Jak vám zvýší důchod?

Datum: 17.4.2023
obrázek
Důchody v červnu zase stoupnou. Mimořádná valorizace ale nemá být tak výrazná, jako by byla podle dosavadních pravidel. Vláda je chce změnit. Nová kalkulačka ukáže rozdíl.

Vysoká inflace přinese letos v červnu další mimořádné zvýšení důchodů. Vláda ale chce na poslední chvíli změnit výpočet tak, aby ve státním rozpočtu ušetřila skoro 20 miliard korun.

Pevná část důchodů by zůstala stejná jako dosud

Podle dosavadních pravidel v zákoně při červnové valorizaci měla procentní (zásluhová) část důchodů stoupnout o 11,5 %, spočítalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Pevná (základní) část důchodů by zůstala stejná jako dosud. U důchodu ve výši 20 tisíc měsíčně by to znamenalo celkové zvýšení o 1836 Kč, což je o 9,2 %. Důchod ve výši 16 tisíc by se zvýšil o 1376 Kč, tedy o 8,6 %.

Každý důchodce 400 korun

Jenže: Vláda se v polovině února shodla na změně „valorizačního schématu“. Zatím jen právě pro nejbližší červnovou valorizaci. Navrhuje novelu, která by v červnu místo dosavadního výpočtu použila jiný vzoreček: procentní část důchodů se zvýší jen o 2,3 % a k tomu se každému důchodci zvýší ještě o částku 400 korun (i toto zvýšení se týká procentní části, základní část zůstane na dosavadních 4040 Kč).

Valorizace bude výrazně nižší

Mimořádná valorizace tak zřejmě bude výrazně nižší. U průměrného důchodu dělá rozdíl kolem tisícovky měsíčně. Podle nových pravidel si člověk, který teď bere důchod ve výši 20 tisíc měsíčně, polepší o 786 Kč, což jsou 3,8 %. Člověk s důchodem 16 tisíc si polepší o 676 Kč, tedy o 4,2 %.

Zdroj: Peníze.czFinanční vzdělávání

Global Money Week 2023, týden zaměřený na finanční vzdělávání mladé generace, právě začal. Letos se zaměřuje na rozvíjení finančních kompetencí, které jsou klíčové pro finanční zdraví každého z nás. Global Money Week tak tematicky navazuje na vyhlášení měsíce března měsícem finančního zdraví.

Již tradiční týden finančního vzdělávání bude v České republice probíhat na stovkách škol a v desítkách dětských domovů formou interaktivních přednášek, školení, webinářů a setkání s podnikateli a odborníky z praxe. Součástí týdne opět budou oblíbené soutěže zaměřené na finanční gramotnost i simulační hry.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne