Letos po dvaapadesáté

Barvy jara
Hned po prvních krocích se nabízela jemná barevná paleta, kterou zde rozprostřely listem zdobné Heuchery neboli dlužichy. Některé už se chystaly ukázat i svá květenství. Na prezentační ploše, kde bylo možné v březnu na malé jarní přehlídce obdivovat nepřeberné množství lomikamenů, primulek a dalších jarních květin, si návštěvníci mohli na této květnové výstavě udělat představu o možnostech osázení různých, byť malých míst.
Každoročně víc jak tisíc
V obou zahradách mohli návštěvníci spatřit jímavou nádheru rozkvetlých rododendronů a azalek a mnoho dalších rostlin. Není vždy předem jasné, co jednotlivým členům klubu na jejich soukromé zahradě pokvete a co budou moci přivézt na výstavu. Exponátů, tedy rostlin, které jsou vsazovány do skalek a trvalé výsadby, je každoročně více jak tisíc. A tak každý návštěvník si určitě najde rostlinu, která si získá jeho zájem.
I zahrada si někdy vyžádá facelift
Je důležité připomenout, že před časem proběhla velká úprava, skalničkáři vyčistili potůček, který si tu nyní příjemně zurčí po kamenitém dnu. Jen kousek přes cestičku, a to na prostranství před kostelem, revitalizovali velkou skalku, jejímž středem nyní prochází úzká kamenitá stezka. Místo tak daleko více simuluje skutečnou přírodu.
Hvozdík, tařička, rozrazil
Cílem naprosté většiny majitelů zahrad je funkčnost a krása kompozice během celého roku. S ohledem na to také vybíráme rostlinné druhy – spíše než na speciality doporučujeme vsadit na osvědčené a nenáročné skalničky. Řada z nich má minimální nároky na údržbu a přesto velice pěkně a dlouho kvete. Například. hvozdík, tařička, rozrazil, rozchodník, netřesk, zvonek a mnoho dalších. Skalničky, tedy rostliny, jejichž přirozeným domovem jsou skály a suchá stanoviště, jsou ideální volbou pro každého, kdo vlastní miniaturní zahrádku nebo třeba jen terasu. Za určitých předpokladů se totiž výborně hodí i pro pěstování v nádobách.
Text: Jan Chára
Foto: autor