Marghera nahlodávají piloty, na nichž je vše postaveno, a exhalace ve vzduchu rozežírají zdivo budov. Zatímco rychlost klesání města dříve obnášela méně než 200 mm za 100 let, zrychlilo se klesání od poloviny třicátých let minulého století do dneška na čtyři až šest milimetrů ročně. Ochranný val při pobřeží vykazuje roční vzestup mořské hladiny o dva až tři milimetry. Čerpání pravěkých podzemních vod z artézských studní pro vodní zásobování v oblasti Porto Marghera vedlo od roku 1930 k neustálému poklesu dna laguny, který se podařilo zastavit teprve v roce 1970 díky výstavbě dálkového vodovodu. K nestálostem dochází také při přílivu a odlivu. Což má vliv na intenzitu proudění a slanost vody, které se stále intenzivněji projevuje na cihlovém zdivu benátských budov.

Tradiční karneval

Každý rok v únoru ožijí italské Benátky rejem masek, které sem přilákají statisíce turistů. Z dvaceti milionů turistů, kteří Benátky ročně navštíví, jich plný milion přijíždí právě během deseti dní karnevalu. Odhaduje se, že benátská ekonomika si díky nim polepší až o miliardu eur. V době festivalu jsou totiž téměř plně obsazeny hotely v širokém okolí, restaurace praskají ve švech, stánky se suvenýry jsou neustále obsypány turisty a gondoliéři sotva stíhají uspokojit touhu všech projet se po kanálech italského města. Benátský karneval si přivlastňuje titul nejstarší „maškarády“ na světě. Místní přitom poukazují na zákon z 13. století, který vyhlašoval na období karnevalu volno. Jeho komerční úspěch se stal inspirací pro další města. Známé jsou pouliční radovánky v Rio de Janeiru, San Franciscu, New Orleans nebo londýnské čtvrti Notting Hill.

Spojení krásy

Před časem přijela do Benátek modelka Iva Kubelková spolu s fotografem Jaroslavem Šimandlem a vizážistkou Alenou Klenot, aby se společně podíleli na vzniku prestižního kalendáře firmy Stock. A kalendář se skutečně povedl. Na dvanácti fotografiích se snoubí česká krása s krásou města plného gondol, starobylých paláců a neopakovatelných scenérií.

 

Text: Jan Chára

Foto: archiv redakce

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne