Nový kabát pro paneláky

Datum: 14.08.2008
obrázek
Panelák je fenomén šedesátých až osmdesátých dob minulého století. Stal se tak trochu symbolem své éry. Bydlí v nich statisíce lidí, mimo jiné asi 40% Pražanů. Panelová sídliště jsou z dnešního hlediska ohyzdná. Ale jejich obyvatelé si většinou zvykli, a jak ukazují různé sociologické studie, jsou se svým bytem spokojeni a nechtějí se stěhovat jinam.

Naproti tomu je ovšem třeba si uvědomit, že naše paneláky jsou na pokraji životnosti. Panelová technologie byla sice ve své době u projektantů a stavbařů oblíbena, ale její nevýhody na obyvatele domů dopadají až dnes.
Staticky jsou stavby naštěstí většinou v pořádku. Ovšem jejich tepelně izolační vlastnosti naprosto neodpovídají dnešním standardům. Vzpomeňme si, jak štědře dotovaná energie za pár haléřů nikoho nemotivovala k nějakým tepelným úsporám. Dnes je situace naprosto odlišná. Právě obyvatelé špatně izolovaných domů přes zimu téměř „protopí kalhoty“.
Druhotnými, leč nepominutelnými slabinami panelových domů jsou netěsnící okna a dveře na balkóny a lodžie, hydroizolace na balkónech. Nelze přehlédnout ani občasné trhliny na vnějším plášti domů, které už mají něco odslouženo.
Jediným účinným a komplexním řešením těchto problémů je zateplení pláště budovy.
Vnější zateplení pro dům znamená, že po vypnutí topení zůstávají místnosti podstatně déle vyhřáté, naopak v létě, když jsou venkovní teploty vysoké, znamená izolace příjemné chladivé prostředí. Při kontaktním způsobu zateplování se lepí izolační desky z vláknitých nebo z pěnových materiálů přímo na vnější obvodové zdi. U panelových domů se mnohdy musí vzít v potaz výška budovy a počítat statické kotvení zateplovacího systému.
Zateplení fasády je nutné spojit s dalšími opravami, například s upevněním panelů s uvolněným kotvením, s výměnou okenních parapetů, opravou nebo výměnou zábradlí u balkonů a lodžií, stávající dlažby a mnohdy nefunkční hydroizolační vrstvy.
Dodatečná tepelná izolace lepením desek z pěnového polystyrenu kontaktní metodou má řadu předností – rychlost, snadnost a především nižší cenu proti ostatním izolačním materiálům a metodám. Nehledě na stavební úkony různé obtížnosti i ceny, je přitom důležitá i samotná příprava stavby, ať už jde o důkladný průzkum na jedné straně, a představy a finanční možnosti investorů na straně druhé. Zajímavé je, jak takový zásah, jako je zateplení obvodového pláště panelového domu, jehož hlavním účelem je zadržet víc tepla uvnitř, dokáže změnit i tu příslovečnou strohost panelákové šedi. Když zmizí lešení, vyloupne se jakoby jiná stavba zářící novotou a oku lahodícím barevným řešením.
Jedná se samozřejmě o dost nákladnou investici, jejíž návratnost se projeví až zhruba po deseti letech. Ovšem nová kvalitní může při správné údržbě vydržet dalších padesát až šedesát let. Profesionálně provedeným zateplením se v bytech ušetří až 30 % energie. A to už se bohatě vyplatí.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne