Jaká vybrat okna?

Datum: 25.2.2010
obrázek
V oblasti stavebnictví nelze nalézt odvětví, které by vykazovalo více nejrůznějších zkreslených názorů a mylných představ jako je tomu u oken a dveří. Jako zákazníci se můžete například dozvědět, že dřevěná okna jsou velmi drahá, že plastová okna jsou nekvalitní a hliníková jsou určena jen pro milionáře nebo pro sídla podniků.

Bohužel ani jedno z těchto tvrzení není pravdivé. Proto posuzujte jakýkoliv problém s maximálním množstvím potřebných informací a zohledňujte souvislosti. Pokud hovoříme o různých typech oken, tedy o plastových, hliníkových nebo dřevěných eurooknech, tak každé z nich vykazuje specifické vlastnosti, které ho předurčují ke konkrétnímu využití tam, kde prokáží tu nejlepší službu.

Dřevěná okna

  • jsou stále nejtypičtější. Ta opravdu kvalitní jsou i dražší a ne každý má na jejich pořízení finanční prostředky. A i když výrobní technologie pokročila, musíte je s přibývajícími lety udržovat, tím intenzivněji, čím více vlivů na ně působí například na jižních stranách staveb nebo v horských podmínkách.

Hliníková okna

  • jsou z hlediska materiálového nejdokonalejší. Hliník nepodléhá korozi a umožňuje takovou variabilitu tvarů, o jaké se u jiných materiálů nedá uvažovat. Je však drahý a nehodí se pro každou stavbu.

Plastová okna

Představují prověřený kompromis. Dnešní moderní profily jsou dostatečně robustní a výrobně natolik zvládnuté, že při vhodné volbě je jimi možné osadit starou stavbu, novou vilu i panelový dům, a to vše při optimálním poměru výkonu k ceně. Klíčový rozdíl je také v nenáročné údržbě. To vše v konečném důsledku znamená, že dlouhodobý podíl plastových oken a dveří na celkovém trhu otvorových výplní se ve vyspělých evropských státech pohybuje kolem 50 %. V ČR je to ještě o něco více, odhaduje se kolem 65 %.

Čím se řídit při výběru oken?

Výrobců plastových oken a dveří jsou jen v České republice stovky. Většinou se od sebe liší cenou i nabídkou služeb. Prvotřídní výrobci poskytují na své výrobky záruku alespoň na pět let u všech komponent skla i kování a používají značkový materiál. Také disponují rozsáhlou sítí poboček a především odvádějí bezvadnou řemeslnou práci při zaměření, jsou schopni doporučit vhodný typ profilu a konstrukční řešení, poskytnou odbornou demontáž a montáž, včetně všech myslitelných doplňkových služeb, kvalitní zednické zapravení omítek, malby i úklid. Nejlepším doporučením je doba působení na trhu, i když sama o sobě ještě o ničem nevypovídá. O kvalitním výrobci vypovídá zkrátka vše, co dělá - od výrobků přes jeho prezentace a poskytování věrohodných informací až po doprovodné služby.

Společnost RI OKNA používá jeden z nejrobustnějších německých profilů SALAMANDER® s nejširší škálou barev a dřevěných dekorů – žádné recyklované PVC, ale prvotřídní kvalitu. Z té pramení široká variabilita a možnost vyhovět i vašim nejnáročnějším architektonickým požadavkům. Rovněž montážní postupy, které od nás přebírají i ostatní dodavatelé. Nešidíme šroubky, skla, kování ani těsnění a používáme jen prověřené dodavatele. Patnáct let zkušeností na trhu a úzká specializace na to, co umíme nejlépe – výrobu a montáž plastových i hliníkových oken a dveří.

Text: (uh)

Foto: archiv firmy RI OKNA a. s.

RI OKNA a. s., Úkolky 1055, 696 81 Bzenec

tel.: 518 389 517 -9, fax: 518 389 516, e-mail: info@ri-okna.cz, www.ri-okna.cz

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne