Zasklení lodžie

Datum: 14.08.2008
obrázek
Možnosti zasklívání lodžií stále patří mezi nejžádanější témata. Stačí se rozhlédnout po sídlištích i zděných bytových domech a důvod uvidíte na první pohled. V naprosté většině případů jsou i pro náhodného chodce jasně patrné nové možnosti a změny, které zasklená lodžie přináší.

Zasklení lodžie znamená řadu výhod. Budete možná až překvapeni, jak se změní možnosti využití této plochy, která byla až dosud vydána na milost a nemilost nepřízni počasí. Izolace od deště, větru a nečistot nám dovolí ji do značné míry zahrnout jako přímou součást obytného prostoru. První příjemnou změnou bude, že se již nebudeme muset při vstupu na balkon či lodžii přezouvat do připravených „balkonových“. Na lodžii také budeme moci umístit podstatně kvalitnější skříňku, případně stolek s dvěma křesly a podobně. Dosud byla většinou praxe taková, že se zejména skříňky na lodžie stěhovaly takové, které se nám už nehodily v bytě a bylo nám líto je vyhodit. A počítali jsme s tím, že vlivem prachu a počasí postupně doznají další újmy na vzhledu. Takové řešení nevyznívalo nejlépe jak pro kulturu našeho bydlení, tak i z pohledu exteriéru domu.

Komfort i úspory

Kromě estetické změny pocítíme zasklenou lodžii i po stránce komfortního bydlení. Zejména na rušných ulicích oceníme snížení hlučnosti až o 6 dB. Na všech místech pak můžeme počítat s úsporami tepla. Uživatelé bytů se zasklenými lodžiemi uvádějí zvýšení teploty v přilehlé místnosti o dva až čtyři stupně, měření výrobců udává úspory na vytápění 21 – 50 %.
Právě úspory na vytápění jsou jedním z nejčastějších důvodů, hovořících ve prospěch zasklení. Vždyť kdo by nechtěl ušetřit? Právě snaha zaplatit co možná nejméně a ještě míň, nás ale může poměrně snadno přivést do problémů. Jak výrobci i prodejci systémů stále opakují, ze zasklené lodžie není možné vytvořit hermeticky uzavřený prostor s teplotou shodnou, jakou máme v bytě. Rozdíl teplot uvnitř a venku, stavebně-technické parametry domu a fyzikální jevy se naší snaze záhy vzepřou. Prvním varováním bude rosení vnitřních stěn skel lodžie. Pokud okamžitě neumožníme průběžnou a odpovídající výměnu vzduchu, zanedlouho se v rozích lodžie objeví plíseň. Kdo se s podobnými problémy již někdy setkal může potvrdit, že plíseň se sice snadno objeví, ale definitivně se jí zbavit už vůbec není tak jednoduché.

Pozor na vlhkost

K přirozenému větrání přispívají štěrbiny mezi zavřenými skly a otvory v odtokovém kanálku. Kromě toho bychom ale měli skla klasicky otevírat a větrat stejně, jako otevíráme doma okna. Spory provází těsnící transparentní lišty, které se dodatečně nasazují na hrany skel. Můžeme říci, že pokud správně větráme, větší těsnost zasklení s lištami není klimatu na závadu. Máme-li však s vědomým otvíráním skel problémy a často zapomínáme, mohou být těsnicí lišty jedním z rizikovým faktorů zvyšující se vlhkosti. Roli přitom hraje i způsob využití zasklené plochy. Hromadění vlhkosti napomáhá především velké množství květin, stejně tak jako sušení prádla. V těchto případech bychom měli větrání věnovat ještě větší pozornost.

Stavební povolení je nutnost

Cesta k zasklené lodžii je dnes velmi jednoduchá. Začíná stavebním povolením, které je zcela nezbytné. V té době již také musíme mít vybrán typ a značku zasklení – i na to je v rámci vydávání stavebního povolení brán ohled. Obecně můžeme říci, že častěji jsou povolovány bezrámové systémy, které vizuálně nemění vzhled domu. Záleží však na hodnocení a obvyklých postupech daného stavebního úřadu.
Zasklení lodžií dnes nabízí mnoho firem. Některé systémy je možné otevřít až na 100 % a skla nechat odsunutá u boční stěny, jiné systémy je vyznačují různým poměrech pevných a otevíracích ploch. Výchozím poměrem by mělo být 50 : 50. Jednotlivé zasklívací systémy se liší cenou, velmi orientačně můžeme u 6m lodžie hovořit o 20 000 – 25 000 Kč.
Pro výběr firmy platí stejná doporučení, jako pro jakoukoliv jinou stavební zakázku. Než se rozhodneme, seznamte se nejen s výhodami jednotlivých typů zasklení, ale získejte reference také na firmu. Porovnejte také cenové nabídky a zajímejte se, co vše je zahrnuto v ceně.

Text: (uh)
Foto: archiv redakce

Tipy:

  • ušetříme podáním společné žádosti o stavební povolení pro celý dům
  • některé firmy zohledňují počet současně zasklívaných lodžií na jednom objektu a poskytují slevu 5 – 10 %
  • firmu, která vám zasklení provede, vybírejte z více nabídek
  • roční období nemá na cenu vliv
  • necertifikované systémy mohou být sice levnější, ale neposkytují srovnatelný komfort, často ani funkčnost
  • kutilské způsoby zasklívání nejrůznějšími rámovými systémy mohou svou konstrukcí být až zdraví nebezpečné a očekávaný efekt neplní
  • nesystémová zasklení, provedená navíc bez stavebního povolení jsou ze strany stavebního úřadu pokutována, včetně nařízení demontáže díla
 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne