Jak vám chytré technologie ušetří peníze

Datum: 27.7.2022
obrázek
Zdá se vám chytrá domácnost jako zbytečnost pro hi-tech nadšence? Kdepak. Chytrá domácnost je čím dál oblíbenější a jedná se o investici, která vám díky úspoře elektřiny ušetří nemalé peníze. Co obnáší její implementace? Čtěte dále v článku.

Inteligentní dům vs. chytrá domácnost

Lidé často zaměňují dva pojmy: inteligentní důmchytrá domácnost.

Inteligentní dům začněte plánovat už ve fázi projektu. Inteligentní dům se od chytré domácnosti liší tím, že je na chytré technologie už komplexně připravený tak, aby se všechna zařízení vzájemně doplňovala.

V plánu se předem vymezí prostor pro chytré technologie a jejich infrastrukturu (elektroinstalaci a kabeláž). V případě kabelové přípravy vezměte v potaz umístění rozvodné skříně.

V plánu musíte předem počítat například s venkovním stíněním. U některých typů motorů se při zapojení do systému smart home musí vést kabeláž až k oknu, kde se připojí ke kabeláži motoru venkovní žaluzie. Podobně si naplánujte případnou kabeláž a prostor u dveří pro zabezpečení formou chytrých zámků či terminálů.

Pokud nemáte možnost promyslet inteligentní dům hned při projektování, nabízí se varianta tzv. chytré domácnosti, kterou lze implementovat zpětně.

Co lze napojit na chytrou domácnost

Chytrou domácnost může implementovat každý. Chytrá zařízení si můžete pořizovat postupně – sami si tak určíte, jestli budete využívat jen pár drobných vychytávek, nebo jestli budete řídit s chytrými technologiemi celou domácnost.

Co všechno může být chytré?

  • osvětlení
  • termostaty
  • zásuvky, senzory i tlačítka
  • klimatizace
  • venkovní žaluzie a rolety
  • zabezpečení domu
  • nebo i květináče

V rámci úspory peněz zvažte hlavně pořízení venkovního stínění či termostatů, které udržují uvnitř stabilní teplotu.

Všechna tato zařízení lze napojit na centrální jednotku, která je řídí nejčastěji skrze Wi-Fi nebo Bluetooth. Dobře si rozmyslete její umístění. Měla by být na dobře dostupném místě. Centrální jednotku si můžete propojit s mobilním telefonem, což vám usnadní ovládání domácnosti. Díky aplikaci v telefonu na dálku stáhnete venkovní žaluzie, ztlumíte osvětlení, pustíte si hudbu nebo nastavíte termostat.

Jak s chytrou domácností ušetříte

Svou domácnost si můžete předem naprogramovat do několika scénářů. Při odchodu z domu tak stiskem jednoho tlačítka ztlumíte topení, zatáhnete žaluzie, vypnete světla a zásuvky, zapnete alarm a zamknete dveře. Díky této synchronizaci na nic nezapomenete a ušetříte si jak peníze za elektřinu, tak starosti, jestli jste nenechali doma spuštěné spotřebiče.

Správně nastavenou chytrou domácností ušetříte za elektřinu. Navíc si zajistíte v místnostech stabilní teplotu a nebudete muset tolik topit nebo klimatizovat. Chytré termostaty se postarají o stabilní teplotu, kterou v průběhu celého dne vyrovnávají. Ideální teplotu si můžete nastavit pro každou místnost zvlášť. Vyhnete se tak prudkým poklesům teplot (když nejste doma) a následnému prudkému vytápění, které vede k vyšší spotřebě.

V chytrých domácnostech se pro příjemnou teplotu využívá i venkovní stínění ve formě předokenních žaluzií nebo rolet s motory, které komunikují s centrální jednotkou. V létě tak do místnosti neproniká teplo a naopak v zimě se teplo drží uvnitř. V kombinaci s chytrými termostaty budete mít perfektní přehled o tom, kolik stupňů v místnosti máte a jaká je spotřeba.

Chytrá domácnost skvěle doplní vaši denní rutinu. S východem slunce se vám automaticky vytáhnou žaluzie a celý dům se prosvětlí. Ráno vás automaticky probudí budík a začne hrát vaše oblíbená hudba. O deset minut později už se automaticky začne vařit voda na kávu nebo čaj. S takovým nastavením domácnosti je hned každé ráno příjemnější.

Text: Neva

Foto: Neva a Shutterstock

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne