Kdy je vhodné radiátor vyměnit?

Datum: 21.2.2022
obrázek
Pokud radiátory používáte desítky let a nyní zjistíte, že je na nich rez nebo nacházíte provlhlá místa na zemi, nastal čas na jejich výměnu. Pokud se závada projeví při jednom radiátoru, je pravděpodobné, že končí životnost všech.

Jestliže se snažíte snížit náklady na vytápění a přitom máte doma stále litinové radiátory, i tehdy je ten pravý čas. Jednoduše vyměňte staré za nové. Vzhledem k tomu, že realizační práce jsou jednoduché a nezaberou mnoho času, můžete přistoupit k výměně radiátoru v kterémkoliv ročním období. V topné sezóně je to určitě komplikovanější, takže hned po jejím skončení se můžete s předstihem připravit třeba na léto.

Otopné těleso Radik Klasik-R

Otopné těleso Radik Klasik-R je vyrobeno speciálně pro ty, kteří chtějí rekonstruovat či modernizovat, ať už se jedná o celý bytový dům nebo jeden byt. Tento radiátor dokáže poskytnout vysoký výkon, na rozdíl od svého litinového předchůdce zabere méně místa, dotváří styl bydlení a také se snadněji udržuje. Moderní tělesa obsahují díky své konstrukci menší množství vody a dokáží tak pružněji reagovat na změny teplot v místnosti. Nedochází tím k jejímu zbytečnému přetápění a ve výsledku ani k plýtvání drahocennou energií. Navíc mají elegantní design a volitelné barevné provedení čelní desky, takže esteticky doladí vzhled celé místnosti. V případě Radik Klasik-R od českého výrobce Korado se jedná o radiátor s roztečí 500 mm. Výměna je rychlá, čistá – bez nutnosti výrazného řezání či svařování trubek.

Otopná tělesa Radik Klasik-R lze pořídit ve třinácti délkách od 40 do 200 cm a hloubkách od 7 do 15 cm. Tělesa lze využít pro levé i pravé boční připojení na rozvod otopné soustavy. Sami si můžete spočítat náhradu článkových litinových a ocelových radiátorů za desková otopná tělesa Radik Klasik-R na webu www.korado.cz.

Jak se připravit na výměnu radiátorů. Co všechno výměně předchází?

V případě pouhé výměny starého za nový je výběr radiátoru velmi jednoduchý. Potřebujeme znát rozměry a následně počet žeber radiátoru, který bude nahrazen. Na webu společnosti Korado jednoduše naleznete stávající radiátor a k němu odpovídající náhradu za deskový Radik Klasik-R. Pokud si nejste jisti, není nic jednoduššího, než se obrátit na specialistu. Jestliže měníte topná tělesa v celém bytě a bydlíte v paneláku, nemělo by to mít žádný vliv na celkovou otopnou soustavu v domě. Tedy za předpokladu, že nová tělesa budou mít stejný výkon jako ta původní. Vždy je však dobré a někdy i nutné konzultovat výměnu radiátorů se Společenstvím vlastníků jednotek, družstvem či provozovatelem kotelny. V každém případě se nejedná o nic komplikovaného. Tělesa, jako je právě Radik Klasik-R, jsou pro rekonstrukce přímo určená, jejich instalace je tedy velmi jednoduchá.

Výměna starého radiátoru ve 4 krocích

  1. Nejdříve je třeba vypustit vodu, a to buď z celé otopné soustavy, nebo jen ze stoupačky, což bude jednodušší zejména v panelových domech. Pokud vám tento krok soused nepovolí, existuje pro tyto případy speciální zamrazovací soustava. Ta vám umožní výměnu radiátoru bez nutnosti vypouštět vodu z otopné soustavy. Stačí jen nasadit zamrazovací objímky na trubky radiátoru a poté vodu zamrazit.
  2. Jakmile máte vodu vypuštěnou nebo zamraženou, můžete přistoupit k demontáži starého radiátoru, která nepředstavuje nijak složitý úkon. Začneme tím, že odšroubujeme boční připojení na rozvod otopné soustavy, které máme na levé nebo pravé straně. Poté radiátor sejmeme ze zdi a dáme stranou. V dalším kroku odstraníme původní ocelové závěsy, na kterých byl připevněný starý radiátor. Pro odříznutí masivního kovu je možné použít například vibrační nebo mečovou pilu. Jejich výhodou oproti kotoučovým bruskám je výrazně čistější pracovní prostor.
  3. Odkrytou stěnu je vhodné zatmelit či zasádrovat do roviny a zároveň vymalovat.
  4. Pak následuje samotná montáž nového radiátoru, která spočívá v umístění nosných prvků (konzol) radiátoru na zeď a následně jeho opětovné připojení k otopné soustavě prostřednictvím původních rozvodů. Na závěr nový radiátor napustíme vodou a řádně odvzdušníme.

Text: Monika Kocourová

Foto: Korado, a. s.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne