5 důvodů pro jarní úklid

Datum: 4.4.2022
obrázek
Je tu jaro a s ním přichází i jarní úklid. Krátké zimní dny vybízejí spíš k lenošení než k uklízení, a tak je s prvními jarními paprsky na čase se do uklízení pustit. Kdybyste náhodou pochybovali, proč se do očisty vašeho obydlí pustit, přinášíme vám hned pět důvodů, které vás jistě přesvědčí.

Během jarního úklidu byste měli hlavní pozornost věnovat textiliím, protože právě ty dodávají vašemu domovu styl a útulnost, ale zároveň v sobě také drží prach a roztoče. Proto se budeme tentokrát věnovat výhradně údržbě domácího textilu.

Prodlužte životnost textilií

Díky pravidelnému udržování čalounění, koberců, závěsů i dalšího textilu prodloužíte jeho životnost. Jistě máte doma oblíbené kousky, kterých se nechcete vzdát – to je to samé jako s oblečením. Stejně jako pečujete o oblíbené oblečení, měli byste pečovat i o domov. Proto byste měli potahy, záclony a přehozy pravidelně měnit a také je řádně čistit.

Než však polštářky a přehozy hodíte do pračky, zadržte! Podívejte se na štítek. Pokud žádný nenajdete a nejste si jistí, z jakého materiálu je dekorace vyrobená, pošlete ji do čistírny rovnou. Tam si budou vědět rady a vám se vrátí vše v nejlepším pořádku.

Vraťte interiéru barvy

Špinavý textil působí ošuntělým dojmem. Důvodem je, že pod nánosy prachu a dalších nečistot barvy zkrátka blednou. Pokud chcete dodat domovu nový a svěží vzhled, nemusíte hned pořizovat nový nábytek, potahy nebo koberce. Stačí je pořádně vyčistit. Uvidíte, jak celý prostor prokoukne. Péči věnujte především kobercům, ty můžete čistit doma ručně nebo strojově. V případě, že máte běhouny nebo kusové koberce, smotejte je a pošlete do čistírny. Tam si poradí s čištěním běžných i perských koberců.

Textilní sedačky i čalounění ale budete muset vyčistit doma ručně. Odnímatelné potahy však můžete také poslat k profesionálům.

Provoňte si celý dům

Také milujete svěží vůni jara? Otevřete okna a pusťte ho na návštěvu. A když jsme u těch oken, podívejte se i na záclony a závěsy. Právě ty do sebe nejčastěji absorbují pachy z kuchyně nebo například cigaretový kouř.

Dlouhé záclony a závěsy můžete prát doma, ale nejprve si ověřte délku a materiál, protože některé materiály běžné praní nesnáší. Z pračky byste mohli vytáhnout ošklivý chuchvalec látky. Kromě toho domácí pračky nejsou, narozdíl od profesionálních praček v prádelnách, vždy dostatečně velké a silné, aby zvládly vyprat tak velký kus látky.

Zdravé prostředí

Jak už bylo řečeno, textil v sobě drží prach a roztoče. Tato kombinace je perfektním základem pro alergie a respirační problémy. Proto je potřeba pravidelně vysávat koberce i další domácí textilie. Pozornost byste však měli věnovat i čištění matrací a lůžkovin. Právě v potazích matrací a uvnitř přikrývek a matrací se hromadí roztoči nejčastěji.

Na jaře je proto perfektní čas na to, abyste vyměnili teplé zimní lůžkoviny za lehčí letní. Při té příležitosti můžete peřiny i přikrývky z dutého vlákna poslat do čistírny, kde se o ně postarají. Pořádně vyčistit byste měli i úložný prostor postele.

Udržte čisté i pelíšky svých mazlíčků

Na jaře je ideální čas nechat vyčistit i pelíšky svých pejsků. Během zimy si na tlapkách domů nanosili nepořádek a je potřeba jim deky a textilní pelíšky vyčistit. Špinavé pelíšky jsou často i zdrojem zápachu. Když je necháte vyčistit, budete mít celý svůj domov připravený na jaro.

Vypadá to na dlouho? Ale vůbec ne! Když do úklidu zapojíte rodinu, a ještě si na část práce zajistíte pomocníky v podobě profesionálů z čistíren a prádelen Cleany.cz, nebude to tak dlouho trvat, a navíc budete mít doma naprosto čisto.

Text: (pr)

Foto: Pexels a Unsplash

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne