Domov na dobu určitou

Datum: 5.2.2010
obrázek
Vlastnit byt, nebo alespoň mít dekret v nájemním bytě, stoupá v ceně. Někdy ale není takové řešení možné. Bydlíme v jiném městě, než kde pracujeme, či studujeme, osamostatnili jsme se od rodičů, nebo od partnera a podobně. Řešení? Pronájem bytu. Také zde je možné účelně a kulturně bydlet.

Pro budoucí tvář pronajatého bytu, která by nejlépe odpovídala našim představám, je ideální, pokud zařizujeme byt prázdný. Tím se rozumí bez volných zařizovacích předmětů. I u prázdných bytů je možné počítat se základním vybavením,“ vysvětluje realitní makléř Pavel Čenský. Standardní byt je vždy vybaven základní kuchyňskou linkou s varnou plochou, dřezem a baterií. Od tohoto základu se pak odvíjí všechny další formy – v některých bytech bývá i lednička, případně mikrovlnná trouba, nebo varná konvice. U těchto spotřebičů se ale očekává, že si je spíše pořídí dočasní obyvatelé sami.“ V koupelně se v některých případech můžete setkat s pračkou – nebývá to však příliš časté.

Zda bude v bytě i další vybavení, záleží na majiteli bytu. Na trhu je možné si pronajmout jak byt nezařízený, tak s částečným vybavením. Tím rozumíme volně stojící nízké i vysoké skříně, lůžko, pohovka a podobně. „Očekává se, že uživatel bytu bude mít řadu zařizovacích předmětů vlastních. V těchto případech záleží na konkrétní domluvě s majitelem bytu. Určitě je možné, aby vybavení bytu doplnil, na dohodě pak závisí, zda by byla možná výměna některých stávajících prvků bytů za jeho vlastní. V úvahu nejčastěji připadá lůžko, křesla a podobně.“

Samostatnou kategorii tvoří byty vybavené do nejmenších detailů. „Nejčastěji se s nimi setkáváme u luxusnější kategorie bytů v zajímavé lokalitě nebo domě. Tomu pochopitelně odpovídá i cena pronájmu.“

Stačí docela málo

Jak dlouho očekáváte, že budete v pronajatých bytech bydlet? Tak by měla znít základní otázka, vztahující se k vybavení bytu. Jestli to pro nás bude záležitost pouhých několika měsíců, je jasné, že nebudeme chtít zbytečně investovat a zařizovat a spokojíme se i se značně provizorním řešením alespoň částečně zařízeného bytu. Musíme však očekávat, že stávající vybavení bude odpovídat účelnosti, nikoliv však kvalitě. Je běžné a pochopitelné, že majitel byt vybavuje takovým nábytkem a zařízením, u kterého nebude litovat případné poškození. Takový byt nebude v syrovém stavu určitě navozovat pocit útulnosti – to bude záležet na nás. I když zde strávíme jen jasně omezenou dobu, což by nám po psychické stránce mělo pomoci neútulný stav lehčeji zvládnout, neměli bychom složit ruce v klín. Kultura bydlení není vyčíslitelná ve finančních částkách. Přesvědčíte se, že stačí skutečně málo, často jen několik osobních věcí a doplňků, aby se byt stal útulným a osobitým místem dočasného přebývání, kam klidně pozvete i návštěvu.

Investujte s rozvahou

Podle zkušeností realitních kanceláří v pronajatých bytech většina dočasných uživatelů stráví více než rok, případně se pak stěhuje do dalšího pronajatého bytu. To už je dostatečně dlouhá doba, abychom věnovali zařízení interiéru větší pozornost a postupně se vybavili základním vybavením.  „Na prvním místě bych doporučovala koupit vlastní lůžko. Je velmi důležité pro kvalitní spánek a i z dlouhodobého zdravotního hlediska, proto bych radila příliš nešetřit. Lůžko standardních rozměrů a klasického vzhledu se nám bude hodit v každém typu interiéru,“ radí architektka Mirka Pavlásková. Není příznivcem rozkládacích pohovek, které nebývají schopny splnit požadavky na správné lůžko a měly by tedy sloužit pouze k příležitostnému přespávání. „Dovedu si takovou pohovku v pronajatém bytě velmi dobře představit – přes den slouží k sezení a je-li potřeba, může se rozložit pro návštěvu…“ Je dnes zcela běžné, že i doma, po pracovní době, trávíme řadu hodin u počítače. I v pronajatém bytě bychom proto měli na počítačový koutek pamatovat. Také tady se architektka přimlouvá, abychom se ubránili kompromisům. „Různá náhradní řešení, počítač postavený na jídelním stole, klasická židle a podobně, jsou stále poměrně častá i ve vlastních bytech. Není k tomu přitom důvod. V prodeji je velký výběr nejrůznějších počítačových sestav, a to i prostorově velmi úsporných, přitom ale maximálně funkčních, jak z pohledu naší práce, tak i zdravotně. K tomu pochopitelně patří odpovídající pracovní židle. Počítačové minipracoviště můžeme pořídit již kolem dvou, tří tisíc korun, takže si myslím, že by to neměl být problém ani v pronajatém bytě...“

Mezi naše osobní vybavení často patří jedno křeslo, případně stolek s televizí. To je z těch nejdůležitějších a nejběžnějších věcí, které míváme vlastní, asi vše. Očekáváme, že základní úložné prostory v bytě již budou.

Znalost trhu se vyplatí

Nejsou výjimečné případy, kdy v pronajatém bytě bydlíme několik let. Zde se nám již vyplatí o  ařízení více přemýšlet a také investovat. Našim nápadům by měl být nakloněn i majitel bytu – vždy je vhodné s ním výraznější změny konzultovat. Za této situace je možné se pustit i do větších změn. Zejména ve starších bytech nejsou jejich dočasní uživatelé často spokojeni s typem podlahové krytiny. Jako ideální se pro tyto účely jeví laminátová podlaha. Důvodem je cenová dostupnost, dlouhodobě hezký vzhled při standardním způsobu užívání spojený s velmi snadnou údržbou. Pokud majitel bytu souhlasí, není problém ji položit. Nebudeme-li nároční, což se u pronajatého bytu ani neočekává, pořídíme ji za cenu srovnatelnou, někdy i nižší, než jakoukoliv jinou podlahovou krytinu. V hobby marketech za 1m2 zaplatíme zhruba 190 – 290 Kč, při pokládce vlastními silami. Protože podlahu si po odstěhování zřejmě neodneseme a její životnost bude delší, než náš pobyt, je možné se s majitelem bytu zkusit domluvit na finanční spoluúčasti.

Podobných úprav je možné v bytě provést více, vždy bychom ale měli poměřovat účelnost výdajů. S dobrou znalostí trhu a šikovnými nápady je ale docela dobře možné zařídit si i pronajatý byt tak, jako by se měl stát vaším skutečným domovem.

Text: Dominika Bučková

Foto: IKEA a archiv redakce

 

Kutil Tim

Při putováních po pronajatých bytech se vám určitě bude hodit základní nářadí. Musíte počítat s tím, že vše nebude fungovat tak, jako ve vašem bytě a alespoň zpočátku budete nejspíše vystaveni podmínkám, v jakých byt opustil předešlý uživatel. V rámci postupných úprav interiéru podle vašich představ nářadí určitě využijete i v následujících měsících – vlastně kdykoliv.

Jak si bydlení zpříjemnit?

 • Kusový koberec – pořídíme od stokoruny.
 • Ubrus. Když jich budeme mít několik, velmi snadno dosáhneme příjemné změny vzhledu interiéru.
 • Plakáty nebo reprodukce. Mohou být kvalitní, odvedou skvělou službu – obyčejné bydlení dokáží výrazně pozvednout.

 

 • Přehoz přes křeslo nebo postel. Výrazně prostor zútulní.
 • Drobné doplňky, obrázky a fotografie v rámečcích. I když je byt pronajatý, je to náš domov, kterému by neměla chybět osobitost.
 • Květiny řezané i hrnkové v zajímavě řešených nádobách.

Bude se nám hodit

 • stojan na CD
 • stojací lampa
 • nízký stolek (může sloužit pod televizi, nebo jako odkládací kdekoliv)
 • křeslo
 • ozdobné krabice pro uložení drobností

Vyplatí se vědět

 • Vybírejme předměty spíše menších rozměrů, kdy nebude s jejich umístěním problém ani při změně bytu.
 • Vlastní lůžko by mělo být základem.
 • Nové věci kupujme s rozvahou – potřebujeme je skutečně? Až se budeme opět stěhovat, nebo zařizovat další byt, budeme mít o to více věcí a navíc se nám vše nemusí hodit.
 • Koupelnu ozvláštníme barevnými doplňky v jednom tónu.

Konzultujte s majitelem bytu

 • Možnost výměny některého stávajícího vybavení za vlastní
 • Vrtání do stěn, malování
 • Položení nové podlahové krytiny – možná i dohoda o finanční spoluúčasti
 • Možnost odložení nepotřebných osobních věcí například do sklepa nebo na jiné místo, související s bytem

Zeptali jste se

V létě jsem se nastěhoval do pronájmu. Jakým způsobem mám vyřešit pojištění? Je to moje záležitost, nebo věc majitele bytu?

Pojištění bytu můžete vyřešit vy sám formou některého z typů majetkového pojištění. Touto formou si pojišťujete vybavení bytu, včetně vašich osobních věcí. Majitel bytu by měl mít pojištěný byt jako stavbu. Pro vás by ještě bylo výhodné si k pojištění majetku sjednat připojištění odpovědnosti za škodu – to pro případ, kdy byste svým chováním v bytě způsobil škodu třetí osobě. V úvahu by přicházelo vytopení jiného bytu a podobně.

Odpovídal JUDr. Pavel Petrák

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne