V roce 2023 byl veletrh BAU Mnichov nejdůležitějším místem setkání v oboru

V době konání veletrhu bylo oproti roku 2019 obsazeno 98 procent plochy. To odpovídá více než 115 000 metrů čtverečních neboli 16 fotbalovým hřištím. Účast potvrdilo celkem 1 600 firem z 30 zemí, mezi nimi i 20 firem z ČR a SR. To podtrhuje význam BAU jako nejdůležitějšího místa setkávání stavebního průmyslu. „Jsme velmi rádi, že naši zákazníci přijali posunutí termínu konání veletrhu z ledna na duben a dělali vše pro to, aby byli součástí předního světového veletrhu architektury, materiálů a systémů“, řekl manažer veletrhu Matthias Strauss. Po čtyřleté přestávce byl zkrátka čas se znovu osobně setkat v Mnichově a vyměnit si nápady o trendech a vývoji.
„Akci samozřejmě neustále rozvíjíme. Kromě posílení stávajících segmentů je naším cílem přilákat na BAU nové společnosti a návštěvníky. Proto byly připraveny dvě nové výstavní plochy: Innovation Hub v pavilonu B0, který se zaměřoval zejména na témata zdrojů a recyklace, městské těžby, modulární výstavby a inovativních stavebních procesů. Rádi bychom tak zdůraznili význam výstavby šetrné ke klimatu a šetřící zdroje. K již zmíněnému tématu modulární výstavby jsme nabídli speciální prostor vesnického charakteru v atriu mezi sálem A a B. Tam vystavovatelé ukázali výhody architektonické modulární výstavby,“ doplnil Matthias Strauss.
Stejně jako v minulosti se výstavou a doprovodným programem na veletrhu BAU točila témata, která v současnosti hýbou oborem. Klimatické změny představují pro stavební průmysl zvláštní výzvu. Energeticky účinná výstavba byla proto hlavním tématem veletrhu. Tomu odpovídalo i další klíčové téma „Zdroje a recyklace“. Kromě energetické účinnosti ve stavebnictví patří recyklovatelné suroviny mezi klíčové prvky výstavby budoucnosti – to vše bylo možno vidět na BAU 2023.
Dalším tématem byly strategie a technologie pro moderní
a dostupné koncepty bydlení
Ceny nájmů neustále rostou a obytná plocha je vzácná, zejména v metropolitních oblastech. Nedostatek materiálů, problémy s dodávkami a raketově rostoucí ceny energií zvyšují napjatou situaci na trhu s bydlením. Na veletrhu BAU vystavovatelé odprezentovali, jak lze pomocí technologických řešení stavět levněji a rychleji. A v přednáškovém programu zástupci architektury a bytového průmyslu představili strategie pro moderní a dostupné koncepty bydlení.
Řešení pro výstavbu šetrnou k životnímu prostředí a klimatu
Léto 2022 se vyznačovalo suchem a rekordními teplotami, zatímco vedra a bouřky lidem dělaly potíže. Klimatické změny tu zůstanou a ovlivňují všechna odvětví hospodářství, zejména stavebnictví, a to ve dvou ohledech. Na jedné straně musí najít řešení, jak učinit města a budovy odolnějšími. Na druhou stranu je to nutné pro energetickou transformaci, která má do roku 2045 dosáhnout klimatické neutrality. Veletrh BAU 2023 ukázal řešení pro výstavbu šetrnou k životnímu prostředí a klimatu na všech výstavních plochách.
Nabídku navíc doplnily odpovídající přednášky na odborných fórech.
Text: (pr)
Foto: Baumesse