Dvě generace v jednom bytě

Lidé nemohli hlavně pochopit, proč právě největší místnost slouží coby dětský pokoj. Nám to ale připadalo naprosto logické. Vždyť, kdo jiný než děti, potřebuje k životu prostor. A to zvláště v případě, kdy jsou na jeden pokojík dvě. Navíc byly v době stěhování maličké a potřebovaly dozor. Zvláště v době nemoci jsem je chtěla mít pod dohledem. Do ložnice se bez problému vešlo dvojlůžko i šatní skříně a do obývacího pokoje jsme naprosto s přehledem umístili sedačku, stolek na televizi i malou knihovnu. Nic jiného jsme zde ostatně nepotřebovali.
Coby centrum rodinného života stejně sloužila kuchyň. Dlouhá léta nám toto řešení vyhovovalo. I s povyrostlými dětmi jsme si dokázali poskytnout potřebné soukromí. Roky však utíkaly a mnohé se změnilo. Dcera má dnes vlastní rodinu a k nám již přijíždí pouze na návštěvu. Syn studuje, ale domů se vrací na každý víkend, a to nejen sám, ale i s přítelkyní. Průchod dětským pokojem do ložnice nám naráz začal vadit. Máme pocit, že mladé připravujeme o soukromí a sami ho postrádáme. Víme, že byt bude muset nějaký čas, dokud s manželem chodíme do zaměstnání a než se odstěhujeme k trvalému pobytu na chalupu, sloužit coby dvougenerační. Rádi bychom pro ty roky našli řešení, které by zajistilo soukromí nám i mladým. Nebráníme se ani investicím do nového vybavení. Výběr bychom nechali na mladých, protože vybavení by jim pak zůstalo. Můžete nám poradit?“
O pomoc při řešení nastíněného problému, s nímž se v současnosti potýká řada rodin s dospělými dětmi, jsme se obrátili přímo na odborníka. "Tento typ bytu nabízí opravdu hodně možností, takže jsem nakonec vytvořila tři varianty řešení. Vše záleží na tom, kolik zákazník hodlá do přestavby investovat," vyjádřila se jejich autorka ing. Alena Koubová.
VARIANTA 1
V tomto případě došlo k nejmenší změně dispozice. Ing. Alena Koubová říká: "Koupelna a toaleta zůstaly na původním místě, pouze se zrušil průchod do kuchyně těmito hygienickými místnostmi. Také ložnice a obývací pokoj zůstaly." Požadavek na zajištění soukromí vyřešila jedna jediná příčka vystavěná v dětském pokoji. Do zbytečně velké chodby, která vznikla rozdělením dětského pokoje, lze však umístit většinu úložných prostor. Ty by se pak v ostatních obytných místnostech mohly nacházet již pouze v minimální míře. "Toto řešení splňuje požadavky zákazníka, není však zcela praktické. Jídelní kout, kuchyň a stejně tak i ostatní místnosti jsou velmi malé. Největší předností této varianty je, že by byla finančně nejméně nákladná," hodnotí první variantu ing. Alena Koubová. Přesto i takto upravený byt může poskytnout příjemné bydlení. Velkou roli zde pochopitelně sehraje vybavení jednotlivých místností. Když začneme od podlahy, nabízí se nám celá řada možností. Z nich lze do obytných částí doporučit například dřevěné, korkové a laminátové podlahy. Do hygienických místností - koupelny a toalety je vhodný keramický obklad. Z koberců lze doporučit pouze kusové, a to pod jídelní stůl, stolek v obývacím pokoji, případně v podobě předložek u postelí. Do kuchyně, respektive jídelního koutu, je třeba zvolit vhodné sezení, v tomto případě nejlépe rozkládací. V ohledem na téměř miniaturní velikost pracovní části kuchyně je třeba kuchyňskou sestavu volit s obzvláště velkým rozmyslem. Je třeba, aby se do ní vešlo veškeré kuchyňské vybavení a místo se v ní musí najít i na nezbytné zásoby potravin. Nebude to snadné, neboť do kuchyňské sestavy by se ve vestavné podobě měla ještě vejít chladnička a pokud možno i myčka nádobí. S vybavením ložnic by neměly být potíže. Pokud se většina potřebných úložných prostor bude nacházet na chodbě, zbude v nich prostor i pro pracovní kout a koníčky. Nedostatek prostoru by obyvatelé bytu neměli pociťovat ani v obývacím pokoji. Vzhledem k jeho malým rozměrům není vhodné ho vybavit robustní pohovkou a křesly. Vhodnější je subtilnější, ale neméně pohodlné sezení, kterého nám současný trh nabízí dostatečný výběr. Další vybavení obývacího pokoje již může být velmi skromné. Konferenční stolek, stojan na televizor s DVD přehrávačem, případně další zdroje zábavy. Ani úložné prostory nemusí mít obzvláště velkou kapacitu. Měly by se do nich vejít věci, které nezbytně potřebujeme k odpočinku. Co se týče koupelny, z nabídky trhu nebude problém si vybrat vhodný sprchový kout a umyvadlo. Velkým přínosem pro provoz domácnosti představuje malá velká věc v podobě umývátka na toaletě. Podobu interiéru bude dotvářet vhodné osvětlení a celá řada doplňků, jejichž výběr záleží na vkusu uživatelů bytu. Snad pouze dvě rady:
-
V malých prostorech platí dvojnásobně, že méně znamená více.
-
Při volbě barev preferujte světlé tóny, které místnosti opticky zvětšují.
VARIANTA 2
"Tato varianta je již stavebně náročnější. Dětský pokoj se pomocí příčky opět rozdělil na dvě části. Kromě toho se však vyřízl otvor do nosného panelu mezi kuchyní a obývacím pokojem. Naznačila jsem pouze šířku dveří, ale domnívám se, že po konzultaci se statikem by se otvor dal udělat větší, " vyjádřila se ing. Alena Koubová. Zrušením úzké chodby v kuchyni, v ní vznikl dostatečný prostor pro opravdu komfortní kuchyňskou linku ve tvaru písmene L. Do kuchyně si lze pořídit menší stolek, nejlépe sklápěcí. Toto sezení poskytne dostatečné pohodlí ke konzumaci snídaně apod. Obědy a večeře by se servírovaly v obývacím pokoji na snadno rozkládacím jídelním stole. Židle je vhodné zvolit stohovatelné, aby, pokud nebudou využity, nezabíraly zbytečně moc místa. Co se týče sezení, zbyde v pokoji místo pouze na subtilnější pohovku anebo křesílka. Pochopitelně se najde místo i na televizor, případně jinou elektroniku. Úložné prostory zde budou mít podobu především otevřených a uzavřených závěsných poliček. Stavebními úpravami vznikla prostorná koupelna. Najde se v ní místo nejen na vanu, ale i na sprchový kout a pračku. Samostatné ložnice nabízejí prakticky stejné možnosti vybavení, jako tomu bylo u varianty 1.
VARIANTA 3
"Tuto variantu považuji za nejlepší, zároveň je však stavebně a finančně nejnáročnější. Stavebními úpravami zde vznikly dvě samostatné koupelny, přičemž v každé z nich je sprchový kout, WC a umyvadlo. Pračka se bez problémů vejde do prostorné kuchyně, opět vybavené kuchyňskou sestavou uspořádanou do písmene L. Dvě koupelny uživatelé jistě ocení, a to nejen když je syn doma," přibližuje variantu 3 ing. Alena Koubová. Také tato varianta počítá s propojením kuchyně s nově vzniklým obývacím pokojem. V něm je příčka posunuta tak, aby nevznikla "hluchá" chodba, ale pouze dostatečně velká komora či šatna. Obývací pokoj tak získal ve srovnání s variantou 2 několik metrů čtverečních navíc. Opět je zde umístěn jídelní stůl, v případě potřeby rozkládací. Sedací kout je možno vybavit pohovkou, jedním či dvěma křesílky. Úložné a odkládací prostory by opět měly být minimální - sloužit k odkládání a ukládání předmětů, které potřebujeme k odpočinku. Co se týče ostatních místností – z původního dětského pokoje je opět ložnice, stejně jako místnost naproti koupelnám. Ta je na úkor chodby rozšířena o vestavěné úložné prostory. V předsíni není třeba tolik úložného prostoru - v bytě vznikla komora, u vstupu do bytu tedy stačí věšák na kabáty a botník. Pro lepší pohyb v předsíni jsme zde použili oblíbené zásuvné dveře do pouzdra, které opět šetří prostor.
Text: ing. Alena Koubová
Návrhy řešení a nákresy: firma PANELREKO