Barvy podzimu

Datum: 5.1.2022
obrázek
Konečně se to podařilo. A Pražský klub skalničkářů uspořádal v areálu vedle Faustova domu na Karlově náměstí pocovidovou podzimní výstavu. Svět rostlin je neskutečně rozmanitý a pestrý. A stále jsou objevovány nové a nové druhy.

Stejně jako se postupně střídají jednotlivá roční období, nastolují svou vládu různé druhy rostlin. Kralování skončilo letničkám, v nenávratnu jsou květy v létě kvetoucích trvalek, nadvládu získávají podzimní květiny. Pro někoho symbolizuje podzimní čas melancholické loučení s životem na zahradě, jiný v něm vidí symbol hojnosti. V okrasné zahradě dozrávají tobolky, bobule a další plodenství, vybarvují se listy před opadem a z okrasných záhonů vystupují trsy pozdně kvetoucích trvalek.

Skupinová výsadba

Typickými zástupci podzimní květeny jsou hvězdnice. Jiným zástupcem je rozchodník, který patří k trvalkám sukulentního charakteru. Atraktivní modrozelené listy, polokulovité trsy a růžová nebo bílá květenství řadí rozchodník k základnímu sortimentu trvalek pro skupinové výsadby.

Chryzantémy, olověnec, oměj

Na záhonech vévodí na podzim sasanka japonská. Je to až dva metry vysoká rostlina vhodná do pozadí trvalkových záhonů. Koncem léta a na podzim vystoupí na větvených lodyhách bílé a růžové květy, podobné o něco menším sasankám. K podzimu neopomenutelně patří jiřiny, chryzantémy, modrý olověnec, podzimní oměj, zlatobýl i kvetoucí traviny.

Není chudý na barvy

Předchozí výčet trvalek vhodných pro podzimní zpestření záhonů dává tušit, že podzim není obdobím chudým na barvy, barevná stupnice se však dostává do jiné polohy. Pro období září a října máme dostatečně bohatý výběr kvetoucích trvalek. Připočteme-li krásu barvících se listů a plodů stromů a keřů, získáváme bohatou náplň k výsadbě okrasných partií.

Bohatství plodů

Barevnou lahůdkou podzimu jsou některé dřeviny, zejména listnaté keře ozdobné bohatstvím barevných plodů, jako brslen evropský, rakytník, hlohyně a některé druhy skalníků. Nejvhodnějším pozadím pro ně jsou stálezelené jehličnany. Pestré podzimní zbarvení získají i některé traviny, jiné překvapí zdobným květenstvím. A v trávníku nás překvapí orosené květy ocúnů.

Rady do zahrady

Na výstavě bylo také možno zakoupit řadu podzimních trvalek a dozvědět se i řadu podrobností o jejich pěstování. „Před výsadbou rozdělíme podzimní trvalky podle velikosti, které dosáhnou po zapojení do porostu. Vyšší druhy – hvězdnice, chryzantémy, rozchodníky nebo zlatobýl – používáme jako menší solitéry nebo umístěné v kompozici před keřové pásmo. Z nízkých druhů kvetou nízké hvězdnice, chryzantémy, vřesy, některé hořce, nižší druhy rozchodníků. Některé trvalky ozdobí záhon na podzim plody nebo odkvetlým plodenstvím. Je to především mochyně známá z venkovských zahrad jasně oranžovými měchýřky, áron s palicemi oranžových plodů nebo Phytolacca americana s hrozny červených bobulí.”

Plánování a výsadba

A opět rady odborníka: „Podzim je výborným obdobím pro plánování a výsadbu trvalkových partií, zejména těch s důrazem na podzimní efekt. Starší trsy trvalek můžeme rozdělit a přesadit je na jiná místa. Do zimy stihnou zakořenit a v příštím roce získají rychlejší vegetační nástup než rostliny přesazené časně z jara. Například sasanky nesnášejí přítomnost vápníku v půdě, vřesy potřebují kyselé humózní prostředí, u rozchodníků bychom neměli podcenit jejich přirozenou skromnost a poskytnout jim dostatek výživy.”

A ještě jedna rada na závěr: „Při výsadbě bychom měli používat kvalitní substrát obohacený vyzrálým kompostem a podle nároků rostlin také pískem a rašelinou. Po výsadbě dopřejeme rostlinám bohatou zálivku a hnojiva obsahující dusík necháme raději na jaro, až se sazenice probudí ze zimního spánku.”

Text: Jan Chára

Foto: autor

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne