Pokoje pro dva malé fotbalisty

Datum: 2.6.2023
obrázek
Tomáš má dva syny, Ondru a Tomáše, na které je už dva roky úplně sám. Po 18 letech soužití se svou partnerkou mu po zdánlivě banálním zákroku v nemocnici zemřela na celkovou sepsi organismu.

Tomáš samozřejmě celou situaci stále prožívá velice bolestně. Ale pro své kluky chce jen to nejlepší, a tak do další osudem poznamenané rodiny přijíždí nejostřílenější dvojice designérů František s Kamilou, aby rozzářili nejen dětské oči radostí. Od toho tu přece oblíbený pořad Jak se staví sen je!

Jedinou rodinou jsou babička a teta

Tomáš je profesí kuchař a věnuje se této práci celý život, v posledních dvou letech je pro něj ale vykonávání tohoto zaměstnání těžké, ne-li nemožné. Když mu to časový harmonogram kluků dovolí, tak chodí na brigády do restaurace, kde dříve pracoval. Nyní může totiž pracovat jen brigádně, stará se především o syny. Pomáhá mu teta a babička. Ty ho také do pořadu přihlásily. Sám neměl život jednoduchý. Má 80letou babičku, která ho vychovávala, ta ale na tom není zdravotně nejlépe, a tak s její pomocí nemůže tolik počítat. Mají ještě dědečka (tatínka zesnulé přítelkyně), který občas přijede kluky pohlídat, ale také na tom už není dobře. Po narození Tomáše se jeho rodiče rozvedli. Vlastní maminka se ho zřekla a od té doby ho vychovávala babička. Jeho jedinou rodinou tak jsou babička a teta.

Parťáci, kteří moc nezlobí

Momentálně žijí z přídavků na děti (vdovský důchod nemá, jelikož s partnerkou nebyli sezdáni). Jeho představa do budoucna je, že se vše s prací zlepší, jakmile budou oba kluci chodit do školy. Tomáš činnosti kolem chodu domácnosti zvládá, jelikož v době, kdy byli ještě čtyři, přítelkyni pomáhal. Jeho velkou výhodou je, že umí vařit – a kluci potvrzují, že táta vaří skvěle. Tomáš zase tvrdí, že kluci jsou jeho hnací motor – navíc to jsou parťáci, kteří moc nezlobí. Všichni tři jsou zapřisáhlí slávisti a každou volnou chvilku věnují fotbalu – kluci ho rádi hrají před domem. Sledování TV přenosů jim také nikdy neuteče, ale na fotbalovém zápase byli pouze jednou. Slávisti jsou i v hokeji, ale fotbal má pro ně větší kouzlo.

Je to na celý život

O víkendech často jezdí za Tomášovou babičkou. Rádi jezdí na výlety do přírody. Občas si zajdou zafandit na hokej i basket. Všichni tři se shodnou na tom, že nejhezčí z barev je červená a bílá. Také si uvědomují, že být fanouškem Slávie není jen tak, není to záležitost přechodná – je to na celý život.

Jeden pokoj v bytě funguje jako spací
a druhý jako hrací

Malý Ondra má rád například i Krtečka nebo Šmouly. Starší Tomáš má rád matematiku a tělesnou výchovu. Tatínek má v oblibě rockovou muziku, kterou si pouští i při vaření. Co se týká bytu a jeho zařízení, tak s tím si Tomáš sám neporadí – vše je tak, jak to maminka kluků opustila, všechno spíš chátrá. Tomášovi rekonstrukce určitě pomůže i kvůli tomu, že mnoho věcí mu jejich starý život připomíná – v bytě na hypotéku totiž společně žili 10 let. Vše je původní, nikdy neproběhla žádná rekonstrukce.

Designéři věděli od začátku,
že plní sen slávistickým fanouškům

Kluci by si přáli, aby se z hracího pokoje stal jejich dětský pokoj. Co vše zvládnou Kamila s Františkem za pouhých 5 dnů? A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka? „Byla to naše poslední letošní proměna v této sérii a nazvali jsme ji pracovně, červená tečka za natáčením. Věděli jsme od začátku, že plníme sen slávistickým fanouškům, upozadili jsme sami sebe a hledali způsob, jak vkusně pojmout slávistický design v interiéru, aby to nebyla jen sbírka reklamních předmětů. Což se doufám povedlo. Rodina byla nadšená a oko designéra neutrpělo újmu. Jinak byt byl před rekonstrukcí ve stavu takřka dezolátním.

Červenou barvu použili architekti
netradičně na zárubně

„Největším kamenem úrazu byla elektřina, která byla v hliníku, s nedostatečnými jističi, aby na ně šla napojit nová kuchyňská linka s novými spotřebiči. Vzhledem k nedostatku času jsme se rozhodli neposouvat a neměnit polohu osvětlení, pouze jsme vyměnili stropní svítidla. Styl proměny je velmi moderní, s jasným slávistickým konceptem. Základ interiéru ale tvoří dřevo, bílá, šedá s akcentující červenou barvou. Červenou jsme použili netradičně na zárubně dveří či na hvězdné rozetě u lustru,“ poznamenává František Kobližka.

Na zdi basketbalový koš

„Jako zajímavost a elegantní prvek jsme navrhli dřevěné roštové panely, které podtrhují přírodní materiály a souvislost s dřevodekorem v kuchyni či na nových dveřích. Kromě slávistických předmětů jsme motiv hvězdy v logu použili ke zvýraznění stropních svítidel v podobě plastové červené hvězdy a zároveň jsme nechali ‘slávisticky‘ odekorovat drumbeny, což jsou vlastně taburetky, stolky a hudební nástroje v jednom. V dětském pokoji jsme si pak hráli s myšlenkou sportovního pokojíčku. Proto jsme napnuli před okno záchytnou síť a umístili na zeď basketbalový koš či fotbalové branky na psací stoly namísto nástěnky,“ poznamenává s úsměvem designérka Kamila Douděrová.

Text: Filip Budák
Foto: Prima

Partnerem této sezóny pořadu je společnost Raiffeisen stavební spořitelna (www.rsts.cz).

Náklady na proměnu


Stavební práce 81 500 Kč
Stavební materiál 30 000 Kč
Kuchyňská sestava 97 089 Kč
Kuchyňské spotřebiče 62 750 Kč
Podlaha 15 136 Kč
Dveře, zárubně, kování 68 210 Kč
Nábytek, dekorace a doplňky 324 436 Kč
Celkem 765 408 Kč

Ing. arch. Kamila Douděrová

Kamila je absolventkou Fakulty architektury na pražském ČVUT, zkušenosti získala také během stáže ve Francii na École d´architecture de Nantes. U svých návrhů se snaží spojit funkčnost, nápadité barvy, a hlavně naslouchá požadavkům klientů, vůči kterým se snaží být maximálně empatická. Každý její návrh je originál. Miluje kubismus, obdivuje gotiku. Od roku 2010 má vlastní architektonické studio KamiDesign. A je jedinou designérkou, která se objevuje v pořadu nepřetržitě od začátku vysílání.

Ing. František Kobližka

Charismatický František absolvoval Vysokou školu pozemního stavitelství a architektury. V nitru se necítí být ani architektem, ani designérem, ale vlastně poradcem, psychologem, obchodníkem, návrhářem, rétorem, průvodcem i dělníkem. Františkovým krédem je spokojenost zákazníka. Jeho specializací posledních let jsou interiéry koupelen.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne