Nový balkon nebo lodžii?

Datum: 13.5.2022
obrázek
Měníme balkony za lodžie a téměř denně vysvětlujeme našim zákazníkům, vlastníkům bytů, zástupcům bytových družstev (SBD) nebo sdružení vlastníků bytu (SVJ) jaký je rozdíl mezi původním balkonem a lodžií.

Laický a na první pohled nejmarkantnější rozdíl mezi železným balkonem a novou železobetonovou lodžií je v tom, že lodžie jsou větší a mají neprůhledné zábradlí (betonové nebo kombinace kov + neprůhledné sklo). V podstatě je to opravdu pro zákazníka kromě moderního vzhledu to hlavní hledisko, které rozhodne o tom, že vymění staré balkony za nové lodžie.

Všichni nájemníci chtějí mít víc soukromí a větší balkon, tedy přesněji a správně řečeno lodžii.

Z technického pohledu je ještě několik dalších rozdílů, jako například v kotvení, bočnicích atd. Ale to jsou pro běžného člověka, který chce vyměnit malý starý balkon za novou větší lodžii, nedůležité informace.

Místo balkonu novou lodžii nebo dokonce dvě

Při řešení výměny balkonů na domech za lodžie často dostáváme otázky na možnost postavit úplně novou lodžii v místech, kde u původního bytu nebyl balkon nebo francouzské okno.

Nejenom místo starého balkonu můžeme postavit novou lodžii. Umíme a často i děláme to, že stavíme nové lodžie u bytů, které neměly balkon. Dokonce u některých domů stavíme lodžii nejen u místnosti, kde byl původně balkon, ale stavíme novou další lodžii i u vedlejší místnosti totožného bytu. Někdy se tyto dvě nové lodžie dají propojit. Tím se vytvoří místo jednoho malého původního železného balkonu u jedné místnosti bytu nová dlouhá železobetonová lodžie nebo spíš už terasa se samostatnými vchody z obou sousedních pokojů bytu.

Je jasný rozdíl mezi balkonem a lodžií?

I když balkony nestavíme (stavíme lodžie), je jasné, že ani tento článek nijak neomezí dotazy na to, jestli vyměňujeme původní balkony za nové balkony, ale alespoň jsem se o to pokusil. A kdyby v tomto článku aspoň jeden člověk dostal srozumitelnou informaci o tom, jaký je rozdíl mezi balkonem a lodžií, a že ve většině případů se na bytových domech staré ocelové balkony mění za nové betonové lodžie, tak měl tento text smysl. Na druhou stranu nemám v žádném případě problém vysvětlit rozdíl mezi balkonem a lodžií komukoliv, kdo o to bude mít zájem. Balkony demontujeme a nové lodžie stavíme na zděných i panelových domech po celé republice a stále častěji také na Slovensku.

Některé námi realizované výměny balkonů za lodžie si můžete prohlédnout na našem webu www.fimont.cz v sekci referencí.

Text a foto: Fimont

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne