Příbram bodovala dvakrát

Datum: 28.1.2010
obrázek
Předsedkyně BDO Příbram Ivana Šnebergerová si šla pro cenu v soutěži Panelák roku dvakrát. Poprvé za šesté místo v první desítce, podruhé za nejlepší fasádu přihlášených objektů, kterou v anketě vybrali čtenáři časopisu Panel Plus.

Byli jsme u vás na jaře 2007, jak jste od té doby pokročili s revitalizacemi?

Dá se říci, že domy postavené panelovou technologií máme v Příbrami zateplené už všechny - v současné době probíhá zateplení dvanáctého paneláku. Teď se zkoušíme pustit do domů starších, kde chceme využít dotačních programů Nový panel a Zelená úsporám. V současné době se zpracovávají ekonomické rozvahy na tři domy. V Březnici jsme letos dokončili třetí panelák. S objekty z 80. a 90. let jsme dosud nezačali, ale už máme poptávku od uživatelů z tzv. Křížových domů (Křižáků), které jsou postaveny z litého betonu. Jsou zde problémy s promrzáním, plísněmi, tak také uvažujeme o kombinaci dotačních programů. To je ovšem hudba budoucnosti, je zde 140 bytů a bude složité přesvědčit všechny jejich obyvatele.

Hrají v tom přesvědčování pozitivní roli i firmy, které odvádějí svou práci na výbornou?

Bezesporu. Lidé ocení, když se dělá rychle, dobře, nejsou problémy, a tak zvažují i tyto aspekty. V poslední době pro nás dost domů zatepluje společnost Termocon i když používá dražší bezcementovou technologii STO. Při výběrovém řízení si ji členské schůze často zvolí, přestože mají i levnější nabídky. Zkrátka vítězí dobré zkušenosti.

Co bližšího nám řeknete o oceněném příbramském projektu Slunná čp. 295-7?

Jde o osmipatrový dům se třemi vchody, se sedmdesáti bytovými jednotkami. Revitalizační práce byly zahájeny v polovině měsíce dubna 2008, ukončeny k 30. 11. 2008. Pokud se vyskytly nějaké ojedinělé problémy, pomáhal nám je řešit zástupce domu pan Hulman, který našemu technikovi hodně pomáhal. Celkové tepelné úspory se projeví až po celé topné sezoně, kdy porovnáme náklady se zateplením a bez něj za celý rok. Zatím platíme 447 korun za gigajoul a za polovinu topné sezony jsme ušetřili 114,5 Gj.

Spravujete zhruba 1400 bytů v 99 domech. Váš bytový fond je velmi různorodý a rozptýlený, kromě Příbrami ještě v dalších sedmnácti obcích. Pořád to všechno zvládáte coby „dámská jízda“?

Personální obsazení na družstvu je stále stejné, je nás „šest děvčátek“ plus technik na půl úvazku pan Jiří Faigl. Za to krátké období, co s námi spolupracuje, odvedl spoustu práce, většinu zateplovaných objektů dozoroval, má se opravdu co otáčet. Takže šesté místo v Paneláku roku je především jeho zásluha.

Text: (hč, šp)

Foto: archiv redakce

Projektant díla: Ing. Kateřina Vlachová

Zhotovitel díla: Termocon s.r.o., Novosedlice

Obrázek v upoutávce: Cena PANEL PLUS, Slunná č.p. 295-7, Příbram V, BDO Příbram

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne