Letos po dvaapadesáté

Datum: 16.9.2022
obrázek
Po malé jarní také letos uspořádal Pražský klub skalničkářů v areálu vedle Faustova domu na Karlově náměstí tradiční májovou výstavu. Letos se konala již po dvaapadesáté. Exponáty jsou z velké části zapůjčeny členy Klubu. Aranžéři je zakomponují do trvalé výsadby tak, aby celá expozice působila jako přirozený celek.

Barvy jara

Hned po prvních krocích se nabízela jemná barevná paleta, kterou zde rozprostřely listem zdobné Heuchery neboli dlužichy. Některé už se chystaly ukázat i svá květenství. Na prezentační ploše, kde bylo možné v březnu na malé jarní přehlídce obdivovat nepřeberné množství lomikamenů, primulek a dalších jarních květin, si návštěvníci mohli na této květnové výstavě udělat představu o možnostech osázení různých, byť malých míst. 

Každoročně víc jak tisíc

V obou zahradách mohli návštěvníci spatřit jímavou nádheru rozkvetlých rododendronů a azalek a mnoho dalších rostlin. Není vždy předem jasné, co jednotlivým členům klubu na jejich soukromé zahradě pokvete a co budou moci přivézt na výstavu. Exponátů, tedy rostlin, které jsou vsazovány do skalek a trvalé výsadby, je každoročně více jak tisíc. A tak každý návštěvník si určitě najde rostlinu, která si získá jeho zájem.

I zahrada si někdy vyžádá facelift

Je důležité připomenout, že před časem proběhla velká úprava, skalničkáři vyčistili potůček, který si tu nyní příjemně zurčí po kamenitém dnu. Jen kousek přes cestičku, a to na prostranství před kostelem, revitalizovali velkou skalku, jejímž středem nyní prochází úzká kamenitá stezka. Místo tak daleko více simuluje skutečnou přírodu.

Hvozdík, tařička, rozrazil

Cílem naprosté většiny majitelů zahrad je funkčnost a krása kompozice během celého roku. S ohledem na to také vybíráme rostlinné druhy – spíše než na speciality doporučujeme vsadit na osvědčené a nenáročné skalničky. Řada z nich má minimální nároky na údržbu a přesto velice pěkně a dlouho kvete. Například. hvozdík, tařička, rozrazil, rozchodník, netřesk, zvonek a mnoho dalších. Skalničky, tedy rostliny, jejichž přirozeným domovem jsou skály a suchá stanoviště, jsou ideální volbou pro každého, kdo vlastní miniaturní zahrádku nebo třeba jen terasu. Za určitých předpokladů se totiž výborně hodí i pro pěstování v nádobách.

Text: Jan Chára

Foto: autor

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne