Celková změna dispozice garsonky

Datum: 6.12.2022
obrázek
Garsonka se nachází v novostavbě bytového domu zkolaudovaného v roce 2017. Výměra bytu činí 33 m2. Jedná se o developerský projekt v jedné z krásných pražských lokalit. I přesto, že se jedná o novostavbu, developerem navržená dispozice byla pro pohodlný život velmi špatná.

Vchod do koupelny se nacházel v tak zvané „špinavé zóně“ hned za vstupními dveřmi do bytu. Za vchodovými dveřmi nebylo žádné místo na odložení svršků, nevešel se tam ani botník. Garsonka má okno s balkonem orientované na východ (takže se byt nepřehřívá) a celkem velký balkon o rozloze 4 m2.

Původní stav v podání developera

Nevyhovující dispozice, absence zádveří, nebyla zde možnost odložení svršků ani obuvi a velmi malý prostor na ukládání věcí. Developer nepočítal s tím, že člověk si nechce každý den stlát postel. Požadavek klientky byl ten, že chtěla postel přiznanou, v žádném případě si nechtěla každý den rozkládat gauč, nechtěla ani skrytou postel. Dále bylo třeba odstranit kolizi vstupních dveří se dveřmi do koupelny s toaletou. Požadavek klientky byl oddělit WC od koupelny. Dále bylo třeba řešit nevyhovující úložné prostory a také rovněž nevyhovující prostor pro kuchyňskou linku.

Kdo tady žije

Aktivní dáma v důchodovém věku, paní Maruška, která velmi ráda cestuje, miluje rukodělné práce, mozaiky, patchwork, šití.

Požadavky investorky

Moderní interiér s čistými liniemi. Hlavní možné barvy bílá, béžová, dřevo. Velký sprchový kout se sedátkem na sednutí a s madlem. Další požadavek zněl dostatek úložných prostor. Investorka si dále přála vinylovou podlahu v dřevodekoru a dále místo pro práci na notebooku, zároveň by měl stůl sloužit i pro rozložení šicího stroje. Mozaikový obklad na WC a v koupelně (imitace patchworku). Jídelní stůl (stačí dvě místa). Není potřeba gauč na sezení, klientka preferuje dvě pohodlná křesílka. Vhodné umístění pračky. Postel o šířce 120 cm. Klientka nechtěla sklopnou postel ani rozkládací; přála si přiznanou postel umístěnou v prostoru tak, aby nerušila. A nakonec větší kuchyňská linka – v rámci možností garsonky.

Doba trvání kompletní rekonstrukce

Klientka mě poprvé oslovila v červnu 2015. Vzhledem k tomu, že se jednalo o developerský projekt a tou dobou výstavba ještě nezačala, mohla jsem se věnovat klientským změnám, které se musely odevzdat v první polovině roku 2016. Celý projekt od „kopnutí“ do země trval dva roky, klientka se stěhovala před Vánocemi v roce 2017.

Co se povedlo očima designérky

Jsem velmi ráda, že jsem pro klientku u developera vybojovala prosvětlení koupelny denním světlem. Z obytného prostoru jsem do koupelny navrhla dvě okna s mléčným sklem. Díky návrhu zakázkového nábytku se mi podařilo do malého prostoru umístit velké množství úložných míst (v kuchyňském koutku, pod postelí, nad vstupními dveřmi, v zádveří, po celé délce chodby, nad WC, nad televizí a vedle ní...). Developer bohužel neuměl nabídnout dveře až do stropu, tak mají dveře na WC a do koupelny výšku „jen“ 240 cm, ale i tak to vypadá v malém prostoru krásně. Také jsem velmi ocenila bezvadnou komunikaci s klientkou (bohužel ne už tak s developerskou firmou). Již na počátku jsem věděla všechna přání klientky. Ta mi důvěřovala. Sedly jsme si lidsky hned v počátku a spolupráce na projektu garsonky této aktivní dámy pro mě byla moc fajn. I když nebylo dodrženo vše z návrhu (dekor na podlaze a dřevodekor na nábytku, ani všechny tapety), přesto je výsledný efekt oproti návrhu developera vhodný pro pohodové bydlení jedné osoby.

Ostatní

Pod postelí se nachází úložný prostor na lůžkoviny (plnovýsuvné šuplíky). Pračka je důmyslně ukrytá ve velké úložné skříni v zádveří. Prostor WC je navržen tak, že se tam pohodlně vešlo klasické umyvadlo i s úložnou skříňkou.


Otázky pro majitelku

S jakými představami jste do koupě developerského projektu šla? Splnila se vaše očekávání?

Původní dispozice navržená developerem bohužel nepočítala s větším úložným prostorem. Projekt byl navržen tak, že developer umístil doprostřed místnosti sedačku, kterou bych si musela každý den před spaním rozkládat, což jsem nechtěla. Od designérky jsem očekávala návrh, který bude šmrncovní, a také jsem chtěla dispozici bytu více logicky uspořádat.

Na kterou část (části) bytu jste nejvíce pyšná, co se vám líbí nejvíce?

V novém bytě bydlím 5 let a pořád mě moc baví koupelna s prostorným sprchovým koutem a denním světlem. Jsem také ráda za návrh prostorného zádveří a šatní skříně, což v původním projektu od developera chybělo.

Zvolila byste opět spolupráci s designérem/architektem?

Ano, znovu bych si vybrala designérku paní Hedviku Novotnou.

Text: Jan Chára

Foto: Martin FlorianHedvika Novotná

Od roku 2012 pracuje pod vlastní značkou NOVOdesign. Veřejnosti přednáší o designu a vychovává novou generaci interiérových designérů ve své soukromé Škole interiéru. Věří, že kvalita bydlení velmi působí na lidskou psychiku a celkovou životní pohodu. Preferuje jednoduchý a funkční styl, který jde ruku v ruce s ergonomií a estetikou. Svým klientům tvrdí to samé, co William Morris, výtvarník a designér 19. století, zakladatel hnutí Arts and Crafts, který již v roce 1890 řekl: „Nemějte doma nic, co nepovažujete za užitečné, nebo vám to nepřipadá krásné.“


 

Použité materiály

podlaha vinyl v roli
dveře všechny mají výšku 240 cm
obklad ve sprchovém koutu velkoformát 45x100 cm v kombinaci s menšími obklady ve vzhledu mozaiky. Nejedná se o skutečnou mozaiku, ale o lesklý keramický obklad s 3D efektem. Obklad připomíná mozaikový patchwork, který má klientka hodně v oblibě. Obklad má netypický rozměr 31,6x45 cm (typ: Geotiles Textil Marron)
tapety firmy Vavex a Marimekko

Ostatní nábytek/doplňky/zajímavosti

křesílka repliky křesla Orange Slice
postel s úložným prostorem zhotovená na zakázku
textilie, doplňky IKEA, JYSK, Möbelix, KARE design
Proces výstavby tohoto bytu byl hodně náročný na komunikaci, protože jsem zvyklá developerům velmi zasahovat do původního návrhu, který není vyhovující.
Komunikace s developerem a množství vyměněných e-mailů a telefonátů je kolem stovky.

 

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne