Panelové domy potřebují opravy

Datum: 18.3.2022
obrázek
Jako každá jiná stavba, i panelové domy v průběhu času stárnou a potřebují opravy. Jedná se o opravy jak interiéru, tak exteriéru budov. Potíže nastanou, jakmile začne zatékat do konstrukce střešním pláštěm, tyto poruchy je potřeba řešit neprodleně. U naprosté většiny panelových domů, zvláště z dřívější doby, tvoří svršek střešního pláště nějaká forma asfaltového pásu nebo sendviče s výztužnou mezivrstvou.

Vlivem povětrnosti a UV záření se asfaltový povrch rozpadá, degraduje a objevují se v něm trhliny. Pokud trhliny projdou skrz celou hydroizolační vrstvu, srážková voda má volnou cestu do konstrukce, kde může způsobit nevratné škody.

Sanace střešních plášťů

Společnost AUSTIS a.s. se již v počátcích svého vzniku zaměřila na sanaci střešních plášťů panelových domů a vyvinula pro opravy hydroizolační stěrkovou hmotu SANAKRYL TOP. Stěrková hmota se dá použít buď samostatně jako sanační a obnovovací nátěr, nebo (v případě hodně degradovaného povrchu) ji je možné použít s výztužnou polypropylenovou tkaninou jako hydroizolační systém. K těmto materiálům lze přiřadit i pomocné materiály, které doplňují hydroizolační systém tak, aby byl všestranně použitelný. Jedná se o bitumenový tmel a hlavně o samolepicí FORTE butylový pás, s jehož pomocí je možné překrýt problematická místa ve střešním plášti.

Způsoby sanace

Pokud nastal čas na opravu části střechy nebo sanaci celé plochy, je nutné provést prohlídku, která nám pomůže zvolit způsob sanace. U novějších střech, kde je plocha střechy celistvá, minimálně poškozená, je možné použít pouze revitalizační nátěr, kde se spotřeba stěrkové hmoty SANAKRYL TOP pohybuje mezi 0,5 – 1,0 kg/m2. Revitalizační nátěr zajistí vysokou odolnost povětrnosti a UV záření, zacelí drobné trhliny a otvory a připraví podklad pro případnou budoucí hydroizolační vrstvu. Provedená prohlídka střechy ale může ukázat daleko větší poškození, než bylo původně předpokládané. Asfaltová vrstva je silně degradovaná, na mnoha místech je obnažené výztužné jádro sendviče, v asfaltové lepence jsou trhliny, kterými zatéká srážková voda do střechy. V takovém případě je nutné zvolit hydroizolační souvrství, které je tvořené třemi vrstvami stěrkové hmoty SANAKRYL TOP a výztužnou tkaninou, vloženou mezi první a druhou vrstvu. Zde se celková spotřeba stěrkové hmoty pohybuje v rozmezí 2,5 – 3,0 kg/m2. Ať se rozhodneme pro první nebo druhý způsob ochrany, je bezpodmínečně nutné podklad řádně připravit. Podklad je třeba omýt tlakovou vodou a odmastit saponátovým odmašťovačem (např. ETERNAL odmašťovač). Degradované povrchy, které sprašují, nebo krytiny, na nichž je nanesena ochranná barva s hliníkovým prachem, je vhodné penetrovat hloubkovou penetrací (doporučujeme FORTE penetral).

Hydroizolační stěrková hmota

Hydroizolační stěrková hmota SANAKRYL TOP rovněž velmi dobře poslouží při sanaci starších střešních krytin tvořených střešními fóliemi z PVC, kde prodlouží jejich životnost a zajistí cenově příznivou ochranu, ale také k ochraně tepelných střešních izolací tvořených PUR pěnami.

Na střechách panelových domů se kromě asfaltové hydroizolační lepenky vyskytuje také oplechování, které chrání plochy atik a světlíků, nebo zakrývá střešní vstupy, případně dešťové svody. I když se většinou jedná o konstrukce z pozinkovaného plechu, po čase se i na nich objeví vady způsobující koroze. Korozi je nutné mechanicky odstranit, kovový podklad následně odmastit a natřít vhodnou základovou barvou, která bude posléze překryta vrchní, dekorační a ochrannou barvou. Jako vhodný antikorozní základ poslouží nátěrová hmota ETERNAL antikor akrylátový, vrchní krycí barvou může být samotný SANAKRYL TOP nebo další, k tomuto účelu vhodné nátěrové hmoty (např. ETERNAL mat akrylátový, ETERNAL mat revital nebo ETERNAL lesk akrylátový). V poslední době je pro tyto účely velmi populární použití tzv. “samozákladujících barev“, které spojují vlastnosti základního i vrchního nátěru. Z portfolia společnosti AUSTIS a.s. se jedná o výrobek ETERNAL na kovy. Ačkoliv se způsob sanace zdá jednoduchý, je vhodné realizaci svěřit firmě, která s ní má zkušenost, nebo proces sanace konzultovat s technickým oddělením výrobce materiálu. Postup sanace krytiny je podrobně zpracovaný na webu společnosti AUSTIS a.s. (AP ochrana střech).

Text: Lucie Kučerová

Foto: Austis

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne