Tři lidé v podkroví

Datum: 14.08.2008
obrázek
V klidné ostravské čtvrti stojí obyčejný, několik desetiletí starý dům. Když se pořádně nadechnete a vyšplháte až do čtvrtého patra, z chodby vpadnete rovnou do náruče útulného podkrovního bytu, který nemá s šedí a uniformitou společného zhola nic.

Na stupínku

Po plovoucí podlaze k nám skluzem připlachtila fenka skotského teriéra a na posledním metru už se točila bříškem nahoru. Pán domu nás ujistil, že jen díky jeho přítomnosti, jinak je to prý pes – obranář. Překročili jsme obranáře a vstoupili rovnou doprostřed hlavního obývacího prostoru. Vše důležité se tu odehrává na stupínku pokrytém světlou plovoucí podlahou – nahoře je kuchyňský kout, část s jídelním stolem, další zákoutí s přívětivě barevnou sedací soupravou a televizí, i čtenářský koutek s krbem. Ze stupínku se vchází také na terasu – francouzské okno nabízí výhled na desítky trvalek i letniček v květináčích.
Pod stupínkem vládne tlumeně zelená dlažba. Z této úrovně podlahy vedou dveře do velkorysé koupelny s vanou, sprchovým koutem a WC a také do prádelny s kotelnou v jednom.

Pro svetry i kola

Projdete-li zpět přes zeleně vydlážděnou vstupní část, čeká vás opět výstup na dřevěný schod, z něhož můžete nahlédnout do dětského, či dnes už spíše dívčího, pokoje v odstínu zralých meruněk nebo do ložnice rodičů, kde dominuje uklidňující zelená. Obě místnosti jsou prostorné, jednak díky trámoví, které do jisté míry předurčilo jejich rozměry a velikost, a také díky tomu, že oba pokoje dosahují až k hřebeni střechy. Celý byt má 150 m2.
Nás, obyvatele standardních a tedy úložnými prostory bídně vybavených bytů, nadchla komora do tvaru písmene L, v jejíž přední části se nachází velkoryse pojatá šatna, zatímco vzadu zbývá ještě dostatek místa pro kola.

Návštěvy, těšte se

Byt je vůbec nadprůměrně vybaven úložnými prostory. Další se nachází pod střechou. Je přístupný z galerie, která shlíží na hlavní obytnou část. Není příliš vysoká, pohodlně se postavíte jen u zábradlí, ale jinak nabízí spoustu místa pro budoucí pracovnu pána domu, šicí stroj jeho ženy a také pro rozkládací pohovku pro návštěvy. Konstrukce galerie, stejně jako většina dřevěných ploch v bytě, je namořena do zlatavého odstínu olše, který prostor opticky zatepluje.

Kam chodí slunce ...

Teplo skutečné pak bytu dodává důkladná vrstva izolace, která je u podkrovních prostor nezbytná. O přístup slunečního světla se stará dvanáct střešních oken VELUX. Jsou instalována většinou samostatně, jenom uprostřed hlavního obytného prostoru zvolil autor projektu kombinaci čtyř oken VELUX, dvě a dvě nad sebou. A proč VELUX? Majitel bytu je stavebník a proto dobře ví, že střešní okna musí mít stejnou výdrž, jako střecha samotná. Tak proto. Okna jsou opatřena jak roletami, tak markýzami, aby propouštěla jen tolik slunce, kolik si obyvatelé bytu přejí.

Jako u babičky

Pod skupinou oken je umístěn masivní dřevěný parapet, což je netypické, nicméně velmi atraktivní řešení. Parapet navíc nabízí další příležitost k umístění několika uměleckých drobností, které dotvářejí mile starosvětskou atmosféru bytu. Je to tu trochu jako u babičky, jež pevně lpí na svých půvabných starých věcech, které mají duši, ale zároveň horuje pro všechny technické vymoženosti nové doby. Kdysi, na samém začátku budování, stály úvahy – domek na okraji města nebo podkrovní byt? Podkroví nakonec zvítězilo, a zdá se, že nikdo nelituje. Hnízdo pod střechou je domov, jak má být.

Text: (luh)
Foto: archiv firmy VELUX www.velux.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne