Malometrážní bydlení jako trend

Datum: 22.2.2023
obrázek
Trendů v oblasti bydlení je velká řada. Dělí se na oblast barev, povrchů a dekorů, na technologický vývoj materiálů a jejich původ, ale i na celkový koncept bydlení, kam patří například oblíbené propojení kuchyně s obývacím prostorem nebo řešení koupelen ve stylu wellness. Do této kategorie lze zařadit i stále více skloňované malometrážní bydlení, které má mnoho podob.

Může se jednat o mobilní bytové jednotky (tzv. mobil house), garsonky, ale i byty s více pokoji, které jsou plochou velmi skromné. Všechny zmíněné mají benefity v menších pořizovacích i provozních nákladech a snadnějším úklidu. Nepůsobí sice tak pompézně jako velké interiéry, nejde v nich tolik „křečkovat“ různé věci (často nepotřebné), ale dávají velkou finanční svobodu, což řada lidí vítá.

Tento trend, kdy investice do bydlení a její provoz nebere tolik financí z rodinného rozpočtu a zůstává i na jiné aktivity, je v zahraničí oblíbený a začíná se prosazovat i u nás. Jak tedy zařizovat malometrážní bydlení?

Zakázková výroba

Klíčové je využití každého centimetru. U úložného nábytku je to nejčastěji o zakázkové výrobě, díky které je možné mít například šatní skříně až do stropu, kam se ukládají sezónní potřeby. Nezbytné je hledět více na ergonomii, protože v menším prostoru je riziko drobného úrazu o nábytek větší. Vhodné jsou tedy zaoblené rohy, hrany, ale také i úchytky a další detaily. Tyto bezpečnostní prvky lze samozřejmě aplikovat i do klasických interiérů, kde mají také své opodstatnění. Zajímavostí navíc je, že oblé tvary jsou velmi trendy. V neposlední řadě se hodí vybavovat takovéto interiéry multifunkčním, mobilním nebo i stohovatelným nábytkem. Vhodné jsou například výsuvy s aretací sloužící jako příležitostné domácí pracoviště, pojízdný konferenční stolek nebo jednoduše rozložitelný jídelní stůl. Zmínit je třeba i barevnost, která by měla být spíše o světlých a pastelových odstínech než o tmavých barvách, které odráží méně světla. To platí nejen o stěnách, ale také o podlahové krytině. U podlahy je navíc vhodné, aby byla v celém prostoru jednotná, což opticky zvětšuje prostor.

Malometrážní bydlení

Chcete vědět o malometrážním bydlení a jeho možnostech ještě víc? Chcete si vyzkoušet, do jak velkého/malého bytu byste se mohli přestěhovat, aby se vám dobře žilo? V tom případě se přijďte podívat na projekt Malometrážní bydlení (veletrh MOBITEX, Brno, 2.–4. března), kde si vše můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

K dispozici budou návštěvníkům nejen mobilní domky, ale najdete zde i čtyři ukázkově zařízené interiéry v malometrážním provedení. K vidění tu bude byt pro mladou dámu, která ráda vaří zdravé pokrmy a její kuchyně nemůže být tedy zcela minimalistická vybavená pouhou mikrovlnnou troubou. Prohlédnout si můžete i byt pro manažera, který je obýván jen ve všední dny. Zde najdete speciální rozkládací kuchyni. Inspirovat se bude moct i mladá rodina s jednou ratolestí, kde kromě zvýšeného patra a domácího home-office bude v bytě i malý dětský pokoj. Zajímavý bude jistě i byt pro starší pár, kde pohodlí a kvalita materiálů hraje hlavní roli. K tomuto bytu pak patří i malá terasa, kde se dá v malém měřítku zahradničit i relaxovat.

Text: Ing. Iva Bastlová, DiS.

Foto: BVV  • Veletrh MOBITEX společně se Stavebním veletrhem Brno, Festivalem architektury a výstavou TINY HOUSES se na brněnském výstavišti uskuteční od 2. do 4. března. Více informací najdete na stavebniveletrhbrno.cz.
  • Uvedené interiéry vybaví firma ARS systém, Atelier Girafa, BS Textil, Caster design, Dřevojas Svitavy, FAGUS nábytek, Fatra, GIVILI – Organic home, Hettich ČR, Forbo, Hansgrohe, Nexten, OKAY, ORESI, Sofa bed, Stablecam, TUBOTECH, Valpaint a další.
 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne