Poslové jara

Datum: 23.2.2010
obrázek
Jakmile ze svého domova odstraníme poslední vánoční dekorace, začínáme se už pomalu těšit na příchod jara. To je ale ještě hodně daleko a venku stále panuje třeskutá zima. V tento moment můžeme rozzářit a zútulnit svůj domov hyacintem v květináči. Je k tomuto účelu ideální, protože je považován za jednoho z poslů jara.

Historie a původ hyacintu

Hyacinty pocházejí ze západní Asie, Turecka, Sýrie a Libanonu. V Evropě se ale pěstovaly už v době antického Řecka a Říma. Jak Homér, tak Vergilius totiž ve svých spisech zmiňují jejich sladkou vůni. Poté není o hyacintech zmínka až do 16. století, kdy je do západní Evropy přivezl z Turecka německý doktor Leonhardt Rauwolf.

Pro komerční účely se hyacinty pěstují od 2. poloviny 16. století. Hitem se staly v polovině 18. století, kdy si je oblíbila Madame de Pompadour, milenka francouzského krále Ludvíka XV., a zaplnila jimi zahrady i palác ve Versailles. Madame de Pompadour byla ve své době módní ikonou udávající trendy, takže mezi tehdejší francouzskou elitou propukla okamžitě doslova hyacintová horečka.

Rozmnožování a šlechtění hyacintů je neobvykle komplikovaná záležitost vyžadující značné zkušenosti a specifickou půdu. Největších úspěchů v této oblasti dosahují nizozemští pěstitelé, a proto je Nizozemsko i zemí, kde se dnes hyacinty pěstují nejvíce.

Název Hyacinthus je latinská podoba řeckého jména Huakinthos, jehož nositelem byl podle antických bájí mladík, kterého obdivoval bůh slunce Apollón a který byl smrtelně zraněn při házení diskem. Z krve kanoucí z jeho ran vyrašily květy, jež Apollón pojmenoval po mrtvém příteli.

O velké oblibě hyacintu svědčí i to, že má dokonce svůj vlastní svátek. Světový den hyacintu se slaví každoročně 7. března. Optimistickou jarní atmosféru si doma můžeme vytvořit, kdykoli se nám zachce, a to i když za okny ještě chumelí. Omamná vůně hyacintu nahradí vůni jehličí a vánočního cukroví a jeho nádherné květy prozáří byt stejně jako ty nejblyštivější vánoční ozdoby. Navíc je hrnkový hyacint na trhu jen do konce března, což z něj činí exkluzivní záležitost, kterou bychom neměli propást.

Vyberte stylový květináč

Z široké škály barev, v nichž se hyacint vyskytuje, si vybere opravdu každý. Květy mohou být bílé, smetanové, růžové, fialové, oranžové, červené, modré nebo žluté. Hyacint tak můžete jednoduše sladit s ostatními bytovými doplňky. Také květináč volte ve stejném stylu, v jakém je zařízený celý interiér. Platí, že bílá a pastelové odstíny růžové a fialové pomáhají navodit decentní, romantickou atmosféru. Pro tento styl je důležité sladit barvu květu s barvou květináče. Ostře růžové a modře zbarvené odrůdy jednoznačně poutají pozornost, podtrhnou vaši individualitu a hodí se do výstředněji zařízeného interiéru. V tomto případě zvolte také výraznou barvu květináče, rozhodně ale nemusí být shodná s barvou květu hyacintu. Pokud usilujete o veselý a hravý dojem, sesaďte dohromady hyacinty různé barvy květů, například bílé, růžové, oranžové a žluté.

Aranžování do průhledných nádob

Hitem poslední doby je zbavit kořeny a cibulku hyacintů zeminy a aranžovat je do průhledných nádob, v nichž nádherná struktura rostliny vynikne. Navíc tak máme možnost každým dnem pozorovat další růst kořenů. Hrnkový hyacint vykvétá při teplotě 16 až 20 °C, kvete obvykle 21 dní, při vyšších teplotách bude ale tato doba kratší. Hyacint je nenáročný na péči. Není nutné jej přihnojovat, pouze pravidelně zalévejte. Květináček, ve kterém se hyacint prodává, bývá malý, a rychleji proto vysychá. Kořenový bal bychom měli udržovat stále mírně vlhký.

Neustálá proměna

Kromě hrnkového hyacintu je samozřejmě k dostání i hyacint řezaný, který se vyznačuje stejně jedinečnou vůní a barevnou rozmanitostí a s oblibou se využívá do jednodruhových i smíšených kytic. Řezaný hyacint je na trhu dostupný od listopadu, dokonce až do května. Kvalita řezaných hyacintů podstatně vzrostla od doby, kdy se prodávají i s částí cibulky, která, jak se zjistilo, obsahuje buňky dodávající květině optimální množství vody a živin. Stejně jako ostatní cibuloviny i řezaný hyacint v aranžmá dále roste, což aranžmá zajišťuje neustálou proměnu.

Květy chraňte před průvanem

Vzhledem k tomu, že mají hyacinty na konci stonku ponechanou část cibulky, se jejich stonky pravidelně neořezávají jako u jiných květin. Spodní část stonku proto jen dobře opláchněte. Květiny umístěte do čisté vázy s čerstvou vodou a přídavkem speciální výživy pro řezané cibuloviny. Květiny chraňte před průvanem a zdroji etylénu, jako jsou výfukové plyny, cigaretový kouř a zrající ovoce. Obojí zkracuje jejich životnost, která se jinak pohybuje v průměru okolo sedmi dní.

Když jaro klepe na dveře

Protože se hyacint nejčastěji vnímá jako typicky jarní květina, je oblíbenou součástí velikonočních aranžmá. Sami si velice jednoduše můžete vytvořit řadu nejrůznějších velikonočních dekorací. Vezměte například hrnkový hyacint a zeminu v květináči ozdobte prázdnými vaječnými skořápkami. Nebo zkombinujte jednu odrůdu řezaného hyacintu s rašícími jarními větvičkami. Vznikne tak velice přirozené a svěží aranžmá. Další alternativou jsou bohaté kytice pestrobarevných hyacintů v kombinaci s dalšími jarními květinami, jako jsou narcisy, konvalinky, tulipány, fialky nebo modřence (Muscari). Zajímavé je, že hyacinty se s narcisy snášejí bez problémů, i když látky, které narcisy vylučují, jiným květinám škodí.

Hyacint jako dárek

Díky své přirozené kráse, úžasným barvám a nádherné vůni se hyacint skvěle hodí i jako dárek. Pokud chcete darovat malou drobnost, můžete třeba jen květináček hrnkového hyacintu obalit hezkým dárkovým papírem a dostanete originální dárek za pár korun. Když chcete investovat více, můžete dokoupit zajímavý obal na květináč, nebo vytvořit či objednat u floristy větší a složitější aranžmá, a to jak z hrnkového, tak řezaného hyacintu

Text a foto: Holandská květinová kancelář

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne