Malý velký byt

Pokud budeme uvažovat v rámci našich běžných zvyklostí, je garsoniéra nejmenší bytovou jednotkou. Často ani nezáleží na vnitřním řešení – vždy musí obsahovat sociální zázemí (koupelnu a WC) a kuchyňský kout. Jak uživatel bytu naloží se zbylým prostorem, to již záleží jen a jen na něm.
Domov na míru
Na jedné straně je pravda, že dispoziční změny v garsoniéře žádné zázraky většinou provést nedokáží – prostor je tak malý, s předem daným umístěním sociálního zázemí a kuchyně, že se nejčastěji jedná pouze o kosmetické změny. Rekonstrukce garsoniéry se zpravidla omezuje na výměnu zařizovacích prvků, které svým vzhledem, či užitnými vlastnostmi nevyhovují současným nárokům. Stavební úpravy bývají minimální. Na straně druhé ale i zde mohou vzniknout zajímavá řešení.
Když jsme požádali ing. Petra Picmause z projekční a realizační společnosti De Facto o komentář realizované přestavby bytu, nebyli jsme daleko touze, nechat si vyložit budoucnost. Bylo totiž až neuvěřitelné, co všechno a jak přesně, přitom bez znalosti jakýchkoliv základních informací, dokázal o majiteli bytu z pouhého půdorysu vyčíst... „To ale není nic nadpřirozeného,“ smál se našemu údivu, když odmítl nahlédnout do naší budoucnosti skrz kávovou sedlinu na dně šálku. „Právě na tomto příkladu je velmi dobře vidět, jak se i velmi malý byt může v podání svých majitelů lišit. Byt nezapře majitele – muže, to je patrné z racionálního uvažování o dělení plochy bytu a vybavení. Zřetelné je také jeho výrazně technické založení – nejen že sám novou podobu bytu navrhl, ale navíc i na tak malém prostoru dokázal naprosto zřetelně vymezit jednotlivé části podle svého využití...“
Malý velký byt
Interiér garsoniéry je rozvržen do posledního centimetru. Kuchyňská část byla při rekonstrukci rozšířena a sestava nyní zabírá obě stěny. Pod oknem zbylo místo na malý snídaňový stolek s jednou židlí. Bezprostřední blízkost centra přípravy pokrmů je v případě jednoho bydlícího velmi praktická a i malá plocha stolku je pro stolování zcela dostatečná. Stolek je navíc sklápěcí – bylo by to praktické v okamžiku, kdyby se na vaření podílelo více lidí a stolek by mohl překážet.
Část odpočinková – dvě křesla a stolek jsou umístěny v pozici, umožňující i sledování televize. Na spaní slouží rozkládací pohovka, která by přes den mohla posloužit i jako další místa k sezení. Krátká stěna s vysokými skříňkami a policemi až ke stropu, stolem a židlí plní funkci pracovního koutu. „Možná bychom mohli pracovní kout oddělit například dřevěnými horizontálními, či vertikálními žaluziemi, nebo posuvnou stěnou z pískovaného skla. Pak bychom mohli velmi snadno a rychle prostor uzavřít, aniž by bylo nutné sklízet rozdělanou práci... Takové řešení by bylo vhodné zejména v případě neočekávaných návštěv, které nemáme v garsoniéře kam jinam usadit,“ navrhuje další řešení ing. Petr Picmaus.
V tak malém bytě vás zaujme počet stolů. Je obvyklé, že v bytě pro jednoho člověka by byl stůl jen jeden – tady jsou tři. Malý snídaňový, stůl u křesel a pracovní stůl. „Důležité je zejména vyčlenění pracovního stolu. Už z psychologického pohledu není příliš vhodné stolovat i pracovat u jednoho stolu. V mnoha případech to může sklouznout k prolínání obou činností a to není pro lidské zdraví nejvhodnější... Když jsme se už ale zastavili u pracovního stolu – v tomto případě bych jej volil spíše rohový, třeba i asymetricky řešený, protože tak by bychom ještě lépe využili dané místo.“
Důležitá je účelnost
Pro většinu našich bytů je typický boj s nedostatkem úložných prostor. V bytě obývaném jedním člověkem může být problém sice menší, ale přesto není zanedbatelný. Majitel bytu našel zajímavé řešení – v podstatě všechen úložný prostor soustředil do skříňové a policové sestavy, kterou oddělil obytnou část bytu od vstupu do bytu, koupelny a na WC a ponechal jen obvyklý průchod. „Protože sestava nábytku sahá až ke stropu, plní i funkci zvukové izolace. To je právě v malých bytech, kdy se veškeré dění uvnitř odehrává blízko vstupních dveří, důležité,“ upozorňuje ing. Petr Picmaus. Jedinou nevýhodou předělové úložné stěny je, že zmenšila obývací prostor. „To je ale opět individuální. Každý má své potřeby ohledně bydlení jiné a od toho se také odvíjí dané řešení. Jak je ze změn patrné, majitel bytu velký prostor vůbec nehledal – jeho priority byly jiné. Každá část malého prostoru má vymezen svůj účel a více činností se v ní neprovádí.“
Rozmýšlení je na místě
Úpravy v garsoniéře nepřinášejí více obytného prostoru, dokáží ale výrazně změnit standard bydlení. Změny se nejčastěji týkají bytového jádra. V této souvislosti je často řešena otázka WC – zda je ponechat samostatné, či spojit s koupelnou. U garsoniéry stavební zákon toto řešení dovoluje. Ve prospěch řešení hovoří iluze většího spojeného prostoru a v malé vstupní části bytu ubudou jedny dveře. Rozmýšlení je ale na místě. „Pokud v bytě skutečně bydlí pouze jeden člověk, rozhodnutí bych ponechal pouze na jeho zvyklostech. Pečlivěji zvážit případné spojení WC a koupelny bych ale vždy doporučoval v případě, kdy do bytu často chodí návštěvy, či občas přespává někdo jiný. Pak bych doporučil volit WC samostatné,“ radí ing. Petr Picmaus.
Celkový dojem z nového řešení bytu?
Malá garsoniéra pro jednoho člověka plně postačí a je možné v ní najít i místo na pracovní kout. V tomto sofistikovaném řešení se majiteli bytu podařilo na bytu 1+kk vměstnat funkce, odpovídající třípokojovému bytu. Žádné řešení ale není univerzální. Je určitě možné přebírat zajímavé myšlenky a prvky, ale celková koncepce bytu velmi specificky vyjadřuje potřeby právě svého majitele, a tak by to mělo být.
Text: (arch)
Plánky: Projekční a realizační společnosti De Facto
Původní stav
Garsoniéra nezapře minimalistické pojetí. Výhodou je orientace oken na západ, takže se při návratu domů v odpoledních hodinách může majitel bytu těšit ze slunečních paprsků. Předností je také umístění oken na stěně proti vstupu – pro umístění nábytku je tak možné využít kompletní boční stěnu místnosti.
Nová dispozice
V rámci rekonstrukce byla zvětšena kuchyňská část. I na tak malý byt byla značně poddimenzovaná, kdy jen s obtížemi plnila svůj úkol. Stavební úpravy, kdy byla zrušena chodbička před koupelnou a WC, dovolily umístit do koupelny místo sprchového koutu vanu, standardní pračku a skříňku.
Jiná varianta
Mohl by byt vypadat jinak? Jiný pohled na klasický interiér by znamenala kosoúhlá dispozice. Jiné řešení by bytu přineslo originalitu, což jinak bývá, zejména u garsoniéry, jen obtížné. Funkčnost by přitom zůstala nezměněna. Je dokonce možné, že by kosoúhlá dispozice přinesla optimálnější využití. Zajímavým prvkem by mohlo být i řešení v oblouku.