Jak vybrat správnou matraci

Datum: 28.2.2010
obrázek
Spánek je nejdůležitější formou odpočinku každého člověka. Fyzické i psychické síly člověka se regenerují a tělo čerpá energii pro další den. Kvalita spánku závisí na vhodně vybrané matraci. Jak se ale orientovat v současné obrovské nabídce matrací? Pojďme vybírat.

 

Zákazník je zahlcen informacemi z médií, orientuje se v nabídce většiny výrobců, zná technické parametry jednotlivých materiálů, ale když se má rozhodnout, kterou matraci vybrat, najednou neví. Proto jsme pro vás připravili přehled toho, na co byste neměli zapomenout při výběru správné matrace. Věříme, že vám usnadníme výběr té správné a pro vás vhodné a budete s touto volbou spokojeni. 

Tvrdost matrace

Tvrdost patří mezi nejdůležitější faktory při výběru matrace. Záleží i na jaké matraci je člověk zvyklý spát. Firma DŘEVOČAL uvádí u svých výrobků 4 stupně tvrdosti (měkká až extra tvrdá).Tvrdost č. 1: Mezi nejměkčí matrace jsou řazeny především matrace latexové, některé matrace ze studené pěny (např. SIMONA) a matrace z líné pěny (např. ZUZANA). Tyto matrace jsou velmi elastické, ideálně se přizpůsobují tvaru těla, nevytváří protitlak, zabraňují případnému vzniku proleženin, příznivě působí na pokožku a napomáhají k uvolnění svalů. Takto měkké matrace upřednostňují především ženy, osoby s bolestmi kloubů a starší lidé.

 

Tvrdost č. 2: Do této skupiny zahrnujeme širokou škálu matrací a to polyuretanové, sendvičové, pružinové a především matrace ze studených pěn. Z latexových matrací pouze ty, které jsou kombinovány s jiným materiálem. Tyto matrace jsou elastické, ideálně se přizpůsobují tvaru těla, nevytváří protitlak a udržují páteř v rovině. Užívá je široká škála zákazníků, nejčastěji ženy, ale i muži různého věku.

Tvrdost č. 3: Ještě tvrdší jsou některé typy sendvičových, pružinových a profilovaných matrací, u kterých je použita tvarovaná polyuretanová pěna vyšší tuhosti, vrstva kokosového vlákna nebo studená pěna s vyšší hustotou, popř. s vyšším odporem proti stlačení. Matrace s tvrdostí č. 3 upřednostňují především muži, mladší lidé, zákazníci s vysokou hmotností a obecně zákazníci, kteří požadují tvrdší spaní.

Tvrdost č. 4: Mezi nejtvrdší matrace patří například ANETA nebo AGÁTA. Jsou složené z vysoce odolné polyuretanové pěny. Vrchní vrstvu tvoří kokosové vlákno, které zajišťuje dokonalé provzdušnění. U matrace RADANA zajišťuje tvrdost vysoce objemová hmotnost studené pěny tvarované do masážních nopů, které napomáhají udržet páteř v rovině a lépe prokrvují pokožku. Tuto tvrdost matrací upřednostňují zákazníci vyšší váhové kategorie a muži.

Dvojí tvrdost: Velice zajímavou variantu tvoří matrace, které mají z každé strany odlišnou tvrdost. Nazýváme je partnerské matrace. Zákazník si může zvolit tvrdost matrace, jakou momentálně potřebuje. Rozdílné tvrdosti u těchto matrací dosahujeme použitím materiálů s odlišnou objemovou hmotností. Tyto matrace patří samozřejmě k nejoblíbenějším. Především BRIGITA, ŠARLOTA a NIKOLA, které jsou ideální pro manželský pár (měkčí strana pro ženu, tvrdší strana pro muže).

Hmotnost a věk

Při výběru matrace je třeba přihlédnout i k váhové kategorii. Naše matrace jsou opatřeny štítkem s maximální doporučenou zátěží.Kvalita spánku má zásadní význam pro všechny věkové kategorie. Děti potřebují pro zdravý růst a vývoj kvalitní, spíše pevnější matraci se střední tvrdostí. U mladých lidí je zájem o tužší spaní a čím je člověk starší, měl by použít měkčí a elastičtější matraci. Ta by měla být kombinována s lamelovým roštem. Vhodnou alternativou jsou polohovatelné lamelové rošty. Senioři ocení především motorové typy.

 

Způsob uložení matrace

Správně uložená matrace by neměla ležet na pevné desce. Nedochází tak k dobrému provětrání matrace. Lepší variantou jsou dřevěné laťové rošty, které zaručí provzdušnění matrace. Příčky roštu by měly mít šířku okolo 5 cm a vzdálenost mezi nimi volte nejvýše 4 cm. Mnohem lepší variantou jsou rošty z předpružených lamel. Zatímco na dřevěném roštu je matrace při zatížení hodně stlačena, díky lamelovému roštu se více prohne a šetří se. Lamelový rošt napomáhá větší elastičnosti matrace a lepšímu přizpůsobení vašemu tělu. Polohovací lamelový rošt oceníte při čtení nebo sledování televize. Unavené nohy nebo bolestivá páteř si odpočinou při nadzvednuté dolní části roštu. U motorových polohovacích roštů odpadá manipulace s roštem a matrací při každé změně nastavení. To je velká výhoda u dlouhodobě nemocných lidí, ale i zdravý člověk si rád dopřeje luxus.

Charakter užívání matrace

Volte matraci také podle toho, do jakého prostředí bude určena. Některé druhy matrací jsou určeny pro příležitostné spaní (chaty, ubytovny, hotely). Tady postačí matrace polyuretanové a některé sendvičové. Dobrou alternativou jsou i pružinové matrace. Jejich největší předností je jejich vzdušnost. Na každodenní spaní volíme typy matrací dle vašich požadavků.

Cena

Kvalita matrace roste úměrně s cenou. Pružinové matrace patří mezi levnější, protože pružinová vložka není tolik cenově nákladná. Při výběru matrací ze studených a viscoelastických pěn nebo z latexu musíme počítat s vyšší částkou.

Dávejte pozor na koupi levných matrací. Nakupujte pouze u odborníků a nechte si poradit od vyškolených prodejců. Nakupujte jen ty matrace, do kterých se můžete podívat a prověřit si jejich složení. Matrace by měla mít snímatelný potah. Vždy je dobré si matraci předem vyzkoušet.

Přijďte si vyzkoušet naše matrace do některé ze specializovaných prodejen Svět vašeho spánku. Adresy najdete na www.svetvasehospanku.cz. Další informace od výrobce na www.drevocal.cz.

 

Text: PR

Foto: archiv firmy Dřevočal

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne