Ocúny držely pomyslnou stráž

Datum: 2.12.2022
obrázek
Podzimní výstava skalniček v zahradě Faustova domu na pražském Karlově náměstí je třetí v pořadí z každoročních přehlídek pěstitelského umění Klubu skalničkářů Praha. Přesvědčila nás také, že i s končícím létem má příroda co nabídnout.

Nastupující podzim má, tak jako každé z ročních období, své kouzlo. Záplavy květů sice očekávat nemůžeme, ale stále je na co se dívat, jen je potřeba se to naučit, stejně jako taková místa pro potěchu oka vytvářet. A právě to jde nadšeným skalničkářům na výbornou.

Ve znamení fialových tónů

Nepřehlédnutelné fialové kalichy ocúnů patřily k nejobdivovanějším krasavcům mezi podzimními kvetoucími skalničkami. Pozornost také vzbuzovaly mnohem méně ztepilé bramboříky, jejichž motýlí květy se díky tenounkým stonkům skoro vznášejí nad svými rovněž atraktivními listy. Spojení se žhavým létem stále ještě zajišťují sladkou Francií vonící trsy levandule, jež se barevností květů fialovému trendu nezpronevěří. Stejně jako levandule se pro snadné pěstování hodí do skalky nebo záhonu i začínajícím zahrádkářům chocholatice latinsky Eucomis. Cibulovina s atraktivním fialovým válcovitým květenstvím vyrůstajícím mezi listy nápadně připomínajícími zvlněné čepele.

Ozdoba kamenných koryt

I když svým květenstvím přináší potěšení v zahradách už během letních dní, máme ho vzhledem k době, kdy se objevuje v nabídce květinářství spojený s pozdním podzimem a zimou, kdy jako jeden z mála dokáže bez úhony krášlit okenní truhlíky. Řeč je o vřesu. Ve skalničkářském pojetí si ho na výstavě mohli návštěvníci prohlédnout vysazený v kamenných korytech. Rafinovaně jednoduchá aranž rozhodně přitáhne zrak. Zatímco jedno koryto bylo osázeno pouze bíle kvetoucím vřesem, který doplňují zakrslé jehličnany, v druhém korytě se setkávaly dvě barevné varianty – bílá s fialovou.

Plejáda zakrslých jehličnanů

Zákrsky široké plejády jehličnanů působí na laika jako roztomilá hračka, díky kompaktnosti olistění ne nepodobná plyšovému zvířátku. Ve skalce si vydobudou velmi snadno prvenství, protože i přes malou výšku většinou převyšují ostatní rostliny.

Melancholické loučení

Nadvládu získávají podzimní květiny. Pro někoho symbolizuje podzimní čas melancholické loučení se životem na zahradě, jiný v něm vidí symbol hojnosti. V okrasné zahradě dozrávají tobolky, bobule a další plodenství, vybarvují se listy před opadem a z okrasných záhonů vystupují trsy pozdně kvetoucích trvalek.

Patří k trvalkám sukulentního charakteru

Jedním ze zástupců je rozchodník, který patří k trvalkám sukulentního charakteru. Atraktivní modrozelené listy, polokulovité trsy a růžová nebo bílá květenství řadí rozchodník k základnímu sortimentu trvalek pro skupinové výsadby.

Není chudý na barvy

Podzim není obdobím chudým na barvy, barevná stupnice se však dostává do jiné polohy. Pro období září a října máme dostatečně bohatý výběr kvetoucích trvalek. Připočteme-li krásu barvících se listů a plodů stromů a keřů, získáváme bohatou náplň k výsadbě okrasných partií.

Bohatství barevných plodů

Barevnou lahůdkou podzimu jsou některé dřeviny, zejména listnaté keře ozdobné bohatstvím barevných plodů jako brslen evropský, rakytník, hlohyně a některé druhy skalníků. Nejvhodnějším pozadím pro ně jsou stálezelené jehličnany. Pestré podzimní zbarvení získají i některé traviny, jiné překvapí zdobným květenstvím.

A v trávníku drží pomyslnou stráž orosené květy ocúnů.

Text a foto: Jan Chára

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne