Okna známá neznámá

Datum: 14.08.2008
obrázek
Pokud nepatří sbírání informací na téma oken právě mezi vaše hobby, možná uvítáte náš rychlokurz, v kterém jsme pro vás posbírali, utřídili, doplnili a připravili některé informace, které vám při výběru nejvhodnějšího typu okna mohou pomoci.

Co je mikroventilace?

Systém mikroventilace je součástí okenních systémů kvaliních výrobců. Systém spočívá v nastavení okna, které umožňuje průběžné odvětrávání místnosti, a přitom okno zůstává zavřené. Někdy je mikroventilace uváděna pod pojmem „čtvrtá poloha kliky“. Průběžná výměna vzduchu přispívá k udržení vhodného mikroklimatu a tím zabraňuje vzniku plísní. Majitel okna se přitom nemusí obávat opustit místnost, protože okno otevřené na systém mikroventilace zůstává stejně bezpečné a odolné proti vniknutí zloděje nebo řádění přírodních živlů jako okno klasicky zavřené.

Pusťte vlhkost ven

Třebaže to při běžném pobytu v místnosti nevnímáme, okolní vzduch je nasycen vlhkostí. Vzniká při vaření, žehlení i sušení prádla, přispívají k ní i pokojové rostliny a mnoho dašlích, zcela běžných záležitostí. Pokud tuto vlhkost uzavřeme za dokonale těsnícími okny a nedovolíme ji byt opustit, může postupně zapříčinit vznik plísní. Nezapomínejme, že je třeba zajistit, aby se všechen vzduch v místnosti větráním vyměnil v průběhu nejvýše dvou hodin, to je dvanáctkrát za den! Větrání je tím důležitější, čím kvalitnější jsou v místnosti okna. Plastová okna nebo dřevěná eurookna sama o sobě za vznik plísní nemohou, důležitý je způsob používání. Tato okna jsou vyrobena s kvalitním a účinným těsněním a pokud se nevětrá, neumožňují přirozenou infiltraci (pohyb vzduchu mezi vnějším a vnitřním prostředím při zavřeném okně spárami mezi okenními křídly a okenním rámem).

Proč plast?

Z výzkumů je zřejmé, že životnost okenního rámu z PVC je dvakrát delší, než hliníkového a dokonce třikrát než u okna dřevěného. Mezi další přednosti patří dokonalá tepelná izolace okna, vylepšená ochrana proti průniku hluku a v podstatě nulová údržba, kdy se okna nemusí natírat ochrannými laky ani nadále udržovat. Jejich barvy zůstávají stejné i navzdory proměnlivému počasí a znečištěnému ovzduší. Nepodléhají korozi, trouchnivění ani zkřehnutí po mnohaletém používání. Přilnavé těsnění ze silikonové gumy na rámu i křídlech zcela zabraňuje protékání vody i průniku prachu. Navíc se většina konstrukcí vyrábí z těžko zápalných a samozhášlivých hmot a je tudíž daleko lépe protipožárně zabezpečena než třeba dřevo. Plastová okna jsou cenově dostupnější než okna dřevěná a hliníková.

Okna se zárukou

Podle zákona je na okna poskytována záruka dva roky. Záruka se vztahuje i na provedenou práci. Vyspělé technologické výrobní postupy produkují okna na vysoké úrovni, a proto solidní firmy dnes již nabízejí pětiletou záruku na okna a celoživotní na barevnou stálost. Předpokládaná životnost kompletního okna je 80 let. Po uplynutí této doby by se mělo vyměnit těsnění, popřípadě i kování, což je poměrně nenáročná záležitost. Ostatní části okna vydrží podle odhadů až dvakrát déle. Vyvarujte se necertifikovaných tzv. černých výrobců a dodavatelů oken i dveří a to u všech druhů materiálů. Nižší cena jde totiž ruku v ruce s výrazně nižší kvalitou.

Všemocné „káčko“

V souvislosti s okny se používá výraz „káčko“, dnes již označováno zkratkou U. Pod tímto označením se skrývá koeficient prostupu tepla, který udává právě tepelně izolační vlastnosti okna. Čím je jeho hodnota nižší, tím jsou tepelně-izolační vlastnosti okna lepší. Nízké hodnoty „káčka“ dosahují výrobci vyšším počtem komor, lepšími tmely a prosklíváním speciálními skly s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi. Za velmi dobrý stav je udávána hodnota U=1,2, standardní pro paneláková okna je U=1,5. Optimální je doplnit výměnu oken také zateplením fasády, která tepelné ztráty domu ještě výrazně sníží.

Nedejte se

Montáž okna by měli provádět kvalifikované pracovníci, kteří mají s plastovými okny zkušenosti. Samozřejmostí musí být komplexně odvedená práce – především montáž, demontáž, odvoz a likvidace původních oken a popřípadě zednické začištění, které se objednává individuálně na přání zákazníka. Pamatujte, že špatnou montáží můžete okno poškodit, nebo i úplně zničit. Ještě před odchodem firmy si všechny funkce okna nechte vysvětlit a sami si je vyzkoušejte. Nenechte se odbýt argumenty typu: to si časem sedne a bude to v pořádku.

Dřevěná okna

Základní předností je přírodní materiál. Dnes je většina dřevěných rámů vyrobena z dřevěných lepených lamelových vlysů, které plně zabezpečují tvarovou stabilitu profilů – obecně jsou označována jako eurookna. Dřevo jako přírodní materiál má vynikající vlastnosti při extrémním tepelném namáhání. Životnost dřevěných oken je při běžné údržbě odhadována na osmdesát let, nesmíme ale zapomínat na pravidelnou ochranu a údržbu laku okna před účinky slunečního záření a povětrnostními vlivy. U těchto oken ovšem počítejte s vyššími pořizovacími náklady.

Pozor na bílou u těsnění!

O naší spokojenosti s novými okny rozhodují i detaily. Pro nás, laiky, jimi může být i typ těsnění v oknech. Pokud bude v našich oknech bílé, vězte, že je vyrobeno na silikonové bázi a je měkčí. Můžeme také očekávat, že časem zežloutne a budou na něm více ulpívat nečistoty. Těsnění je vyrobeno ze směsi ethylenu, propylenu a terpolymeru kaučuku. Materiál připomíná běžně používanou pryž, jeho vlastnosti jsou však rozdílné. Působením povětrnostních vlivů pryž začne praskat, tvrdne a ztrácí průžnost. EPDM naopak odolává UV záření, kyselinám, louhům, vlhkosti, vodní páře i vysoké teplotě a i po desítkách let je stále pružný a jeho těsnící vlastnosti jsou nezměněné. Trvalá elastičnost je zaručena při teplotách od -50 do +120 stupňů Celsia. Šedé těsnění výrazně zvyšuje estetickou hodnotu okna. Šedá barva totiž tvoří plynulý barevný přechod mezi plastovým profilem a sklem. Celý okenní prostor tak působí přirozeněji a okno vypadá opticky větší. U kvalitních značek plastových oken se u tříkomorových profilů standardně setkáváme s černým těsněním, u pětikomorového s šedivým, které není tak nápadné.

Repasovat?

Posouzení, zda je nezbytná kompletní výměna oken, nebo zda by stačila oprava, by vždy mělo příslušet odborné firmě. U stávajících oken určitě bude třeba zkontrolovat kování, zavírací táhla, pravděpodobně budete také znovu řešit otázku těsnění a opravená okna budou určitě potřebovat kvalitní nový nátěr. V každém případě si nechte vypracovat cenovou kalkulaci s výčtem předpokládaných prací a tu pak porovnejte s cenou, kterou byste zaplatili za okno nové. V žádném případě nemůžeme od repasového okna očekávat stejnou životnost, jako od okna nového. Repasi oken proto zpravidla volíme v případě jen malého poškození, nebo jako přechodné řešení.

Jak správně vybírat?

Vybrat ty správá okna není vždy snadné a jednoznačné. Při výběru oken bychom měli dodržovat minimálně tyto základníhlediska posuzování kvality:

 • životnost
 • těsnost okenních spár proti zatékání vody
 • ochrana proti hluku a prostupu tepla
 • kvalita kování
 • záruka
 • cena (posoudit kvalitu a cenu)
 • vzhled
 • typ profilu (uzavřená armatura v rámech)
 • možnosti přivětrávání
 • nenáročná údržba
 • úroveň dodavatelské firmy (zkušenosti, komplexnost odvedené práce, zázemí, servis).
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne