V roce 2023 byl veletrh BAU Mnichov nejdůležitějším místem setkání v oboru

Datum: 5.5.2023
obrázek
Špičkové mezinárodní setkání, přední světový veletrh architektury, materiálů a systémů BAU, se konalo od 17. do 22. dubna v Mnichově. Podívejme se na přihlášené vystavovatele, inovace a hlavní body veletrhu.

V době konání veletrhu bylo oproti roku 2019 obsazeno 98 procent plochy. To odpovídá více než 115 000 metrů čtverečních neboli 16 fotbalovým hřištím. Účast potvrdilo celkem 1 600 firem z 30 zemí, mezi nimi i 20 firem z ČR a SR. To podtrhuje význam BAU jako nejdůležitějšího místa setkávání stavebního průmyslu. „Jsme velmi rádi, že naši zákazníci přijali posunutí termínu konání veletrhu z ledna na duben a dělali vše pro to, aby byli součástí předního světového veletrhu architektury, materiálů a systémů“, řekl manažer veletrhu Matthias Strauss. Po čtyřleté přestávce byl zkrátka čas se znovu osobně setkat v Mnichově a vyměnit si nápady o trendech a vývoji. 

„Akci samozřejmě neustále rozvíjíme. Kromě posílení stávajících segmentů je naším cílem přilákat na BAU nové společnosti a návštěvníky. Proto byly připraveny dvě nové výstavní plochy: Innovation Hub v pavilonu B0, který se zaměřoval zejména na témata zdrojů a recyklace, městské těžby, modulární výstavby a inovativních stavebních procesů. Rádi bychom tak zdůraznili význam výstavby šetrné ke klimatu a šetřící zdroje. K již zmíněnému tématu modulární výstavby jsme nabídli speciální prostor vesnického charakteru v atriu mezi sálem A a B. Tam vystavovatelé ukázali výhody architektonické modulární výstavby,“ doplnil Matthias Strauss.

Stejně jako v minulosti se výstavou a doprovodným programem na veletrhu BAU točila témata, která v současnosti hýbou oborem. Klimatické změny představují pro stavební průmysl zvláštní výzvu. Energeticky účinná výstavba byla proto hlavním tématem veletrhu. Tomu odpovídalo i další klíčové téma „Zdroje a recyklace“. Kromě energetické účinnosti ve stavebnictví patří recyklovatelné suroviny mezi klíčové prvky výstavby budoucnosti – to vše bylo možno vidět na BAU 2023. 

Dalším tématem byly strategie a technologie pro moderní
a dostupné koncepty bydlení

Ceny nájmů neustále rostou a obytná plocha je vzácná, zejména v metropolitních oblastech. Nedostatek materiálů, problémy s dodávkami a raketově rostoucí ceny energií zvyšují napjatou situaci na trhu s bydlením. Na veletrhu BAU vystavovatelé odprezentovali, jak lze pomocí technologických řešení stavět levněji a rychleji. A v přednáškovém programu zástupci architektury a bytového průmyslu představili strategie pro moderní a dostupné koncepty bydlení. 

Řešení pro výstavbu šetrnou k životnímu prostředí a klimatu

Léto 2022 se vyznačovalo suchem a rekordními teplotami, zatímco vedra a bouřky lidem dělaly potíže. Klimatické změny tu zůstanou a ovlivňují všechna odvětví hospodářství, zejména stavebnictví, a to ve dvou ohledech. Na jedné straně musí najít řešení, jak učinit města a budovy odolnějšími. Na druhou stranu je to nutné pro energetickou transformaci, která má do roku 2045 dosáhnout klimatické neutrality. Veletrh BAU 2023 ukázal řešení pro výstavbu šetrnou k životnímu prostředí a klimatu na všech výstavních plochách.

Nabídku navíc doplnily odpovídající přednášky na odborných fórech.

Text: (pr)
Foto: Baumesse

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne