Domov všech chutí

Datum: 27.1.2010
obrázek
Ani ti z nás, kteří vaření nepovažují zrovna za svého koníčka, se neobejdou alespoň bez skromného varného centra. V domácnostech, kde je příprava teplých pokrmů na denním pořádku, dnes varné centrum představuje skládačku hned několika výkonných spotřebičů. Varné centrum není dogma, jeho podoba závisí na velikosti kuchyně, počtu strávníků, stravovacích a provozních zvyklostech.

Co říkají trendy? Sporáky jsou nadále na ústupu, nahrazují je různé druhy pečicích trub, kombinovaných s varnými deskami. Na spotřebiče jsou kladeny stále větší nároky: Žádá se po nich větší výkon, menší spotřeba a ergonomická obsluha. Vývoj směřuje především k jejich dokonalejšímu programování a snadnějšímu ovládání. Stále větší oblibě se těší vestavné spotřebiče před samostatně stojícími. Domácí varná centra dnes na prvý pohled v mnohém připomínají kuchyně profesionálů a profesionální výkon také podávají.

Nástup nových pomocníků

Sporáky, které po desetiletí v kuchyních představovaly základní kámen varného centra, vytlačují trouby a varné panely. Důvodem je především větší výběr trub, v případě varných ploch možnost kombinace různých tepelných zdrojů tak, aby nám dokonale vyhovovaly. Varnou plochu kromě elektrických plotýnek může tvořit plynový hořák, lávový gril, fritéza apod. Naopak v rodinách, kde se příprava teplých pokrmů zúžila na uvaření jednoduchého jídla, stačí varná plocha s dvěma plotýnkami, kterou lze doplnit například remoskou, pokud bychom přece jen si občas chtěli něco upéci. Velkou předností oddělených spotřebičů - varného panelu a trouby – je jejich snadnější obsluha. Varný panel se stává součástí pracovní desky a troubu umisťujeme tak, aby její dno bylo mírně nad pracovní deskou, maximálně 110 až 115 cm od podlahy, což nám umožňuje pohodlnou a bezpečnou manipulaci s připravovanými pokrmy. Organickou součástí se dnes ve většině rodin stala mikrovlnná trouba. Opět by měla být umístěna tak, aby nepřekážela při práci a zároveň umožňovala snadnou obsluhu. Posledním nezbytným článkem každého moderního varného centra by měla být digestoř.

Sporáky 21. století

Také sporáky, na které řada hospodyněk stále nedá dopustit, se dnes vyrábějí jak ve vestavném, tak samostatně stojícím provedení. Naskýtá se nám možnost výběru ze tří typů - plynového, kombinovaného s elektrickou troubou a plynovými plotýnkami a sporáku elektrického. Nejmenšímu zájmu se těší sporáky plynové. Jejich největší slabinou je pečení v troubě, při kterém dochází k vysoušení pokrmů, kladem je naopak nízká pořizovací cena (již od 6 000 Kč). Úspěšnou inovaci u plynových sporáků představují sklokeramické plynové desky. Jejich přínosem je především usnadnění údržby. Také při výběru elektrického sporáku se vám nabízí vícero možností. Nejmenší investici představují sporáky s litinovými plotýnkami, které pořídíte již za 8 000 Kč. Elektrický sporák se sklokeramickou deskou vás přijde přibližně na dvojnásobek. Cena elektrického sporáku však nezáleží pouze na typu varné desky, ale i od vybavení pečicí části. Nejdokonalejší trouby sporáků zvládají více než deset programů, mají samočisticí povrch a jsou vybaveny displejem. Nejdokonalejší z nich vás přijdou od 50 000 Kč výše.

Zmáčkněte knoflík

Nejvybavenější pečicí trouby minimalizují nejen náš podíl fyzické práce při pečení, ale i odpovědnost za kvalitu pokrmu. Troubě s elektronickým ovládáním stačí zadat druh pokrmu, který se chystáte upéct, jeho hmotnost a pak již pouze zmáčknete knoflík a vše ostatní již trouba zvládne sama. Do paměti jí však můžete zadat i vlastní receptury. Kontrolu přípravy pokrmu vám zprostředkovává displej. Nejnovější trouby však mají ještě řadu dalších předností. Například ochranu před popálením zajišťují u nejmodernějších z nich dvířka z troj, případně čtyřvrstvého skla. Úsporného provozu lze dosáhnout například využitím zbytkového tepla. Při naprogramování délky úpravy pokrmu a využití pokrmového teploměru se trouba předčasně vypne a pokrm dopeče s využitím zbytkového tepla. Nejvýkonnější pomocnice pořídíte za cenu od 50 tisíc korun výše. Ve varných centrech se stále častěji využívá elektrická trouba kombinovaná s horkovzdušnou, což je v současnosti považováno za optimální kombinaci. V čem spočívá rozdíl? Zatímco v klasické troubě teplo pouze sálá, u horkovzdušné je vzduch nasáván přes ventilátor do prostoru za troubou. Po ohřátí je vyfukován zpět do prostoru trouby. Předností horkovzdušných trub je úspora elektrické energie, neboť spotřebují až o 20 % energie méně než elektrické trouby. Další jejich předností je, že v nich, díky rovnoměrnému rozvodu vzduchu, můžete péci až ve třech vrstvách najednou. V domácnostech, kde se hlídá zdravá výživa, anebo ji přímo vyžaduje zdravotní stav některého z členů rodiny, nachází stále častěji uplatnění parní trouba. Nejvíce vám mohou nabídnout trouby, které umožňují kombinované pečení s vařením v páře. Jejich největší předností je, že pokrmy pouze nedusí jako ve standardních klasických troubách, ale i pečou. Jinak největším přínosem parních trub je, že umožňují přípravu pokrmů bez vody a bez tuku. Pokrmy tak neztrácejí pro organismus důležité vitamíny ani stopové prvky a zachovávají si přirozenou barvu. Jejich cena se pohybuje okolo 50 tisíc korun.

Třeba české buchty

Svou stálou pozici si v kuchyních vydobyly i mikrovlnné trouby. Dokonalejší z nich neslouží pouze k ohřevu pokrmů a rozmrazování potravin, ale v mnohém se snaží soupeřit s klasickými troubami. Mikrovlnky dnes dokážou mistrně upéci i kynuté moučníky, velké kusy masa..., pizzu, na které by si pochutnal i Ital. Nejdokonalejší z nich jsou vybaveny 6. smyslem. Znamená to, že po vložení pokrmu do trouby začne senzor zjišťovat jeho počáteční stav (teplotu, citlivost na mikrovlny, jestli je zmrazen, zchlazen nebo čerstvý) a porovnávat ho s očekávaným stavem na konci procesu (rozmrazení, uvaření, zapečení apod.). Podle výsledků pak mikroprocesor zvolí optimální výkon trouby a na displeji se objeví očekávaný čas přípravy pokrmu. Ten se může průběžně měnit, protože senzory neustále monitorují stav přípravy a mikroprocesor naměřeným hodnotám přizpůsobuje čas a výkon. Tak jediným zmáčknutím tlačítka získáte optimálně připravený pokrm.

Není deska jako deska

Základní součástí varných center se místo plynových hořáků a elektrických plotýnek stala sklokeramická varná deska. Jde o spotřebiče, které vám značně usnadní vaření. Kvalitní se dokážou samy vypnout, spolehlivě pohlídají, aby nic nepřeteklo. Výrobci se předhánějí v úsporách energie, větším výkonu, snadnější obsluze a údržbě. Standardní sklokeramické desky pořídíte za cenu od 20 tisíc korun výše. Větší investici, ale také vydatnější pomoc v kuchyni, představují sklokeramické desky vybavené infračerveným senzorem. Ten spolehlivě sleduje teplotu v hrncích a zajišťuje, aby výkon plotýnky odpovídal požadované hodnotě. Tak spolehlivě pohlídá, aby vám nepřetekla polévka, voda, v níž vaříte těstoviny, rýži a podobně. Tyto varné desky stojí od 30 000 Kč výše. Sklokeramickou deskou však váš výběr nekončí. Můžete se rovněž rozhodnout pro indukční varnou desku, neboli studené vaření. V tomto případě se plotýnka indukční desky ohřívá pouze pod hrnci, a tak dochází k velmi malým ztrátám elektrické energie. Některé z indukčních desek jsou vybaveny funkcí „booster“, která tím, že na pět minut zvýší výkon z 2 200 až na 3 000 W dokáže například rychle dovést do varu velké množství vody. Cena tohoto typu varné desky se pohybuje okolo 30 000 Kč.

Kuchyňské puzzle

V obchodě dnes seženete varné desky v šířkách 30, 60 a 90 cm. Nejžádanější je deska o šířce 60 cm, která má čtyři plotýnky pro ohřev. Širší desky nabízejí další místo pro ohřev a víceúčelovou zónu, na které lze připravovat pokrmy s použitím nádobí speciálních tvarů, případně jsou vybaveny grilovací ploténkou. Možnost optimální volby však nespočívá pouze ve volbě typu a šířky desky. Takzvané combisety nebo domina umožňují využití všech zmíněných typů desek, včetně lávového grilu, fritézy nebo parního koše. Tak si můžete nechat navrhnout varnou plochu přesně tak, jak vašim zvyklostem nejlépe vyhovuje. Pokud máte zaveden plyn, možná i pro vás bude zajímavá možnost doplnit elektrickou varnou desku jedním plynovým hořákem. Vzhledem k tomu, že tento velký hořák má velmi silný výkon – 5,6 kW, ocení jej všichni ti, kteří často připravují čínu a využívají wok pánve. K chuti přijdou i veškeré minutky, kdy po vložení plátků masa nedojde ke snížení teploty rozpáleného oleje, což se projeví na kvalitě přípravy.

Varné desatero:

 • Tvar varného centra a jeho vybavení elektrospotřebiči by měl vycházet z velikosti kuchyně, jejího půdorysu a způsobu stravování rodiny.
 • Vaše požadavky na varnou plochu nejlépe uspokojí tzv. domina či combisety, které si sestavíte z elektrospotřebičů, které při přípravě pokrmů budete skutečně využívat.
 • Nakupujte ve specializovaných prodejnách, kde jsou schopni vám poradit.
 • Pamatujte na bezpečnost při vaření i přípravě pokrmů.
 • Při výběru varné desky a trouby, případně sporáku, nepouštějte ze zřetele náročnost údržby.
 • Pokud si chcete vaření a pečení usnadnit, volte varné desky vybavené senzory a trouby s elektronickým ovládáním.
 • Kvalitní mikrovlnné trouby neslouží pouze k ohřevu a rozmrazování potravin, ale i pečení masa, moučníků a tepelné přípravě jiných pokrmů.
 • Součástí varného centra by vždy měla být digestoř. V rámci rekonstrukce kuchyně je možné při změně umístění varného centra zakoupit digestoř s recirkulací, která nevyžaduje napojení na centrální odtah.
 • Halogenové varné desky ignorujte, ve všech směrech byly překonány elektrickými a mají velmi krátkou životnost.
 • Nezatracujte v kuchyni plyn – profesionálové mu při vaření jednoznačně dávají přednost.

Jaký je zájem zákazníků?

Jak to tak vypadá, klasické čtyři plotýnky elektrického sporáku pomalu patří minulosti. „Místo klasických elektrických plotýnkových sporáků si dnes zákazníci pořizují sklokeramické desky, kombinované s plynovou nebo elektrickou troubou. U desek sklokeramických je snadnější údržba oproti deskám plotýnkovým, a navíc se rychleji zahřívají. Desky s indukčním ohřevem údržbu v podstatě nepotřebují, ohřev je rychlý a velice energetický. Poněkud odlišná situace je v případě plynových sporáků, o které je stále zájem hlavně mimo větší města. Ovládání je klasické a poslouží těm, kteří se nemíní při vaření zabývat například zbytkovým teplem,“ vysvětluje Julie Zavřelová ze společnosti Datart. Stoupající zájem je o kombinované varné desky, kde jsou například 2 plynové varné zóny a 2 zóny sklokeramické. Mezi trendy patří vestavné sporáky zabudované do kuchyňské linky, kdy varná deska i pečící trouba mohou být odděleny jedna od druhé - pokud mají samostatné ovládání. V opačném případě se jedná o polyvalentní troubu a varnou desku, to znamená, že varná deska a trouba se ovládají společně.

O čem by měl zákazník přemýšlet, než do obchodu přijde?

„Vedle rozměru a typu varné desky je nutné si rozmyslet, zda mu bude více vyhovovat vestavný spotřebič nebo volně stojící, zda chce společné nebo samostatné ovládání spotřebičů a jaké další funkce by mu vyhovovaly. Proto je vždy vhodnější přijít do specializované prodejny s odbornými prodejci, kteří dokáží přímo na místě poradit.“ Podle zkušeností ze společnosti Datart je vybavení kuchyní stále doménou spíše manželek a přítelkyň, a proto se zákazníci, respektive zákaznice, kromě seznámení se s jednotlivými typy varných desek, jejich předností a vhodnosti do domácnosti, řídí i designem. Sporák se musí samozřejmě hodit k celkovému vzhledu kuchyně.

Některé se čistí samy

Také nejnepříjemnější práce – údržba pečicích trub se značně zjednodušila. Jejich vnitřek, často i příslušenství, mají nepřilnavý povrch, na který se pokrmy nelepí. Čištění pak spočívá v tom, že plochu lehce přetřete hadříkem. Některé trouby jsou, co se týče čištění, prakticky soběstačné. Samočištění v nich probíhá tak, že se veškeré zbytky pokrmů v pečicím prostoru rozpadnou na popel, jehož odstranění je opět velmi jednoduché. Tato určitě velmi příjemná schopnost samočištění bývá označována i pojmem pyrolýza.

Trouba není trouba

Co nám mohou dnešní trouby nabídnout? Kromě základních funkcí ovládají řadu pekařských dovedností, zaručují větší bezpečnost, snadnější údržbu a nižší spotřebu energie. Při výběru elektrické trouby je důležité si uvědomit, co od ní požadujete, jaké funkce konkrétní spotřebič nabízí a k čemu byste je mohli využít.

 • Spodní pečení - vhodné pro pečení moučníků ve formě nebo na plechu
 • Horní pečení - k pečení křehkých moučníků, ale i zapékání či gratinování
 • Horký vzduch - umožňuje současně péci na čtyřech plechách najednou křehké cukroví
 • Grilování horkým vzduchem - využívá se k přípravě drůbeže, masových rolád apod.
 • Pečicí automatika - zajišťuje pečínce křupavý povrch a šťavnatý vnitřek
 • Intenzivní pečení - kombinace horkého vzduchu a spodního pečení (hodí se například pro přípravu pizzy)
 • Pokrmová teplotní sonda - sonda zabodnutá do pečeně informuje o teplotě uvnitř pokrmu. Je-li dosaženo nastavené teploty, trouba se vypne – pečeně má pak křupavou kůrku a šťavnatý vnitřek. Většina trub má ve výbavě i gril, a to celoplošný nebo částečný, který je určen k přípravě menšího kusu masa.

Text: Alena Vavroušková

Foto: archiv firem

Digestoř samozřejmostí

Organickou součástí varného centra se dnes již také stala digestoř, neboli odsavač par, likvidující vůně a pachy vznikající při přípravě pokrmů. Digestoře můžeme rozdělit do dvou základních skupin – odtahové a recirkulační. První typ odvádí vlhký vzduch společně s pachy potrubím z kuchyně pryč. Recirkulační jej pomocí filtru čistí a vrací zpět do místnosti. První typ digestoří je podstatně výkonnější, ale do bytů v panelových domech jsou vhodné recirkulační. Odtahové připadají v úvahu pouze tam, kde by páry a pachy bylo možné odvádět do dokonale utěsněného světlíku. Co se týče funkčnosti, je u digestoře výkon odpovídající velikosti místnosti, přinejmenším stejně důležitá je i rychlost odsávání par a pachů, které při přípravě pokrmů vznikají. Digestoř byste si neměli pořizovat bez konzultace s odborníky. Při výběru nepouštějte ze zřetele ani hlučnost, která by neměla přesahovat 60 decibelů, jinak bude pobyt v kuchyni značně znepříjemňovat. Digestoře se dnes vyrábějí v šířkách 50, 60 a 90 cm, stále větší oblibě se těší vestavěné typy. Mechanické ovládání ustupuje elektronickému.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne