Joska Skalník - Rapsodie v modré

Datum: 18.2.2010
obrázek
Z širokého okna vinohradského ateliéru Josky Skalníka jsou vidět koruny stromů v pražských Riegrových sadech a modrá obloha bez mraků. Modrou barvu v mnoha odstínech najdete snad na všech jeho výtvarných dílech.

Na stolku s modrou deskou jsou v modrobílé misce hašlerky a modré hrnečky na čaj. Také židle jsou modré. V rohu u vchodu do ateliéru je prostorná postel. Na stěně za ní visí jedno ze Skalníkových děl.

Místo, které si vysnil

„Věřím na prostor. Když jsem poprvé uviděl tenhle ateliér, hned jsem věděl, že je to to pravé místo pro mě. Místo, které jsem si během řady let vysnil. Jsou lidé, které když vyhodíte z jejich prostoru, nejsou schopni tvořit. K nim patřím i já,“ poznamenal svým typicky tichým hlasem, který si ovšem dokáže získat respekt, Joska Skalník. Mou pozornost upoutal citát, který je také vyveden v modré barvě a je umístěn nad pracovním stolem. Jeho autorem je Henry James. „Pracujeme ve tmě, děláme co můžeme, dáváme co máme. Naše pochybnost je naše vášeň a naše vášeň je náš úděl. Zbytek je šílenství umění.“

Doma si utvářel svůj svět

Mládí prožil v Kolíně, kde jeho maminka pracovala na dráze a tatínek byl zámečníkem. Od narození trpěl vrozeným defektem pravé nohy. Postupně jeho handicap odstraňovalo čtrnáct operací. Dětství, dospívání, ale i část dospělosti rámovaly berle. Doma si vytvářel svůj svět. Kreslil a maloval, zamiloval se do Gaugina. Chodil do ateliéru Františka Foltýna a poslouchal Jindřicha Chaloupeckého nebo Josefa Sudka, kteří tu byli častými hosty. Četl Descartese, Schopenhauera, Nitzscheho. V roce 1970 dokončil studia na Střední uměleckoprůmyslové škole na pražském Žižkově. V jednadvaceti, v roce 1969, přišel na brigádě v Kablu Kolín o pravé oko. V témže roce se mu při havárii zabil mladší bratr Jan. K ranám osudu přibyla i okupace a následující normalizace.

Modrá je barva naděje

„Když se to všechno podělalo, učarovala mi modrá. Je to barva naděje. A obloha pro mne znamená volnost a touhu. A touze patří krásné ženy, další významný inspirační zdroj,“ poznamenává umělec. 

Jeho dýmka málokdy vyhasíná. Tabák si nabírá ze staré dózy, v níž má namíchánu svou originální směs. „Dýmka je můj mozek, nejvíc vymyslím, když kouřím.“ Na stěně za stolkem pro hosty je umístěna rozsáhlá knihovna obsahující stovky knih. Mnohé z nich sám graficky upravoval. Naproti za pracovním stolem stojí na poličce pytlík s rozumem a „portrét“ skalníka modrého, který údajně patří k vzácnému druhu ptactva, přebývajícímu hlavně v Asii. Jemu byla také věnována rozsáhlá autorova výstava v pražském Mánesu, nad kterou převzal záštitu tehdejší prezident republiky Václav Havel.

Sny, situace, hry

Činoherní klub, Jazzová sekce, vazební věznice, cela 303. Proces s jazzovou sekcí v březnu 1987 sledoval celý svět. Za dva a půl roku po procesu zakládá Joska Skalník spolu s ostatními Občanské fórum, později přijímá funkci poradce prezidenta. V dvaadevadesátém překvapil výstavou v pražské Nové síni. V roce 1996 odjel na čtvrt roku do Asie. Svá díla představil v Indonésii, Malajsii a Thajsku. A všude Joshua, jak mu v Asii říkali, nejen vystavoval, ale také přednášel, poskytoval rozhovory. „Byl to hotový ráj, obdivoval jsem se zručnosti patnáctiletých kluků, kteří tesali z obrovských kamenů neuvěřitelně krásné plastiky,“ dodává umělec. Stojí jistě za zmínku, že na Bali bydlel v hotelovém pokoji 303. A na Bali se čas od času vrací. Také se tam oženil se svou ženou Kateřinou. Při jednom z bilančních ohlédnutí označil umělec za rozhodující zdroje své tvorby sny, situace a hry. Stejný název má i jeho výpravná monografie.

Poetické abstrakce na Jamajce

V květnu letošního roku uspořádal velkou výstavu v Umělecké galerii Univerzity Simona Bolívara v Caracasu. V červnu představil svá díla v Bankoku a v září hostila jeho poetické abstrakce Národní galerie na Jamaice. “Byl jsem první Čech, který zde vystavoval. Druhý den po vernisáži jsem měl besedu se stovkou studentů tamní Akademie výtvarných umění. Jedna z prvních otázek se týkala malování aktů. A tak jsem jim vyprávěl o své snad první petici, kterou jsem kdy napsal. A její název? Za krásnější modelky. Vybudil jsem tenkrát celou školu. To prostě nešlo, abychom my, tenkrát velmi mladí, kreslili jenom staré dámy. Tahle historka byla oceněna frenetickým potleskem. Když mne další den představovali na Akademii starší paní, která dělá modelku už patnáct let, tak jsem ten potlesk z minulého dne pochopil.“ 

Proud tajuplných představ

Během let dozrál Skalníkův projev k osobitosti, která vyvolává ohlas na domácích i zahraničních výstavách. Je chválen za melodiku tvarů v přízni modří a náboj imaginace. Výtvarný kritik Jiří Šetlík mimo jiné napsal: „Výchozí zkušenosti grafického vyjadřování lze pokládat za základ Skalníkova pojetí umělecké mluvy. Promítá formální ústrojenství grafiky do organizace plochy a rovným dílem je vkládá do kompozice objektů, projektů a instalací. Aniž se vzdal inspirace, jakou mu poskytuje okouzlení smyslů, podřizuje stavbu obrazu zobecňujícímu řádu geometrie, počínaje jejími základními tvary až po mystickou podobu buddhistické mandaly. Přitom se nevzdává výpovědi o smyslových vjemech, především se ovšem řídí podněty nezkrotného proudu tajuplných představ. Vyživuje je něžná vrstva snů, protkávaná do paměti vrytými záznamy nečekaných životních situací.“

„Jsem přesvědčený, že když něco člověk hodně chce a nosí to pořád v srdci, tak se to jednou povede. Na tohle věřím. Vyplatilo se mi to. Mockrát,“ poznamenává umělec, který dál vytváří svou rapsodii v modré nejen pro sebe, ale pro všechny, kteří chtějí jeho umění poznat a pochopit.

Text: Jan Chára

Foto: archiv autora

Joska Skalník

Narodil se 23. března 1948 v Praze. Vyrůstal v Kolíně. Studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kterou dokončil v roce 1970. Ve stejném roce spoluzakládal Jazzovou sekci. V roce 1986 byl za činnost v ní uvězněn. Je výtvarníkem pražského Činoherního klubu. Po listopadu 1989 se stal poradcem a členem Kolegia prezidenta republiky. Od roku 1991 se věnuje svobodnému povolání malíře a grafika. Organizoval mnoho kulturních akcí a uměleckých projektů. Vystavoval doma i v zahraničí, například ve Francii, Německu, Anglii, USA, Holandsku, Itálii, Polsku, Mexiku, Japonsku, Indonésii, Malajsii, Thajsku, Indii, Jihoafrické republice, Zimbabwe, Číně, Jižní Koreji, Venezuele a na Jamajce. Žije a pracuje v Praze.

  

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne