Nezapře exotický původ

Datum: 28.1.2010
obrázek
Echmey, vrízey nebo guzmánie nezapřou svůj exotický původ. K jejich pěstování nepotřebujete nic zvláštního. Bude jim dobře v květináči za oknem.

Bromélie rostou v tropech Střední a Jižní Ameriky. V krajině, která oplývá sluncem a vodou, obsadily nehostinná místa jako například skály, koruny stromů, ale také je najdeme v okapech nebo na telegrafních sloupech.

Dělení bromélií

Podle místa výskytu dělíme bromélie na pozemní, tedy testerické, stromové, latinsky epifytické a skalní. Právě odrůdy dvou posledních skupin se nejčastěji pěstují v domácím prostředí. Patří k nim echmea, vrísea a tinlandie.

Jiný způsob výživy

V korunách mohutných stromů a na skalách chybí půda, proto musely bromélie najít jiný způsob, jak získat živiny. Listy stromových bromélií tvoří pevnou růžici, v jejímž středu vzniká hluboká nádržka, ve které se shromažďuje dešťová voda. Ale nejen ona. Najdeme tu i mnoho drobných živočichů. Jejich těla, zbytky potravy, ale i padající listí dodávají rostlině tolik potřebné živiny.

Jen jednou za život

Na snímcích je echmea svazčitá (Aechmea fasciata), která je dobrře známá a snadno dostupná v našich květinářstvích nebo specializovaných obchodních domech. Naskýtá se otázka, kdy echmea znovu pokvete. A odpověď? Už nikdy. Kvete jenom jednou za svůj život. Po odkvětu se okolo hlavní růžice vytvoří odnože, tak zvané dceřiné rostliny. Ty můžete přesadit do nových květináčů a ony se vám za vaši snahu odmění nádherným květem. V přírodě trvá několik let, než echmea vykvete. V domácím prostředí ji můžete “vyprovokovat” ke kvetení trochu dříve. Základem je vyvážená zálivka a hnojení spolu s dobrými světelnými a tepelnými podmínkami. K rychlejšímu nasazení květu může pomoci také to, když zálivku obohatíte malým množstvím síranu hořečnatého. A ještě jedna rada. Rychlejšímu nasazení květu může pomoci také etylen. Tento plyn se uvolňuje například ze zrajících jablek. Echmeu “zavřete” spolu s několika plody do průhledného plastového sáčku a brzy poznáte, zda se vám podařilo přírodu ošálit.

Text: (ch)

Foto: Jan Chára

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne