Ukázkové interiéry malometrážního bydlení

Datum: 7.6.2023
obrázek
Brněnské výstaviště přišlo letos v rámci Festivalu architektury a veletrhu Mobitex s novým projektem zaměřeným na malometrážní bydlení. Na výstavní ploše byly k vidění čtyři ukázkové interiéry přesně definované pro jednotlivé uživatele.

Jednalo se v podstatě o ukázkové koncepty a záměrem bylo, aby si návštěvníci mohli nejen prohlédnout, ale i fyzicky vyzkoušet, zda a jak by mohli bydlet na malé ploše.

V jemném vanilkovém odstínu

První byt byl určen mladé single ženě, která miluje vaření. Proto pro ni byla v bytě velice důležitá kuchyňská linka. V hlavní obytné části pak nechyběl rozkládací jídelní stůl i rozkládací pohovka určená pro přespání návštěv. Mladá dáma se živí jako freelancerka, a tak potřebuje v bytě i pracovní stůl. Ten je spojený se sklopným lůžkem, jež je ideální pro každodenní spaní. Uživatelka se zaměřuje na styl eko/bio, má ráda jemné pastelové barvy, které jí dodávají energii a dobrou náladu. V této jemné a světlé barevnici byl zařízen celý prostor a návštěvníci se mohli přesvědčit, že světlá výmalba, podlahová krytina i nábytek prostor opticky zvětšují, a nemusí se jednat pouze o bílou barvu. Vše bylo totiž zařízené v jemném vanilkovém odstínu.

Barevnost je řešena v neutrálních tónech s černými akcenty

Druhý interiér byl zařízen jako služební byt pro manažera. Protože je tento byt užíván převážně od pondělí do čtvrtka a slouží hlavně pro přespání, je zařízen především funkčně. Zde je umístěna rozkládací pohovka, jež je určena i pro každodenní spaní, speciální rozkládací kuchyně, malý kulatý jídelní stůl a nechybí ani pracovní stůl, který je pro uživatele nezbytný. Barevnost je řešena v neutrálních tónech s černými akcenty. Aby však prostor nebyl tak fádní, je přidán ještě jemný namodralý odstín, který dotváří pánský charakter interiéru.

Ložnice s velmi kvalitním lůžkem a zářivě oranžová koupelna

Třetí interiér slouží staršímu páru v penzi, který se sem přestěhoval z velkého rodinného domu, jenž byl na provoz velice náročný (finančně i na úklid). Manželé jsou společensky velmi aktivní a také rádi cestují. Zde nechyběla samostatná malá ložnice s velmi kvalitním lůžkem a zářivě oranžová koupelna, která dodává energii. Tato barva se pak v nejrůznějších odstínech objevuje v celém interiéru.

Mini pracovna pod patrovým lůžkem

Čtvrtý byt obývá mladá rodina s jedním dítětem. Jejich velkým koníčkem je objevování nových zemí a míst, a proto se nechtějí vázat velkou investicí do bydlení. Jejich cílem je neshromažďovat věci, ale zážitky. Muž je podnikatel a žena pracuje na poloviční úvazek, nejčastěji z domova – svou mini pracovnu má pod patrovým lůžkem. Dcera má vlastní dětský pokoj.

Celý koncept navrhla česká designérka Iva Bastlová

Většina ukázkových interiérů měla jedno společné – minimalizaci obývacího pokoje určeného na sledování televize. Pohovka byla totiž situována v hlavním obytném prostoru. Zajímavostí je, že řada návštěvníků toto řešení kvitovala a jen dodávali, že obývací pokoj v podstatě využívají minimálně a tráví společný čas spíše u jídelního stolu.

Na projektu spolupracovalo 25 dodavatelských firem a celý koncept navrhla česká designérka Iva Bastlová, která každý den prováděla komentované prohlídky. Protože byl projekt velice úspěšný, můžeme v příštím roce očekávat jeho opakování!

Text: Martin Chára
Foto: Iva Bastlová

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne