Sanace střech

Datum: 5.4.2023
obrázek
Při sanaci střech je nutné kromě střešní krytiny do oprav zahrnout i oplechování střechy. Oplechování tvoří nedílnou součást střešního pláště, je technickým a estetickým ukončením střechy a plní také důležitou ochrannou funkci.

Oplechování

U většiny plochých střech se jedná například o oplechování atik, světlíků nebo výlezů na střechu, u šikmých střech jsou to vikýře, oplechování komínů a další. Na většinu těchto prvků se používá léty osvědčený pozinkovaný plech pro svoji tvárnost a dlouhodobou odolnost povětrnosti. U novějších staveb jsou dodávané ochranné prvky oplechování opatřené povrchovou úpravou, pro starší stavby, rekonstrukce nebo atypické konstrukce je pozinkovaný plech stále tím nejlepším a relativně levným řešením.

Korozní odolnost

I když pozinkovaný povrch plechu zajišťuje vysoký stupeň korozní odolnosti, je vhodné, ať už z estetických nebo technických důvodů, zajistit vyšší korozní odolnost povrchu oplechování. Jedním z nejlevnějších způsobů zvýšení ochrany povrchu je nanesení ochranného nátěru barvou. Velkou výhodou tohoto řešení je nízká cena, rychlost provedení prací, opakovatelnost a možnost lokálních oprav.

AUSTIS a.s., výrobce nátěrových hmot, nabízí pro nátěry oplechování dva výrobky ověřené trhem, kvalitou a odolností povětrnosti. Jedná se o nátěrové hmoty ETERNAL mat akrylátovýETERNAL na kovy.

ETERNAL mat akrylátový

je vrchní hedvábně matná akrylátová barva pro venkovní i vnitřní použití. Je určena k novým i obnovovacím nátěrům pozinkovaného plechu, oceli opatřené antikorozním základním nátěrem, hliníku, mědi a dalších stavebních materiálů. Vytváří vysoce elastický nátěr s dlouhodobou životností a je léty prověřený při nátěrech střešních krytin a oplechování. Nanáší se ve dvou vrstvách na odmaštěný povrch zbavený všech nesoudržných částic, starých nepřilnavých nátěrů a dalších nečistot. U částí oplechování napadených korozí je nutné odstranění korozních zbytků jejich přebroušením drátěným kartáčem nebo jemným brusným papírem a opatření základním antikorozním nátěrem ve dvou vrstvách.

ETERNAL na kovy

je vodou ředitelná, hedvábně matná samozákladující barva k přímému použití na kovové podklady. Vyznačuje se vysokou adhezí na kovových podkladech, na zinku, titanzinku, lehkých kovech a antikorozních ocelích. Nabízí zvýšenou korozní ochranu proti korozi, vysokou odolnost UV záření a povětrnostním vlivům. Nanáší se ve dvou vrstvách na čistý a odmaštěný povrch, zbavený všech nesoudržných částic a starých nátěrů. Vzhledem k obsahu antikorozních pigmentů není nutné použití antikorozní základní barvy při ochraně korozí napadených míst. Pro oba materiály platí, že je nezbytná důkladná příprava podkladu před nanesením barvy, zejména odstranění rzi, nečistot a mastnoty, kdy se zejména pro očištění a odmaštění podkladu osvědčily vysokotlaké čisticí stroje (WAP) s provozním tlakem min. 200 Bar a následné odmaštění čisticím prostředkem obsahujícím tensidy. ETERNAL mat akrylátový a ETERNAL na kovy se nanášejí štětcem, válečkem nebo vysokotlakým bezvzduchovým stříkacím zařízením.

Text: Lucie Kučerová

Foto: Austis

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne