Mladý design

Do soutěží profesionálních designérů, které Design centrum ČR organizovalo, se hlásili od počátku se svými především školními pracemi také studenti, kteří byli hodnoceni ve vlastní kategorii. S přibývajícím počtem středních, vyšších a vysokých škol a univerzit, v nichž se studenti designu vychovávají, se zvyšovalo také množství přihlášených prací. Od roku 2004 se proto celostátní studentská soutěž osamostatnila pod názvem Studentský design. Mladí designéři všech typů škol soutěžili o Národní cenu za studentský design a o ocenění Vynikající studentský design a Dobrý studentský design.
Do soutěže se přihlásilo 212 studentů s 198 pracemi z 18 středních odborných škol a vyšších odborných škol a z 15 vysokých škol a univerzit. Studenti předkládali k hodnocení prototypy, modely, doprovodné plakáty a portfolia. Jejich práce hodnotily tři nezávislé poroty: středoškolská porota složená z pedagogů středních a vyšších odborných škol byla nominována Asociací středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory, vysokoškolská porota byla složena z pedagogů vysokých škol a univerzit a jmenována podle počtu zúčastněných studentů a jejich úspěšnosti v loňském ročníku rektory a děkany škol. Národní porota byla složena z nezávislých expertů a nejlepších profesionálních designérů ČR. Poroty vybraly v několikakolovém hodnocení k ocenění 21 prací. Jedna získala Národní cenu za studentský design 2009, 7 ocenění Excelentní studentský design
Text: PhDr. Lenka Žižková
Foto: archiv autorů prací
PhDr. Lenka Žižková
Publicistka v oboru designu, autorka řady projektů a kurátorka výstav o designu. Vystudovala sociologii a teorii architektury a designu doma i v zahraničí. Byla šéfredaktorkou časopisů Domov a Bydlení, autorka a kurátorka přehlídek českého a zahraničního designu v Národní galerii v Praze, vedla pražské pracoviště a galerii Design centra ČR. V současnosti působí jako ředitelka Design Cabinetu CZ. Vyučovala a vyučuje design a kulturu bydlení na Pedagogické fakultě UK, Fakultě architektury TU v Liberci a Fakultě užitých umění a designu UJEP v Ústí nad Labem.
Národní cena za studentský design
Jakub Korouš, Jan Kloss - Botas 66 (kolekce obuvi, vizuální identita)
Ojedinělá realizace průniku grafického designu do designu produktového si právem zasloužila nejvyšší ocenění poroty – Národní cenu za studentský design. Botas přišel s modelem dnes známým jako Classic v roce 1966. Byl navržen Marcelem Scheinpflugem a z počátku vyráběn z kůže mongolských koní, kterou postupem času nahradil syntetický materiál. Od osmdesátých let prošel značnou modernizací a výrazný comeback pak zaznamenal hlavně v roce 2005, kdy se botasky zařadily mezi 100 českých designérských ikon.
V roce 2007 si je nyní již ocenění autoři vybrali jako základ pro svůj školní projekt botas 66 v ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ve spolupráci se společností Botas pak vznikl samostatný sublabel botas 66. Kromě první kolekce obsahující 13 rozmanitých modelů zpracovali i kompletní vizuální identitu nové značky, obaly, dárkové předměty, reklamní kampaně a mnoho dalšího. Věří, že budou mít možnost v práci na této kolekci dále pokračovat a přispějí tak k oživení jedné z legend českého designu.
Excelentní studentský design
Lucie Koldová - Home fitness
Homefitness je experimentálním projektem, který usiluje o spojení sportovního náčiní s běžným vybavením interiéru. Porota ocenila čisté architektonické řešení přidané funkce v kontextu bytového interiéru. Nábytková kolekce vychází z multifunkčního pojetí interiérového mobiliáře.
Dobrý studentský design
(Vázy Hoffman)
(Close space - nafukovací kancelářská přepážka)
(Living Cube - dekorativní svítidlo a noční stolek)
(Ohnivá krajina - malovaná a pískovaná mísa)
(Skříň Do hloubky)
(Pracovní stůl s úložnými prostory)
(Tequila set)