Květiny nejen o Vánocích

Brambořík – pozor na zálivku
Brambořík (Cyclamen Persicum) můžeme i jednoduše dozdobit. Podmínkou úspěchu však je, abychom měli brambořík krásný a plný zdraví. Naše péče začíná již při nákupu, kdy bychom neměli kupovat brambořík se svěšenými listy nebo takový, který byl umístěn venku při teplotě nižší než 10 °C. Nejdéle nám vydrží kvést v chladnější místnosti kolem 16 °C, na světlém místě bez přímého slunce. Stejnoměrná zálivka je vhodnější do podmisky, aby nedošlo k uhnívání rostliny.
Co s bramboříkem po odkvětu?
Po odkvětu je třeba co nejdříve odstranit uschlé květy i listy, aby se květina příliš nevysilovala. V té době rovněž omezíme zálivku, ale kontrolujeme, aby rostlina i zemina nikdy nezůstaly zcela vyschlé. Tímto rostlinu udržujeme v dobrém stavu, schopnou dalšího života. Na jaře ji pak můžeme přesadit do kvalitní půdy a po posledních jarních mrazících zhruba ve druhé půli května můžeme rostlině dopřát i venkovní pobyt v mírně přistíněném prostředí.
Vánoční hvězda – někdy vydrží
až do března
Dávno už neplatí, že vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) je vždy červená. V posledních letech se na trhu objevilo mnoho dalších variant s květy – správněji listeny na vrcholu stonků v odstínech červené, růžové, žluté a smetanové. Krásu rostliny podpoříme pravidelnou zálivkou, kdy rostlinu nenecháváme zcela vyschnout, a přihnojujeme ji. Při dobré péči nám hezký vánoční dárek bude zdobit byt třeba až do března. Další pěstování není vyloučené, je však poměrně obtížné a s nejistým výsledkem.
Text: (ch), foto: archiv redakce