Tenerife - ostrov věčného jara
Datum: 26.1.2010
Kanárské souostroví se rozprostírá v Atlantickém oceánu. Tvoří jej sedm hlavních ostrovů: Gran Canaria, La Gomera,Tenerife, Lanzarote, Fuerteventura, La Palma a Hiero. Všechny ostrovy jsou vesměs sopečného původu. Tenerife je s plochou 2034 čtverečních kilometrů největším z ostrovů Kanárského souostroví, kterým se také říká ostrovy věčného jara.
Umístění ostrovů v Atlantském oceánu zajišťuje po celý rok mírné teploty, které nám nedají takřka poznat rozdíl mezi zimním a letním obdobím. Ostrov Tenerife byl údajně navštěvován už v letech 1100 až 800 před naším letopočtem. Portugalští mořeplavci jej znovuobjevili v roce 1341. Tenerife jako poslední z Kanárských ostrovů dobyli Španělé v roce 1495. Po několik dalších století je charakteristické šíření křesťanství, časté změny podmínek pro hospodářství a pěstování zemědělských plodin a následné vystěhování původních obyvatel. Teploty na ostrově jsou však velmi rozdílné, což je způsobeno tím, že ostrov je velice hornatý a ve vyšších polohách je podstatně jiná teplota než na pobřeží, což jsme se také na vlastní kůži přesvědčili a byli rádi, že jsme dali na radu místních obyvatel a na cestu do hor jsme se patřičně vybavili.
Po roce 1960 se stala hlavním odvětvím hospodářství turistika. Z kulturních památek lze na ostrově nalézt v původním stavu feudální paláce, kostely a kláštery ze 17. a 18. století. Jde například o překrásný barokní chrám Nuestra Senora de la Conception, dále můžete navštívit Loro Parque, což je tropická zahrada s plameňáky, papoušky a bazénem s delfíny nebo botanickou zahradu v Puerto de la Cruz. Na severu a ve východní části ostrova je pobřeží větrnější, proto není nejvhodnější pro lenošení na pláži, ale pro surfaře je to doslova ráj. Pro plážový život je nejvhodnější jih ostrova - Los Cristianos a Playa de las Americas, Los Gigantos a další, kde se nachází také nejvíce ubytovacích kapacit pro turisty. Tato oblast je také cílem většiny z nich, neboť zde je čeká úžasná dovolená se všemi myslitelnými službami. Většina turistů, a je jich podle oficiálních údajů více jak čtyři miliony ročně, zde prožije úžasnou dovolenou a většina z nich se sem opět ráda vrací.
Pico del Teide
Pico del Teide je s 3 717 metry nad mořem nejvyšší horou Španělska. Tato stále činná sopka je dominantou národního parku Las Caňadas. K hoře Teide se dostanete buď klikatou silnicí a poté lanovkou nebo pěšky. Se zvyšující se nadmořskou výškou můžete sledovat rozdílnou vegetaci, která začíná zelenými plochami, pokračuje piniovými háji a končí v lávových polích. Pokud zvolíte cestu lanovkou, obrňte se trpělivostí. Fronty jsou dlouhé a může se stát, že se na vrchol vůbec nedostanete z důvodu změny počasí nebo se na vás prostě nedostane řada. Důvodem je ochrana přírody, na kterou tady úzkostlivě dohlížejí a proto se na vrchol může najednou dopravit maximálně 150 lidí. Pokud budete čekat na lanovku, dávejte pozor a nesbírejte poblíž sopky kameny a kamínky. Jsou zde rozmístěné hlídky, které kontrolují chování turistů. Pokud zvolíte cestu pěšky, nezapomeňte se dobře vybavit, zejména kvalitní turistickou obuví, dostatkem tekutin a jídla. Budete potřebovat i dostatečnou fyzičku neboť ve vyšších polohách je vzduch řidší a ještě se mísí se sirnými výpary, což může nepřipraveného turistu značně rozladit. Pokud však dosáhnete vrcholu, budete určitě odměněni nádherným pohledem na celý ostrov.
Santa Cruz de Tenerife
Santa Cruz de Tenerife nebo též Santa Cruz, je hlavním městem Tenerife a má asi 200 000 obyvatel. Je správní, obchodní a průmyslovou metropolí a přístavem. Všechny ulice, promenády a uličky se sbíhají k Plaza de Espana a jsou plné malých obchůdků se zajímavou nabídkou zboží. Toto náměstí charakterizuje střed města a ve své dnešní podobě bylo otevřeno v roce 1950. Památník uprostřed byl vytvořený architektem Tomásem Machadoem a je poctou padlým za španělské občanské války. Během slavného karnevalu se náměstí stává obrovským jevištěm karnevalových představení i rejdištěm tisíců zamaskovaných Tenerifanů a návštěvníků. Sousední náměstí Plaza de la Candelaria tvoří přechod k pěší zóně. Nese jméno patronky kanárského souostroví. Na její počest byl postaven mramorový monument uprostřed náměstí. Sochy u nohou madony připomínají dobytí Tenerife v roce 1496. Kolem náměstí se usadily obchody nemála hinduistů, kteří sem přišli z Indie. Kostel Iglesia de Nestra Seňora de la Concepción dal postavit kastilský dobrodruh a dobyvatel Alfonso Fernández de Lugo koncem 15. století. Po požáru byla budova znovu postavena v roce 1653. Od té doby představuje pětilodní kostel nejvýznamnější chrám Páně v hlavním městě. Uchovává různá barokní díla, dřevěný kříž dobyvatele Luga i několik vlajek a standart ukořistěných v roce 1797 v boji proti britskému admirálu lordu Nelsonovi. Dalším kostelem je Iglesia de San Francisco. Jedná se o trojlodní kostel na Plaza de San Francisco. Reprezentuje barokní styl 17. století. Pozoruhodné jsou oltářní nástavce ze 17. a 18. století, obraz svatého Josefa na oltáři sv. Josefa, stejně jako barokní postava Ecce Homo (Seňor de las Tribulaciones), která pochází od anonymního umělce ze Sevilly a každoročně je předváděná v úterý o pašijovém týdnu při procesí městem. K relaxaci proto báječně poslouží park Parque Municipal García Sanabria. Jedná se o skutečně nádherný exemplář parku, který má dnes rozlohu přes 67 000 m2. Vznikl na základě iniciativy v roce 1922 a byl pojmenován podle tehdejšího starosty Santiaga García Sanabria. Jedná se o udržovaný park, který zdobí kašny, květinové hodiny i monumenty alegorických postav. Za shlédnutí stojí staré velké stromy – araukarie, tamarindy, palmy, jacarandy, indické vavříny, pandány a ibišky. Obyvatelé hlavního města také využívají k rekreaci Ramšlu, dlouhou širokou ulici. Nachází se v ní mnoho kaváren na terasách, velké stromy a originální sochy na středních pruzích.
Loro park
Na návštěvu Loro Parque, který se nachází v městečku Puerto de la Cruz, asi půl hodiny autem od hlavního města Santa Cruz, budete určitě potřebovat celý den. Hned po vstupu do parku budete vyfotografováni společně s úžasnými amazoňany. Když potom budete z parku odcházet, vaše fotografie již budou připraveny u východu a za poplatek si můžete odvést krásný suvenýr z návštěvy tohoto úžasného přírodního parku. V Loro Parque naleznete největší sbírku papoušků z celého světa, která se rozkládá na ploše 125 000 m2. Kromě papoušků zde najdete stovky jiných druhů zvířat a v rámci zábavného programu můžete shlédnout asi 30minutové papouščí show, vystoupení s lvouny hřivnatými nebo delfíní show. Delfíní show je úžasná, budete ohromeni, co vše tito inteligentní tvorové dokáží. Každá show se koná v jiné části parku, takže si vše vhodně časově rozvrhněte, ať nic nezmeškáte. Další atrakcí je žraločí akvárium, skrz něž lze projít průhledným podvodním tunelem, navštívíte netopýří jeskyni a pavilon s orchidejemi. Krásný je i pavilon tučňáků, mořských ryb či místní specialita, kterou je tygr albín.
Los Gigantos
Malebné městečko Los Gigantos se nachází na jihozápadě ostrova Tenerife asi 40 km od letiště Rheina Sofia. V této oblasti je specifické mikroklima, skály jej chrání před větry a srážkami a je zde vždy o několik stupňů tepleji než v nejbližším okolí. Městečko je schováno jakoby ve skalách, končí zde silnice a ruch je minimální, což přispívá ke klidu a malebnosti místa. Z místní maríny vyjíždějí pravidelně lodě, které vás dovezou na místa, ze kterých můžete pozorovat velryby. I proto je Los Gigantos vyhledávanou destinací zejména anglických penzistů, kteří zde tráví i tříměsíční dovolenou. A umějí si ji opravdu užít. Spotřeba piva, whisky a brandy je tu prý největší na celém ostrově. Los Gigantos je plné překrásných zákoutí a uliček, všude je bujná vegetace, které se na vyvřelinách velmi daří. Krásná pláž z černého písku, která se táhne po pobřeží byla oceněna Evropskou unií jako jedna z nejkrásnějších pláží na světě. Velmi oblíbenou atrakcí je zde tzv. „pohřbívání sardinky“. Atrakce je součástí karnevalu, který putuje po všech ostrovech Kanárského souostroví a končí právě v Los Gigantos. Průvod alegorických vozů, které jsou vybaveny silnou aparaturou hrající všechny hudební žánry, doprovázejí procesí nesoucí velkou, podomácku vyrobenou maketu sardinky. Procesí se zastaví na nábřeží, kde je sardinka sežehnuta. Tento zvyk pochází z dřívějších dob, kdy místní rybáři tímto rituálem uctívali boha moří a děkovali mu za bohaté úlovky ve svých sítích. Následujícím obrovským ohňostrojem
začínají oslavy plné tance, veselí a alkoholu, které trvají až do rána.
Text: Štěpán Chára
Foto: Canaria travel a autor
Tenerife - ostrov věčného jara - foto