Malý třípokojový byt

Datum: 15.12.2009
obrázek
U časopisů se časová osa s realitou vždycky míjí. Odpočítávání do Štědrého dne se už chýlilo ke konci a shon kulminoval. Naši hostitelé přesto s termínem návštěvy neměli problém. Pohoda, kterou tady žádné předvánoční šílenství nedokáže rozhodit, nás provázela celým jejich bytem.

Všechno je relativní. Někomu by se možná třípokojový byt o velikosti 54 m2 zdál malý. Určitě záleží na tom, v jak velkých bytech jsme žili dosud. Když naši hostitelé vzpomenou na poměrně nedávnou dobu, kdy v době studií spolu bydleli na studentské koleji v místnosti 8 m2, nemají k současné velikosti svého bytu žádné výhrady. Pravda, pokud budeme postupovat směrem vpřed a vzhůru, další bydlení už bylo o poznání komfortnější. Docela podstatnou vadou na kráse však byla skutečnost, že dvoupokojový byt byl pronajatý. Úvaha, kterou se Milan a Linda rozhodli postupně realizovat, byla proto jasná: proč platit poměrně vysoké částky za pronájem, když bychom mohli v podstatě stejnou částkou splácet bance náš byt vlastní.

Hledání cestou necestou

Byty, které měli možnost shlédnout, ani nepočítali. Mohlo jich být přes třicet. Jak postupně nabývali stále silnějšího dojmu, pro realitního makléře nebyli žádná zlatá rybka. „Neměli jsme ani padesátitisícovou hotovost a koupi bytu jsme byli připraveni financovat ze stavebních spoření a hypotéky,“ vzpomíná Linda. Většinu navštívených bytů navíc provázelo kouzelné slůvko „ale“. Cena za byt byla sice dopředu daná, ale je tady ještě ta nová fasáda, kterou bude nutné ještě tři roky splácet... Nebo: Víte, představovali bychom si ještě menší doplatek... V mnoha případech se tak oficiální cena za byt stávala pouze cenou vyvolávací, určenou k dalšímu vyjednávání...

Našli jsme ten pravý

„Problém také je, že na prohlídku bytu máte často pouze kolem čtvrt hodiny času a pokud se rozhodnete velmi rychle, musíte zaplatit rezervaci, která je v případě, že si to později rozmyslíte, nevratná. Přitom nákup bytu a výdaj takové finanční částky je opravdu výjimečná záležitost, kterou člověk mnohokrát za život neopakuje a rád by to důkladně zvážil,“ vysvětluje Linda. Ale naštěstí i zde zafungovala náhoda. Hned při první prohlídce bytu si navíc padli do oka i s původním majitelem. „Když jsme odcházeli, bylo to až komické, protože jsme oba byt hodnotili úplně stejnými slovy. Věděli jsme, že jsme našli,“ shodují se manželé. Rozhodla znalost lokality, umístění domu na okraji sídliště a třípokojový byt.

Původní stav nevadí

V novém bytě bylo již při jejich návštěvě poměrně málo nábytku, a tak bylo snazší představit si prostor. Byl ve zcela původním stavu, bez některých obvyklých úprav, s kterými se běžně setkáváme. Jediným zásahem byl sprchový kout, který v bytě nahradil vanu. Na první pohled bylo zřejmé, že tady bude nutné investovat. „Byli jsme naopak rádi. V rámci našeho hledání jsme pochopitelně zhlédli i byty po rekonstrukci, které na první pohled určitě působily lépe. O to vyšší byla ale i cena. My jsme si ale hned na začátku dohodli, že raději budeme chtít byt v původním stavu, kde si budeme moci všechno změnit a upravit podle našich představ a vkusu,“ vysvětluje Milan. Jakou měli o nové podobě svého bytu představu? „Bylo jasné, že budeme chtít větší koupelnu a propojit kuchyňskou a obývací část. Ačkoliv je to třípokojový byt, má pouze 54 m2. Určitě to i pro rodinu s dětmi stačí, ale chtěli jsme z něho získat co nejvíce obytného a užitného prostoru,“ shodují se manželé.

Nezůstal kámen na kameni

Po ročním užívání bytu se manželé rozhodli pro rekonstrukci. Tu prováděla společnost LS Konzult. Podobných realizací v panelových domech má za sebou desítky, tato ale v mnohém byla výjimečná. Zajímavé bylo méně obvyklé řešení nového jádra, ale i samotný fakt, že rekonstrukce probíhala ve zcela vyklizeném bytě, což patří skutečně mezi výjimky. Pro stavební firmu je to určitě příjemnější, pro majitele bytu to však znamenalo téměř nadlidský výkon veškeré vybavení bytu uskladnit ve sklepě, u sousedů, u přátel, v pronajaté garáži – co se zkrátka naskytlo. „Kromě bytového jádra jsme odstranili i veškeré dřevěné příčky a nášlapné vrstvy podlah. Dále byla zcela demontována zdravotní technická instalace a v nutném rozsahu i elektroinstalace. Z bytu byly odstraněny původní vestavné skříně a kuchyňský nábytek, který byl původní součástí vybavení bytu,“ informuje ing. Jiří Kotěšovec ze společnosti LS Konzult. V rámci přestavby firma INMES vyměnila litinová otopná tělesa za modernější desková KORADO.

Nebojte se nových řešení

Z pohledu majitelů bytu bylo největší stavební úpravou vybourání původního jádra a postavení nové koupelny a toalety. Už od začátku měli jasnou představu. Koupelna a WC nebudou společné. To jim schválil i Ing. Jiří Kotěšovec. „Podle vyhlášky musí být vstup na WC od obytného prostoru oddělen dvojími dveřmi.“ WC je zde umístěno za koupelnou, od které je oddělují posuvné dveře. V zadní místnosti je také umístěna pračka. Ačkoliv je koupelna v nejbližší možné blízkosti WC, jakou si jen můžeme představit, přesto ani zde nechybí malé umyvadlo s bidetovou sprškou. Stejně jako ve všech ostatních bytech, které jsme dosud měli možnost navštívit a bidetovou spršku si pořídili, také zde si na ni velmi rychle zvykli a nedají na ni dopustit.

Do koupelny za nápady

Z koupelny ale ještě nespěchejme, protože i ona nám rozhodně má co ukázat. Vlevo od vstupu našla své místo prostorná vana Rosa II, uzpůsobená jak koupeli, tak i sprchování. Proto manželé koupili rovnou i sprchovou zástěnu. Protože tvar vany neumožňoval jiné umístění, byla to hra s centimetry. Vše dobře dopadlo, jen je trochu škoda, že kvůli tomu nebylo možné využít luxfer jako dekoračního prvku. Měly totiž být v úzkém pruhu právě v těch místech, kde bylo nutné umístit sprchu. Luxferová část stěny by tak do koupelny vpouštěla část denního světla přes obývací pokoj. Druhou možností, jak využít atraktivních luxfer, měl být vodorovný pruh u stropu koupelny. Protože by se ale museli vzdát vysokých kuchyňských skříněk z druhé strany stěny, ani tady luxfery nakonec neprošly. Vpravo od vstupu do koupelny stojí umyvadlo. Je prostorné, právě tak, jak si manželé přáli. Dojem umocňuje i velké zrcadlo, které je lepeno přímo na podklad místo obkladu. U umyvadla s dřevěným rámem nás překvapila cena. Milan nezapře dobrou znalost nabídky z IKEA. Dokázal zkombinovat umyvadlo s rámem, který k němu sice oficiálně nepatří, ale rozměrově vyhovoval. Výsledek je úplně srovnatelný s nabídkou předních keramiček. Jen s jedním, více než příjemným rozdílem – v tomto případě to manželé pořídili za méně než třetinu ceny. Zajímavý efekt za dostupnou cenu – tak to je výsledek i hledání nejvhodnějších obkladů. Manželé si sice zprvu představovali, že celá koupelna bude obložena pouze mozaikou, ale vzhledem k cenám mozaiky - obecně by to stálo více, než kolik byli připraveni investovat. Zvolili tedy kompromis, který bychom dnes mohli směle považovat za záměr: vybrali cenově dostupný základní obklad v šedivé barvě, který pak vhodně zkombinovali s pruhy mozaiky, která tak ještě lépe vynikne.

Vybourat, nedělit

Ve srovnání s rekonstrukcí koupelny bylo vybourání příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem snadným řešením. Mezi kuchyní a obývacím pokojem byly sice široké dvoukřídlové dveře, to ale poměrně malým místnostem prostoru příliš nepřidalo. Po vybourání získal prostor nové možnosti. Ani tady ovšem nepočítejme s obvyklým řešením. Ve spojené kuchyni s obývací částí se nejčastěji setkáváme s pracovním, či barovým zvýšeným pultem, který kuchyni odděluje. „V předchozím bytě jsme také měli podobný pult, tady jsme to chtěli trošku jinak.“ A tak kuchyně, jídelní kout se stolem a obývací část je jedna místnost dohromady. Ani dnes, kdy už vzájemné soužití odlišných činností prošlo nejednou zatěžkávací zkouškou, by interiér neřešili jinak.

Kuchyň – oblíbená část bytu

Kuchyně ctí jednoduchost. Světle modrošedý povrch je doplněn jednoduchými úchyty. Horní vysoké skříňky mají čelní plochy z matného skla. Překvapením je umístění varné plochy na protější straně pracovního pultu. Důvod? „Oba s manželem rádi vaříme a je určitě příjemnější, když přitom nekoukáte na stěnu za sporákem,“ shodují se. Ani po technické stránce nebyl žádný problém. Dokonce je možné k plynové desce přistupovat z obou stran a když je potřeba rychle zamíchat, není nutné si v kuchyni překážet... Pult sice začíná již u stěny, docela dobře by zde bylo možné i klasické ostrůvkové řešení. Jak je vidět, nemusí být výsadou pouze velkých kuchyní. „Dali jsme ale přednost delšímu pultu, kde máme více místa na přípravu jídel i na odkládání.“ Stůl je kvůli úspoře místa přisunut kratší stranou ke stěně pod oknem. Na tom určitě není nic převratného, dokud si ovšem neuvědomíte, že právě v těchto místech přece bývá radiátor. „Bylo nám líto ztraceného místa, tak jsme to konzultovali s odborníky, zažádali o souhlas a tento radiátor nechali odpojit. Druhý, který je pod okny v obývací části, jsme nahradili deskovým, který na pohled vypadá lépe a zabírá i méně místa. Je trochu větší, abychom nahradili ztrátu.“ Manželé pořídili kuchyňskou sestavu v obchodním domě IKEA. Využili i možnost montážní firmy. Volba se vyplatila a firma odvedla svou práci na 100 %. „Každému bychom tuto službu doporučili. Je příjemné spolehnout se i v tomto případě na odborníky. Až budeme řešit nákup vestavných skříní do ložnice a chodby, určitě se s montáží znovu obrátíme na www.mtnot.cz.“

Rybí maso na podlaze, slunce na stěně

Stačí usednout na pohodlnou pohovku a již jste překročili pomyslnou hranici mezi kuchyní a obývací částí. Milan s Lindou rozhodně nemají v úmyslu zaplnit byt nábytkem. Zatím si zde vystačí s několika komodami a nezbytným počítačovým stolkem mírně stranou. Jedině tato část pokoje ještě dozná změn. Není možné si nevšimnout podlahy. „Měli jsme vybráno už při koupi bytu,“ říká Milan. Pak sice ještě chodili, hledali a vybírali, ale nakonec se vrátili ke svému původnímu rozhodnutí. Inu, často se vyplatí dát na první dojem. Laminátová podlaha se osvědčila. Obstála jak funkčnost, tak i méně obvyklý vzhled. Odborník by jistě znal přesný název, laik si určitě více představí pod vzorem „rybí filé“ v kombinaci klasické světlé barvy dřeva s nevýraznými stopami světle šedivé až bílé. Opravdu, nesmějte se - jako rybí maso. „Na skříňkách, které si chceme koupit, bude převládat bříza a stěna nad skříňkami, která je nyní hnědá, bude pravděpodobně šedá. Spolu s barvou kuchyně a protější oranžovou stěnou, si myslíme, že to bude dobře  ladit...“ Byt je orientován na jihozápad a světlé barvy mu sluší. Své představy o barevných kombinacích konzultovali s odborníkem panem Davidem Sachlem, který nakonec provedl i samotné malování (www.sachl.cz).

Krok za krokem

Byt ještě nedošel ke své definitivní podobě. Milan a Linda v žádném případě nelitují. Není kam spěchat a oba pohodáři si každou etapu patřičně vychutnávají. Je to tak určitě lepší, než věci uspěchat, mít honem zařízeno. Takhle je stále na co se těšit, stále co plánovat a vymýšlet. „Baví nás to a určitě to není jen otázka peněz, nebo z nouze ctnost, jak se říká...“ Důležité je, že se doma cítí opravdu dobře. Stejně tak jako jejich přátelé.

Text: Dominika Bučková

Foto: Robert Virt

Půdorysná řešení: společnost LS Konzult

Není na škodu podívat se do katastru nemovitostí

Milan s Lindou mají zastávku autobusu přímo pod okny. Na jedné straně možná přednost, která je ale vykoupena podstatně vyšším ruchem, který do bytu i přes nová okna dolehne. V podstatě by se zájemce o byt musel ve velmi krátkém časovém úseku několika dní seznámit i s návrhem územního plánování v místech, kde chce byt kupovat. Také není na škodu nahlédnout do katastru nemovitostí, což je dnes zásluhou internetu již poměrně snadná a rychlá záležitost. Tak zjistíte, zda je s vlastnictvím bytu vše korektní. Věc, kterou zřejmě tak rychle nezjistíte, je složení nájemníků domu, zejména jací jsou nejbližší sousedé. Koupě bytu, pokud vysloveně nekupujete od známého, který je schopen vám všechny tyto informace předat, se z tohoto pohledu vždy bude stávat mírným krokem do neznáma.

Původní stav

Třebaže jsou manželé Milan a Linda zatím bezdětní, rozhodli se koupit již třípokojový byt, který bude vyhovovat i potřebám rodiny s dětmi. Při výběru rozhodovalo i řešení bytu, protože manželé chtěli mít propojenou kuchyň s obývacím pokojem, což není ve všech typech bytů tak snadno proveditelné.

Nový stav

Typ bytu dovoloval výrazné zvětšení koupelny. To bylo podmíněno novým umístěním koupelny i toalety, kdy mohla být k jejich velikosti připočtena i úzká chodba, z které se dříve do jádra vstupovalo. Originálním řešením je umístění WC za koupelnou, od níž je oddělují posuvné dveře. Dále již záleží na konkrétní situaci, kdy zůstanou otevřené a vy tak získáte dojem ještě většího prostoru, a kdy se budou zavírat.

Zaujalo nás:

 • Pro koupi daného bytu se musíte rozhodnout poměrně rychle a mít připravené peníze pro složení závazné rezervační částky.
 • V rozměrově menším bytě je vhodné řešit kuchyni a obytný prostor jako jeden celek.
 • Hledání nové podoby koupelny, která by mohla získat více prostoru, je možné ve většině typů bytů.
 • Křivý strop zakryje podhled. V něm jsou také vedeny instalace pro stropní osvětlení. Není tedy nutné nic zasekávat a velmi snadno můžete mít světlo vyvedené kdekoliv potřebujete.
 • Ostrůvkové řešení varné plochy v kuchyni je možné i na poměrně malém prostoru.
 • Všechny spotřebiče nakoupili mladí manželé přes internet. Ušetřili, vše jim dovezli až do bytu a nevznikl ani jeden problém. Zvolili internetový obchod www.bilezbozi.cz.
 • Nový pohled na řešení sociálního zázemí bytu přináší umístění WC za koupelnou. Bidetová sprška se i zde velmi rychle osvědčila.
 • Dveře od koupelny jsou shodné s ostatními – úzké díly prosklení z matného skla soukromí nenarušují a plocha dveří tak nepůsobí masivně.

Dobré tipy

 • Projekční příprava a realizace rekonstrukce společnost LS Konzult
 • Výměna radiátoru firma INMES
 • Malíři & Lakýrníci Sachl
 • Nákup spotřebičů: internetový obchod www.bilezbozi.cz
 • Vana: Rosa II 150, vanová zástěna: VSK 2 Rosa 150, transparent, společnost Ravak
 • Páková vanová baterie pod omítku a vanový výtok: Talis S, firma Hansgrohe
 • Sada Raindance Unica 90: ruční sprcha Raindance E 150, sprchová tyč Raindance Unica 0,90 m, sprchová hadice Isiflex´B 1, 60 m DN15, firma Hansgrohe
 • Obklad: Color One, světle šedá 14,8x14,8 cm, firma Rako
 • Dlažba koupelna: Color Two, tmavě šedá 14,7x14,7 cm, firma Rako
 • Mozaika: Arde modrá 30x30 cm (2,3x2,3 cm), firma Rako
 • Umyvadlová baterie: Talis S, firma Hansgrohe
 • Umyvadlo + podstavec HÖLLVIKEN 80x55 cm, LAXÅN, firma IKEA
 • Závěsné WC: LAUFENpro s hlubokým splachováním, firma LAUFEN
 • Baterie na WC s bidetovou sprškou: Talis S Bidette, firma Hansgrohe
 • Malé umyvadlo na WC: LAUFENpro 50x20 cm, firma Laufen
 • Stavební pouzdro pro posuvné dveře: JAP Přerov, dveře do koupelny a ostatních místnosti: Swing, firma Sapeli
 • Kuchňská sestava: FAKTUM/APPLÅD barva šedomodrá, firma IKEA
 • Kuchyňská baterie: HJUVIK, firma IKEA
 • Dlažba kuchyně, chodba: Color Two, tmavě šedá 19,7x19,7 cm, firma Rako
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne