Šedesát devět

Někdo současné umění chápe jako pouhou bytovou dekoraci. Pak jsou tu sběratelé, kteří jej sice umí ocenit, ale mají své bydlení často zaskládané uměleckými díly natolik, že se z něho stává depozitář.
Dát artefaktům důstojné místo
„A pak jsou lidé, kteří sice nejsou nutně sběratelé, ale přesto si pořídí jednotky kvalitních děl pro své potěšení a jsou připraveni dát jim ve svém životním prostoru důstojné místo. Právě pro takové jsme navrhli rekonstrukci mezonetového bytu na Žižkově,“ poznamenává MgA. Jakub Filip Novák.
69 je přímo zastoupena v obraze
Vladimíra Houdka
Do návrhu designéři zakomponovali dvojici výrazných obrazů. Šedesát devítka vykukuje z kapotáží topení i z nábytku, ale především je zastoupena přímo v obraze Vladimíra Houdka, který má pro majitele zvláštní význam včetně právě uvedeného čísla samotného.
Setkání barevnosti obrazů i interiéru
mluví samo za sebe
Nezvykle divoce tvarované okraje obrazu se zas třeba propisují do zakončení dvířek od kuchyňské linky. Setkání barevnosti obrazů i interiéru mluví samo za sebe. Kromě zřejmých vztahů jsou tu i ty méně nápadné jako je odstín stěrky za knihovnou. Ten byl namíchán tak, aby souzněl se zde umístěným obrazem Josefa Bolfa. K jeho noblesní melancholii odkazují svítidla ve tvaru slz, ale třeba i umístění v ose výhledu na Vodopád na slepé stěně žižkovského paneláku od Patrika Hábla.
Současné umění není zredukováno
na zaměnitelnou dekoraci
„Před umělci zde není úniku, ale o umělcích to tady není. Jde o jednoduché bydlení pro mladou rodinu, která umění rozumí, umí jej ocenit a poradovat se z něj. Vytvoření interiéru, kde současné umění není zredukováno na zaměnitelnou dekoraci, jde samozřejmě ruku v ruce s řešením řady praktických problémů jako je rozšíření kuchyně či šatny, kapotáže technologií, vznik pracovny a podobně,“ vysvětluje MgA. Mgr. Daniela Baráčková.
Od postele přes skříně po jídelní stůl
„Byt jsme kompletně zrekonstruovali. Došlo k úpravě dispozice, výměně sanity, byly vyměněny veškeré povrchy, upraveno vytápění, doplněna klimatizace, přestavěno schodiště a k němu doplněno i trochu sakrálního osvětlení. Nábytek je navržen na míru – od postele přes skříně po jídelní stůl,“ konstatují MgA. Mgr. Daniela Baráčková a MgA. Jakub Filip Novák.
Text: Martin Chára
Foto: Studio Flusser
Materiály
- dubové parkety
- keramické obklady a dlažby
- truhlářské výrobky – lakovaná MDF
- dubová dýha a masiv
- umělý kámen
- textilní čalounění
Značky
- židle Leaf — výrobce TON
- dveřní klika NOVA — výrobce M&T
- závěsná svítidla Liquid Light Drop — výrobce NEXT, next.design
Techické informace
Studio: No Architects
Autor: MgA. Jakub Filip Novák, MgA. Mgr. Daniela Baráčková, Ing. arch. Ján Šefčík
Umístění projektu: Praha 3 – Žižkov
Rok projektu: 2020
Rok dokončení: 2021
Hrubá podlahová plocha: 130 m²
Užitná plocha: 100 m²
Fotografie: Studio Flusser
Dodavatel: CZ interiéry s.r.o.
Studio No Architects
Studio je vystavěno na spolupráci architekta a vizuální umělkyně. Tato spolupráce zahrnuje kolektiv interních i externích spolupracovníků, schopných pokrýt celou škálu specializovaných profesí, které vydařená architektura vyžaduje. Zajímají nás citlivá řešení dotažená do detailu, která odrážejí jedinečný příběh každého záměru a každého klienta.