Hypotéky, nemovitosti dnes a zítra

Datum: 25.1.2022
obrázek
Přinášíme rozhovor s hlavním ekonomem České bankovní asociace Ing. Jakubem Seidlerem o vývoji nemovitostního a hypotečního trhu.

Plánují se do budoucna nějaké změny v sazbách hypoték?

Z titulu zrychlující inflace a sázek na další zvyšování sazeb ze strany České národní banky rostou na mezibankovním trhu úrokové sazby, od kterých se odvíjí sazby hypoték. Je tak velmi pravděpodobné, že hypoteční sazby budou pokračovat v postupném růstu. Kde se zastaví, bude záležet na dalším vývoji zmíněných úrokových sazeb, nyní se ale nejčastěji hovoří o hranici 3 %, kam by hypoteční sazby mohly vystoupat v první polovině letošního roku.

Kam mají lidé vložit své úspory, aby je uchránily před inflací?

Na trhu existuje celá řada finančních produktů, které mají za cíl umožnit domácnostem část svých úspor investovat do více dynamických produktů, které spíše mají šanci inflaci pokrýt. Problémem je, že neexistuje univerzální řešení, každá domácnost se nachází v jiné finanční situaci a může své úspory investovat s jiným časovým horizontem. Jiný produkt musí vybrat domácnost, která může potenciálně prostředky potřebovat do roka, a jinak zase domácnost, která je může postrádat více než 5 let. Obecná poučka ale platí pořád stejně – je vhodné investovat průběžně a je vhodné mít produktů více, aby se riziko rozložilo.

Přepokládáte, že bude ekonomika v roce 2022 růst nebo dojde opět k poklesu kvůli pandemii?

V současnosti se stále předpokládá, že ekonomika v letošním roce ještě dále mírně zrychlí, jelikož rok 2021 byl stále citelně zasažen pandemickou situací, takže zotavování v roce 2022 by mohlo být relativně rychlé. Nicméně rizika v posledních měsících spíše narostla, navzdory očkování se budou ekonomiky s pandemií stále potýkat, prodlužují se problémy s nedostatkem materiálů, které doléhají i na naše nejvýznamnější průmyslové odvětví, rostou ceny energií, což budou firmy také cítit z pohledu vyšších nákladů. S růstem ekonomiky v roce 2022 se ale navzdory všemu stále počítá, nicméně hodnota může být nakonec slabší, než se doposud předpokládalo.

Myslíte si, že budou ceny nemovitostí růst?

Růst cen nemovitostí v posledních dvou letech se stal globálním fenoménem a nejde tak jen o specifickou situaci v domácí ekonomice. Část domácností se patrně začala obávat znehodnocení svých úspor z titulu inflace a rozhodla se investovat právě do nemovitostí. Roli také hrají kroky centrálních bank, které do ekonomiky stále pumpují značné množství peněz formou tzv. kvantitativního uvolňování. V ČR zároveň dlouhodobě trpíme malou nabídkou nemovitostí, což problémy zesiluje. V posledních čtvrtletích zároveň citelně zdražily stavební materiály, což logicky bude ceny nemovitostí tlačit vzhůru z titulu vyšších nákladů pro developery. Růst cen nemovitostí se tak patrně nezastaví, ačkoli postupné zvyšování hypotečních sazeb bude snižovat poptávku po hypotékách, a může tak přinést zvolnění velmi vysoké dynamiky nově poskytovaných hypotečních úvěrů.

Plánujete nějaké změny v rámci hypotečních úvěrů – myšleno jejich poskytování?

Česká národní banka dostala nové legislativní pravomoci, a může tak nově bankám přikázat, jak velkou hypotéku mohou poskytnout žadateli ve vztahu k hodnotě kupované nemovitosti či velikosti jeho příjmů. Doposud centrální banka trh ovlivňovala jen formou doporučení, velkou část z nich však s příchodem pandemie zrušila. Nyní centrální banka jako regulátor finančního trhu patrně zvažuje, zda určité omezení opět nezavede, a je tak možné, že k některým krokům opět přistoupí a dostupnost hypoték mírně omezí.

Ptal se: Martin Chára

Foto: archiv České bankovní asociace

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne