Ergonomické řešení kuchyně – doporučená pravidla a zásady

Datum: 2.9.2022
obrázek
Správně vyřešený provoz v kuchyňském prostoru je důležitý úkol. Na tom, jak se v kuchyni člověk pohybuje, se podílí spousta různých detailů, a to má následně vliv i na naši psychickou pohodu. Co doporučuje architekt Oresi, největšího prodejce kuchyní na trhu?

Ergonomie je důležitá

Způsob uspořádání jednotlivých zón v prostoru kuchyně je klíčový proto, že tu budeme pár desítek let pobývat denně několik hodin a nesčetněkrát zopakujeme stejné pohyby. Pokud uděláme v celkovém plánu kuchyně chybu, pěkně nám znepříjemní život. Stačí představa, že při každém utírání příborů s nimi musíte chodit k šuplíku na druhém konci kuchyně. Abyste si na chybná řešení nemuseli zvykat, je dobré vyslechnout rady prodejce a špatné zvyky ze staré kuchyně při nákupu nové eliminovat. Proto si nechte poradit již při pořizování své první kuchyně.

Dodržujte pravidla plánování

Pracovní zóny se doporučuje řadit v pořadí: skladování – mytí – příprava – vaření. Jde o dodržení bezproblémového přesunu ingrediencí a potravin od spíže a lednice do místa, kde je dřez a přípravná plocha a následně k plotýnkám nebo k troubě.

U kuchyní s ostrůvkem se přípravná plocha dává naproti dřezu, na ostrůvku může být i varná zóna atd. Příjemné je vestavět troubu do vysoké skříně. Roli v rozmístění zón hraje i to, zda je majitelka kuchyně pravák nebo levák. Zkrátka ergonomie je soubor pravidel, která zohledňují lidské tělo, nikoli lidské myšlení. Jsou to pravidla pouze doporučená a je na každém, aby zvážil, zda se jimi bude řídit, nebo je poruší.

Odborníci vědí jak na to

Stále si nevíte rady, jak správně uspořádat budoucí kuchyň? Zajděte do studia Oresi, kde vám odborní prodejci pomohou jak s dispozičním řešením a optimálním řazením pracovních zón, tak s výběrem nejvhodnějšího modelu ze čtyř řad kuchyní z portfolia Oresi, které jsou vždy nejvýhodnější ve své třídě na trhu. Navíc je 3D návrh kuchyně u Oresi vždy zdarma. 

Názorná ukázka ergonomického řazení pracovních zón v rohové kuchyni sestavené z modelu MAGIQ v barvě cappuccino a Chocolate Day s kazetovými dvířky v šedém provedení od Oresi.

Text: Jan Chára

Foto: TV Prima

Doporučuje: Ing. arch. Jaroslav Sládeček, architekt Oresi

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne